Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WETTKAMPFSPEZIFISCHES TRAINING - Rostock, Germany - 5 December 2020
 
Viertel Finale 500 meter LG2
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halb Finale, total 6 skaters)
 Race 19, Gruppe A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.217 Rune Björn GUSTAVS  53.358Q
2.315 Rebekka REIMER  55.507Q
3.120 Charlotte SCHULZ  55.868 
 Race 20, Gruppe A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Frida KISSMANN  56.922Q
2.350 Marek ALTHÜSER  59.832Q
3.424 Greta HÄUPL  1:00.791 
4.218 Justus BAUER  1:19.476
 Race 21, Gruppe A     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.414 Marie-Sophie BEHNISCH  54.733Q
2.122 Matthias REIMER  57.006Q
3.221 Carolin REIMER  59.446 
4.316 Gisele TAMME  59.836
 
Halb Finale 500 meter LG2
  1 Race (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 2 skaters)
 Race 25, Gruppe B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.518 Justus BAUER  56.214Q
2.120 Charlotte SCHULZ  57.456Q
3.316 Gisele TAMME  57.555 
4.221 Carolin REIMER  1:00.188
5.424 Greta HÄUPL  1:00.312
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 26, Gruppe A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 Frida KISSMANN  57.096Q
2.350 Marek ALTHÜSER  1:00.075Q
3.114 Marie-Sophie BEHNISCH  1:18.219 
 Race 27, Gruppe A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Rune Björn GUSTAVS  55.526Q
2.215 Rebekka REIMER  56.895Q
3.322 Matthias REIMER  1:19.087 
 
Finale 500 meter LG2
 Race 31, Gruppe C     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 Gisele TAMME  58.109 
2.221 Carolin REIMER  58.586
3.324 Greta HÄUPL  59.623
 Race 32, Gruppe B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Marie-Sophie BEHNISCH  54.1445 
2.218 Justus BAUER  54.7083
3.322 Matthias REIMER  56.4952
4.420 Charlotte SCHULZ  56.7461
 Race 33, Gruppe A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Rune Björn GUSTAVS  54.42934 
2.319 Frida KISSMANN  56.63621
3.215 Rebekka REIMER  56.79713
4.450 Marek ALTHÜSER  -    8
 
Distance Classification 500 meter LG2
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Gruppe A
1.17 Rune Björn GUSTAVS  1341|1|153.358
2.19 Frida KISSMANN  2211|1|256.636
3.15 Rebekka REIMER  3132|2|355.507
4.50 Marek ALTHÜSER  482|2|459.832
  Finale, Gruppe B
5.14 Marie-Sophie BEHNISCH  151|3|154.144
6.18 Justus BAUER  234|1|254.708
7.22 Matthias REIMER  322|3|356.495
8.20 Charlotte SCHULZ  413|2|455.868
  Finale, Gruppe C
9.16 Gisele TAMME  14|3|157.555
10.21 Carolin REIMER  23|4|258.586
11.24 Greta HÄUPL  33|5|359.623


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Kilimanjaro
Impakt Sport
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Eraton Race Timers
Sebra Sports