Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 1 - OLYMPIC QUALIFYING - Beijing, China - 21-24 October 2021
 
Preliminaries 500 m Men
  17 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 40 skaters)
 Race 44     (1 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN41.148Q
2.103 Yanghun Ben JUNG  GER41.319Q
3.32 Furkan AKAR  TUR41.651
4.139 Adriaan DEWAGTERE  BEL42.317
5.195 PARK Jang Hyuk  KOR-    
 Race 45     (2 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.66 KRUEGER John-Henry  HUN40.807Q
2.102 Gert-Jan GOEMINNE  BEL41.742Q
3.36 Mikita MIHDALIOU  BLR42.191 
24 Adrian LÜDTKE  GERDNS
50 Abzal AZHGALIYEV  KAZP
 Race 46     (3 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Dylan HOOGERWERF  NED41.397Q
2.131 Ethan TREACY  GBR41.736Q
3.82 Mattia ANTONIOLI  ITA41.933 
4.130 Ethan DE ROSE  NZL42.466
5.183 Heorhi ARLOU  BLR44.201
 Race 47     (4 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.54 REN Ziwei  CHN40.644Q
2.11 Maxime LAOUN  CAN40.775Q
3.40 Tarik OMERAGIC  BIH42.767 
4.174 Murat TAHTACI  TUR42.964
5.141 Sean MCANUFF  IRL43.416
 Race 48     (5 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN40.749Q
2.18 Christoph SCHUBERT  GER41.337Q
3.30 Tristan NAVARRO  FRA41.443q
4.44 Oleh HANDEI  UKR52.519ADV
194 KWAK Yoon-Gy  KORP
 Race 49     (6 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN40.701Q
2.34 Roberts KRUZBERGS  LAT40.775Q
3.147 Nicolas LABORDE  COL42.078 
4.119 Keanu BLUNDEN  AUS42.479
97 Lukasz KUCZYNSKI  POLP
 Race 50     (7 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN40.895Q
2.25 Reinis BERZINS  LAT40.960Q
3.148 Danylo FEDORENKO  UKR42.776 
4.169 Ivan MARTINIC  CRO42.878
5.152 Jun-Peng SU  TPE42.995
 Race 51     (8 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Daniil EIBOG  RUS41.159Q
2.19 Andrew HEO  USA41.841Q
3.29 Liam O BRIEN  IRL42.608 
4.33 Tunay SIMSEK  TUR42.681
5.136 Dominic ANDERMANN  AUT43.004
 Race 52     (9 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.70 Melle VAN 'T WOUT  NED40.977Q
2.7 Pietro SIGHEL  ITA41.001Q
3.22 Radek FAJKUS  CZE41.986 
4.37 Thibault MÉTRAUX  SUI43.510
5.42 Julian MACARAEG  PHI1:06.351
 Race 53     (10 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Konstantin IVLIEV  RUS40.740Q
2.4 Sébastien LEPAPE  FRA41.319Q
3.85 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ41.755 
4.161 Chun-Chieh LIN  TPE43.443
5.188 Sidney K CHU  HKG44.415
 Race 54     (11 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Stijn DESMET  BEL41.517Q
2.92 Andrea CASSINELLI  ITA41.622Q
3.176 Lubomir KALCHEV  BUL1:08.526 
137 Endijs VIGANTS  LATDNS
198 Trevor Xu Xuan TAN  SGPP
 Race 55     (12 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.73 Quentin FERCOQ  FRA41.082Q
2.84 Niall TREACY  GBR41.180Q
3.26 Martin KOLENC  CRO41.425q
4.200 Denys IOFIN  UKR43.706
5.159 Zen Sheng Sian KOH  SGP45.419
 Race 56     (13 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 WU Dajing  CHN40.557Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR41.304Q
3.23 Ryan PIVIROTTO  USA41.416q
4.121 Jonathan MOODY  GBR41.788
5.190 Xin SUI  HKG42.068
 Race 57     (14 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.75 SUN Long  CHN40.925Q
2.81 Diane SELLIER  POL42.117Q
3.140 Matthias WOLFGANG  AUT43.443 
4.199 Jing Feng XU  SGP44.356
5.156 Wei-Cheng LIAO  TPE44.574
 Race 58     (15 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 HWANG Daeheon  KOR40.533Q
2.122 Jens VAN 'T WOUT  NED40.759Q
3.101 Katsunori KOIKE  JPN40.869q
4.124 Pawel ADAMSKI  POL42.203
5.123 Zdenek SEJPAL  CZE42.841
 Race 59     (16 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Denis NIKISHA  KAZ40.792Q
2.78 Kota KIKUCHI  JPN40.898Q
3.28 Dimitar GEORGIEV  BUL43.610 
4.38 Akash ARADHYA  IND43.923
5.189 Tsz Fung KWOK  HKG44.102
 Race 60     (17 of 17)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.98 Brandon KIM  USA40.894Q
2.192 Teppei KIKUCHI  JPN41.246Q
3.180 Brendan COREY  AUS41.487q
4.21 Nico ANDERMANN  AUT42.689
5.53 Pavel SITNIKOV  RUS1:08.418


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Bioracer
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Skate-Tec