Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 4-5 September 2021
 
Heats 500 meter MEN
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 18 skaters)
 Race 35, Group 1     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.346 Jens VAN 'T WOUT  NED42.118Q
2.216 Sébastien LEPAPE  FRA42.335Q
3.125 Mattia ANTONIOLI  ITA42.510 
4.43 Adriaan DEWAGTERE  BEL42.652
5.530 Milan GRUGNI  ITA-    
 Race 36, Group 1     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.342 Kay HUISMAN  NED42.118Q
2.126 Andrea CASSINELLI  ITA42.199Q
3.49 Rino VANHOOREN  BEL43.275 
4.55 Ilias PEETERS  BEL45.096
5.22 Nico ANDERMANN  AUT-    
 Race 37, Group 1     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Dylan HOOGERWERF  NED41.765Q
2.310 Vladislav BYKANOV  ISR42.032Q
3.227 Yuri CONFORTOLA  ITA42.045 
4.548 Gabriel VOLET  FRA43.978
411 Tarik OMERAGIC  BIHP
 Race 38, Group 1     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.340 Friso EMONS  NED42.909Q
2.133 Reinis BERZINS  LAT43.038Q
3.418 Tawan THOMAS  FRA43.089 
4.58 Warre VAN DAMME  BEL44.836
5.229 Marco GIORDANO  ITA45.511
 Race 39, Group 1     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.343 Sjinkie KNEGT  NED42.437Q
2.149 Rafal ANIKIEJ  POL42.570Q
3.220 Davide VISCARDI  ITA42.616 
4.413 Zdenek SEJPAL  CZE44.466
5.57 Enzo PROOST  BEL44.498
 Race 40, Group 1     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Martin KOLENC  MET43.485Q
2.312 Radek FAJKUS  CZE44.030Q
3.519 Arthur VANBESIEN  FRA44.038 
4.423 Thomas NADALINI  ITA45.385
139 Itzhak DE LAAT  NEDP
 Race 41, Group 1     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.337 Daan BREEUWSMA  NED42.989Q
2.421 Luca Durrance LIM  ITA43.131Q
3.281 Gert-Jan GOEMINNE  BEL43.256 
4.514 Etienne BASTIER  FRA45.088
5.131 Pietro SIGHEL  ITA-    
 Race 42, Group 1     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Melle VAN 'T WOUT  NED42.881Q
2.232 Luca SPECHENHAUSER  ITA42.962Q
3.422 Pietro MARINELLI  ITA43.380 
4.335 Ivan MARTINIC  MET43.664
5.515 Théo KHELLAF  FRA44.646
 Race 43, Group 1     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.317 Tristan NAVARRO  FRA43.175Q
2.16 Ward PÉTRÉ  BEL43.449Q
3.424 Augusto DUZIONI  ITA44.306ADV
238 Jasper BRUNSMANN  NEDP
 
Quarter Finals 500 meter MEN
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 48, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.243 Sjinkie KNEGT  NED42.958Q
2.116 Sébastien LEPAPE  FRA43.121Q
3.349 Rafal ANIKIEJ  POL43.267 
4.524 Augusto DUZIONI  ITA44.390
447 Melle VAN 'T WOUT  NEDP
 Race 49, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Dylan HOOGERWERF  NED41.805Q
2.221 Luca Durrance LIM  ITA42.854Q
3.46 Ward PÉTRÉ  BEL42.960 
4.317 Tristan NAVARRO  FRA42.972
5.534 Martin KOLENC  MET43.321
 Race 50, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.340 Friso EMONS  NED42.566Q
2.433 Reinis BERZINS  LAT42.752Q
142 Kay HUISMAN  NEDP
226 Andrea CASSINELLI  ITAP
 Race 51, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.246 Jens VAN 'T WOUT  NED42.161Q
2.110 Vladislav BYKANOV  ISR42.222Q
3.512 Radek FAJKUS  CZE43.057 
4.332 Luca SPECHENHAUSER  ITA43.485
5.437 Daan BREEUWSMA  NED-    
 
Semi Final 500 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 54, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Jens VAN 'T WOUT  NED42.170Q
2.416 Sébastien LEPAPE  FRA42.692Q
3.233 Reinis BERZINS  LAT43.625ADV
343 Sjinkie KNEGT  NEDP
 Race 55, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Dylan HOOGERWERF  NED42.280Q
2.210 Vladislav BYKANOV  ISR42.653Q
3.421 Luca Durrance LIM  ITA43.485 
4.340 Friso EMONS  NED44.453
 
