Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP 40TH - SPECIAL JUBILEE EDITION- - Gent, Belgium - 16-17 April 2022
 
Quarter Finals 222 meter Men Junior F/E
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 97, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Daniel TROWBRIDGE  ALD25.647Q
2.3144 Lou PIRAR  YDS29.176Q
3.274 Kees DE GROOTE  STA32.491 
4.4101 Hugo Frans VANDEWALLE  STKG34.866
 Race 98, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.367 Liam Mai Tuan PIETROBONO  SES26.876Q
2.4143 Guus HERMANS  YDS28.626Q
3.28 Ferre DE KIMPE  BSC28.884 
4.127 Miel JUFFERMANS  IHCL32.680
 Race 99, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.399 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG27.412Q
2.151 Karsten DIELEMAN  IJCT29.112Q
3.47 Tristan DE VUYST  BSC29.208 
4.2140 Jannes DUPONT  YDS42.670
 Race 100, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3142 Zander LIEKENS  YDS25.592Q
2.2121 Ruan OLDEN  SVU31.391Q
3.4100 Maarten TOLLENAERE  STKG31.618 
4.157 Aaron BUMSTEINAS  LUX1:24.361
 
Semi Final 222 meter Men Junior F/E
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 129, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Tristan DE VUYST  BSC29.732Q
2.4140 Jannes DUPONT  YDS31.269Q
3.3101 Hugo Frans VANDEWALLE  STKG35.206 
4.2100 Maarten TOLLENAERE  STKG38.627
 Race 130, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ferre DE KIMPE  BSC29.613Q
2.327 Miel JUFFERMANS  IHCL33.327Q
3.274 Kees DE GROOTE  STA33.899 
4.457 Aaron BUMSTEINAS  LUX1:38.463
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 131, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Daniel TROWBRIDGE  ALD25.459Q
2.267 Liam Mai Tuan PIETROBONO  SES26.485Q
3.4144 Lou PIRAR  YDS29.069 
4.351 Karsten DIELEMAN  IJCT29.145
 Race 132, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Zander LIEKENS  YDS25.370Q
2.299 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG26.662Q
3.3143 Guus HERMANS  YDS28.062 
4.4121 Ruan OLDEN  SVU31.587
 
Final 222 meter Men Junior F/E
 Race 157, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3100 Maarten TOLLENAERE  STKG32.391 
2.174 Kees DE GROOTE  STA32.551
3.2101 Hugo Frans VANDEWALLE  STKG36.391
4.457 Aaron BUMSTEINAS  LUX1:34.621
 Race 158, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ferre DE KIMPE  BSC28.803 
2.27 Tristan DE VUYST  BSC28.915
3.3140 Jannes DUPONT  YDS30.973
4.427 Miel JUFFERMANS  IHCL39.891
 Race 159, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1143 Guus HERMANS  YDS27.4335 
2.351 Karsten DIELEMAN  IJCT28.1253
3.2144 Lou PIRAR  YDS28.1782
4.4121 Ruan OLDEN  SVU29.7841
 Race 160, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Zander LIEKENS  YDS24.79834 
2.367 Liam Mai Tuan PIETROBONO  SES25.36621
3.499 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG26.85013
4.21 Daniel TROWBRIDGE  ALD31.5768
 
Distance Classification 222 meter Men Junior F/E
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.142 Zander LIEKENS  YDS1341|1|124.798
2.67 Liam Mai Tuan PIETROBONO  SES2211|2|225.366
3.99 Adrian DE MEULEMEESTER  STKG3131|2|326.662
4.1 Daniel TROWBRIDGE  ALD481|1|425.459
  Final, Group 2
5.143 Guus HERMANS  YDS152|3|127.433
6.51 Karsten DIELEMAN  IJCT232|4|228.125
7.144 Lou PIRAR  YDS322|3|328.178
8.121 Ruan OLDEN  SVU412|4|429.784
  Final, Group 3
9.8 Ferre DE KIMPE  BSC13|1|128.803
10.7 Tristan DE VUYST  BSC23|1|228.915
11.140 Jannes DUPONT  YDS34|2|330.973
12.27 Miel JUFFERMANS  IHCL44|2|432.680
  Final, Group 4
13.100 Maarten TOLLENAERE  STKG13|4|131.618
14.74 Kees DE GROOTE  STA23|3|232.491
15.101 Hugo Frans VANDEWALLE  STKG34|3|334.866
16.57 Aaron BUMSTEINAS  LUX44|4|41:24.361


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Skate-Tec
Sebra Sports
Bioracer
Impakt Sport
Web-TV
Eraton Race Timers
Engo