Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP 11TH EDITION - Oberstdorf, Germany - 5-6 August 2022
 
Quarter-Finals 500 meter Men Senior/Jun.A
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi-Finals, total 8 skaters)
 Race 147, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Solomon PREMPEH  ALD44.557Q
2.2143 Robbe VOLCKAERT  STKG44.672Q
3.3178 Emiel SCHEEPSTRA  TRL44.851 
4.430 Rutger MEIJER  GO49.827
 Race 148, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1152 Jari VAN POLEN  SVU44.837Q
2.2159 Sigurd Holbø DYRSET  TKK45.086Q
3.3138 Alexander DE PAEPE  STKG49.356 
4.46 Lloyd DUNCAN  ALD51.525
 Race 149, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Peter RICHES  ALD44.477Q
2.2127 Milan SCHENK  STB44.550Q
3.3139 Willem DEWAGTERE  STKG47.531 
4.4148 Simcha KRUITHOF  SVU51.607
 Race 150, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Theo COLLINS  ALD44.383Q
2.292 Linus August RISNES  OSK46.578Q
3.4140 Alexander VAN BUREN  STKG49.556 
4.3136 Gianni CABOOR  STKG49.827
 
Semi-Finals 500 meter Men Senior/Jun.A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 209, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1139 Willem DEWAGTERE  STKG47.767Q
2.2138 Alexander DE PAEPE  STKG48.773Q
3.3136 Gianni CABOOR  STKG48.871
4.46 Lloyd DUNCAN  ALD52.473
 Race 210, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2140 Alexander VAN BUREN  STKG49.071Q
2.330 Rutger MEIJER  GO49.111Q
3.4148 Simcha KRUITHOF  SVU51.685 
4.1178 Emiel SCHEEPSTRA  TRL-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 211, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3152 Jari VAN POLEN  SVU44.577Q
2.2127 Milan SCHENK  STB44.689Q
3.15 Theo COLLINS  ALD44.889 
4.492 Linus August RISNES  OSK46.037
 Race 212, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Peter RICHES  ALD44.334Q
2.3143 Robbe VOLCKAERT  STKG45.899Q
3.27 Solomon PREMPEH  ALD58.600 
4.4159 Sigurd Holbø DYRSET  TKK59.072
 
Final 500 meter Men Senior/Jun.A
 Race 235, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3178 Emiel SCHEEPSTRA  TRL46.571 
2.26 Lloyd DUNCAN  ALD52.173
3.1148 Simcha KRUITHOF  SVU52.200
 Race 236, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1139 Willem DEWAGTERE  STKG48.150 
2.3136 Gianni CABOOR  STKG48.974
3.2138 Alexander DE PAEPE  STKG49.419
4.4140 Alexander VAN BUREN  STKG49.513
5.530 Rutger MEIJER  GO49.621
 Race 237, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Theo COLLINS  ALD44.6785 
2.37 Solomon PREMPEH  ALD44.8963
3.292 Linus August RISNES  OSK46.0422
4.4159 Sigurd Holbø DYRSET  TKK46.0641
 Race 238, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2152 Jari VAN POLEN  SVU44.82534 
2.3127 Milan SCHENK  STB45.20821
3.18 Peter RICHES  ALD45.49213
4.4143 Robbe VOLCKAERT  STKG45.8808
 
Distance Classification 500 meter Men Senior/Jun.A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.152 Jari VAN POLEN  SVU1341|1|144.577
2.127 Milan SCHENK  STB2212|2|244.550
3.8 Peter RICHES  ALD3131|1|344.334
4.143 Robbe VOLCKAERT  STKG482|2|444.672
  Final, Group 2
5.5 Theo COLLINS  ALD151|3|144.383
6.7 Solomon PREMPEH  ALD231|3|244.557
7.92 Linus August RISNES  OSK322|4|346.037
8.159 Sigurd Holbø DYRSET  TKK412|4|445.086
  Final, Group 3
9.139 Willem DEWAGTERE  STKG13|1|147.531
10.136 Gianni CABOOR  STKG24|3|248.871
11.138 Alexander DE PAEPE  STKG33|2|348.773
12.140 Alexander VAN BUREN  STKG43|1|449.071
13.30 Rutger MEIJER  GO54|2|549.111
  Final, Group 4
14.178 Emiel SCHEEPSTRA  TRL13|4|144.851
15.6 Lloyd DUNCAN  ALD24|4|251.525
16.148 Simcha KRUITHOF  SVU34|3|351.607


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Web-TV
Engo
Impakt Sport
Skate-Tec
Sebra Sports
Bioracer
Eraton Race Timers