Final 500 meter MEN
 Race 60, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.231 Pietro SIGHEL  ITA42.434 
2.130 Milan GRUGNI  ITA44.322
32 Nico ANDERMANN  AUTP
 Race 61, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Thomas NADALINI  ITA44.271 
2.215 Théo KHELLAF  FRA44.941
3.17 Enzo PROOST  BEL45.230
429 Marco GIORDANO  ITAP
 Race 62, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Gabriel VOLET  FRA44.574 
2.213 Zdenek SEJPAL  CZE45.070
3.414 Etienne BASTIER  FRA45.209
4.38 Warre VAN DAMME  BEL45.369
55 Ilias PEETERS  BELP
 Race 63, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Adriaan DEWAGTERE  BEL43.462 
2.29 Rino VANHOOREN  BEL43.530
3.322 Pietro MARINELLI  ITA43.612
4.435 Ivan MARTINIC  MET43.729
5.519 Arthur VANBESIEN  FRA43.802
 Race 64, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Yuri CONFORTOLA  ITA42.879 
2.225 Mattia ANTONIOLI  ITA42.882
3.418 Tawan THOMAS  FRA42.979
4.581 Gert-Jan GOEMINNE  BEL43.175
5.320 Davide VISCARDI  ITA43.675
 Race 65, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.337 Daan BREEUWSMA  NED43.153 
2.134 Martin KOLENC  MET43.266
224 Augusto DUZIONI  ITADNS
442 Kay HUISMAN  NEDDNS
526 Andrea CASSINELLI  ITADNS
647 Melle VAN 'T WOUT  NEDDNS
 Race 69, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Ward PÉTRÉ  BEL43.891 
2.532 Luca SPECHENHAUSER  ITA44.016
3.312 Radek FAJKUS  CZE44.167
4.449 Rafal ANIKIEJ  POL46.992
217 Tristan NAVARRO  FRADNS
 Race 70, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Luca Durrance LIM  ITA43.8503 
2.240 Friso EMONS  NED47.2342
343 Sjinkie KNEGT  NEDDNS
 Race 71, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Jens VAN 'T WOUT  NED42.37334 
2.241 Dylan HOOGERWERF  NED42.71921
3.533 Reinis BERZINS  LAT43.92713
4.310 Vladislav BYKANOV  ISR1:01.8188
5.416 Sébastien LEPAPE  FRA1:03.7095
 
Distance Classification 500 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.46 Jens VAN 'T WOUT  NED1341|1|1|142.118
2.41 Dylan HOOGERWERF  NED2211|1|1|241.765
3.33 Reinis BERZINS  LAT3132|2|3|342.752
4.10 Vladislav BYKANOV  ISR482|2|2|442.032
5.16 Sébastien LEPAPE  FRA552|2|2|542.335
  Final, Group 2
6.21 Luca Durrance LIM  ITA132|2|3|142.854
7.40 Friso EMONS  NED221|1|4|242.566
8.43 Sjinkie KNEGT  NEDDNF1|1 |NS|NF42.437
  Final, Group 3
9.6 Ward PÉTRÉ  BEL12|3|142.960
10.32 Luca SPECHENHAUSER  ITA22|4|242.962
11.12 Radek FAJKUS  CZE32|3|343.057
12.49 Rafal ANIKIEJ  POL42|3|442.570
13.17 Tristan NAVARRO  FRADNF1|4|NF42.972
  Final, Group 4
14.37 Daan BREEUWSMA  NED11|5|142.989
15.34 Martin KOLENC  MET21|5|243.266
16.24 Augusto DUZIONI  ITADNF3|4|NF44.306
17.42 Kay HUISMAN  NEDDNF1 |NS|NF42.118
18.47 Melle VAN 'T WOUT  NEDDNF1 |NS|NF42.881
19.26 Andrea CASSINELLI  ITADNF2 |NS|NF42.199
  Final, Group 5
20.27 Yuri CONFORTOLA  ITA13|142.045
21.25 Mattia ANTONIOLI  ITA23|242.510
22.18 Tawan THOMAS  FRA33|342.979
23.81 Gert-Jan GOEMINNE  BEL43|443.175
24.20 Davide VISCARDI  ITA53|542.616
  Final, Group 6
25.3 Adriaan DEWAGTERE  BEL14|142.652
26.9 Rino VANHOOREN  BEL23|243.275
27.22 Pietro MARINELLI  ITA33|343.380
28.35 Ivan MARTINIC  MET44|443.664
29.19 Arthur VANBESIEN  FRA53|543.802
  Final, Group 7
30.48 Gabriel VOLET  FRA14|143.978
31.13 Zdenek SEJPAL  CZE24|244.466
32.14 Etienne BASTIER  FRA34|345.088
33.8 Warre VAN DAMME  BEL44|444.836
34.5 Ilias PEETERS  BELDNS4|NS45.096
  Final, Group 8
35.23 Thomas NADALINI  ITA14|144.271
36.15 Théo KHELLAF  FRA25|244.646
37.7 Enzo PROOST  BEL35|344.498
38.29 Marco GIORDANO  ITADNS5|NS45.511
  Final, Group 9
39.31 Pietro SIGHEL  ITA15|142.434
40.30 Milan GRUGNI  ITA25|244.322
41.2 Nico ANDERMANN  AUTDNS5|NS
  Heats, Group 1
42.11 Tarik OMERAGIC  BIHDNSNS
42.38 Jasper BRUNSMANN  NEDDNSNS
42.39 Itzhak DE LAAT  NEDDNSNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer
Web-TV
Kilimanjaro
Engo