Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 2 - OLYMPIC QUALIFYING - Nagoya, Japan - 28-31 October 2021
 
Preliminaries 1000 m Men
  17 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 40 skaters)
 Race 93     (1 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 PARK Jang Hyuk  KOR1:30.302Q
2.68 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:30.769Q
3.147 Nicolas LABORDE  COL1:32.629 
4.79 Rafal ANIKIEJ  POL1:33.258
28 Dimitar GEORGIEV  BULP
 Race 94     (2 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 AN Kai  CHN1:29.782Q
2.31 Rino VANHOOREN  BEL1:30.191Q
3.119 Keanu BLUNDEN  AUS1:30.628 
4.136 Dominic ANDERMANN  AUT1:30.939
5.183 Heorhi ARLOU  BLR1:31.826
 Race 95     (3 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN1:28.015Q
2.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:28.178Q
3.164 Muhammed Emir HAN  TUR1:28.341q
4.27 Michal NIEWINSKI  POL1:28.816
5.141 Sean MCANUFF  IRL1:29.642
 Race 96     (4 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Farrell TREACY  GBR1:32.193Q
2.3 Semen ELISTRATOV  RUS1:32.209Q
3.81 Diane SELLIER  POL1:32.637 
4.29 Liam O BRIEN  IRL1:33.046
5.198 Trevor Xu Xuan TAN  SGP1:33.725
 Race 97     (5 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Vladimir BALBEKOV  RUS1:29.887Q
2.17 Denis NIKISHA  KAZ1:29.916Q
3.32 Furkan AKAR  TUR1:30.402 
4.40 Tarik OMERAGIC  BIH1:31.469
5.59 Kazuki YOSHINAGA  JPN-    
 Race 98     (6 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN1:27.830Q
2.24 Adrian LÜDTKE  GER1:28.093Q
3.21 Nico ANDERMANN  AUT1:28.619q
4.189 Tsz Fung KWOK  HKG1:29.944
5.38 Akash ARADHYA  IND1:37.817
 Race 99     (7 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Ryan PIVIROTTO  USA1:32.036Q
2.9 Stijn DESMET  BEL1:32.158Q
3.185 Tawan THOMAS  FRA1:32.262 
4.42 Julian MACARAEG  PHI1:33.573
5.161 Chun-Chieh LIN  TPE1:35.067
 Race 100     (8 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Jens VAN 'T WOUT  NED1:29.518Q
2.66 KRUEGER John-Henry  HUN1:29.738Q
3.57 Denis AYRAPETYAN  RUS1:29.876 
4.176 Lubomir KALCHEV  BUL1:31.627
5.151 Vladyslav NEMIRO  UKR1:32.228
 Race 101     (9 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:26.948Q
2.4 Sébastien LEPAPE  FRA1:27.191Q
3.22 Radek FAJKUS  CZE1:27.756q
4.197 Lucas Jun Jie NG  SGP1:35.213
5.152 Jun-Peng SU  TPE-    
 Race 102     (10 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN1:29.094Q
2.19 Andrew HEO  USA1:29.308Q
3.18 Christoph SCHUBERT  GER1:32.990 
4.169 Ivan MARTINIC  CRO1:34.916
44 Oleh HANDEI  UKRYC
 Race 103     (11 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:30.115Q
2.98 Brandon KIM  USA1:30.360Q
3.103 Yanghun Ben JUNG  GER1:31.004 
4.199 Jing Feng XU  SGP1:34.676
133 Metehan ATAN  TURP
 Race 104     (12 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 HWANG Daeheon  KOR1:26.223Q
2.75 SUN Long  CHN1:26.591Q
3.84 Niall TREACY  GBR1:26.807q
4.130 Ethan DE ROSE  NZL1:26.948
5.37 Thibault MÉTRAUX  SUI1:48.045
 Race 105     (13 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Sjinkie KNEGT  NED1:30.055Q
2.54 REN Ziwei  CHN1:30.319Q
3.123 Zdenek SEJPAL  CZE1:31.512 
4.188 Sidney K CHU  HKG1:33.381
26 Martin KOLENC  CROP
 Race 106     (14 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:28.581Q
2.180 Brendan COREY  AUS1:28.838Q
3.83 Nurtilek KAZHGALI  KAZ1:28.868 
4.36 Mikita MIHDALIOU  BLR1:29.785
5.156 Wei-Cheng LIAO  TPE1:35.914
 Race 107     (15 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:27.555Q
2.7 Pietro SIGHEL  ITA1:27.640Q
3.5 Itzhak DE LAAT  NED1:27.736q
4.190 Xin SUI  HKG1:28.620
25 Reinis BERZINS  LATP
 Race 108     (16 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Keita WATANABE  JPN1:27.607Q
2.73 Quentin FERCOQ  FRA1:27.745Q
3.102 Gert-Jan GOEMINNE  BEL1:28.710 
4.203 Edin BRANKOVIC  BIH1:29.469
5.140 Matthias WOLFGANG  AUT1:31.440
 Race 109     (17 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Charles HAMELIN  CAN1:27.159Q
2.92 Andrea CASSINELLI  ITA1:27.326Q
3.77 Shogo MIYATA  JPN1:27.413q
4.121 Jonathan MOODY  GBR1:29.113
5.148 Danylo FEDORENKO  UKR1:30.100


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Sebra Sports
Kilimanjaro
Impakt Sport
Engo
Eraton Race Timers