Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COPPA ITALIA 1 - Bergamo, Italy - 23-24 January 2021
 
Quarter Finals 1000 meter GRUPPO 2 LAD
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 14 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Margherita BETTI  CPP2:05.644Q
2.15 Nicole BERTOLINA  BOR2:05.899Q
3.69 Sabrina CANCLINI  BOR2:12.230Q
4.414 Ilaria FONTANELLA  PDC2:12.514 
5.221 Valentina Rita ONGARO  VGT2:14.990
6.51 Alessia AVERNA  VGT2:23.573
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Giorgia GALDI  VGT2:01.373Q
2.28 Chiara BONETTI  BOR2:01.513Q
3.319 Sara MERAZZI  BOR2:03.140Q
4.513 Ludovica Clelia DEIMANI  VGT2:04.486 
5.422 Beatrice PAGLIA  PIN2:06.828
6.66 Fiorella BERTOLOTTO  PIN-    
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.212 Greta CRISTANI  BOR1:50.519Q
2.423 Emily TORMEN  PDC1:50.766Q
3.320 Caterina Jasmijn MINORI  VGT1:52.463Q
4.111 Viola COMBA  VGT1:55.938
5.510 Giulia CECCONI  PDC-    
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Sara MARTINELLI  BOR1:47.176Q
2.62 Elisa BELTRAMI  SGP1:48.941Q
3.218 Giorgia MATURI PADOVANI  SGP1:51.580Q
4.516 Martina GIAVI  PDC1:53.853
5.34 Alice BERTOLINA  BOR1:54.813
6.13 Veronica BERNARDO  PDC-    
 
Final 1000 meter GRUPPO 2 LAD
 Race 13, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Veronica BERNARDO  PDC2:01.886 
2.410 Giulia CECCONI  PDC2:09.362
3.11 Alessia AVERNA  VGT-    
4.36 Fiorella BERTOLOTTO  PIN-    
 Race 14, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.620 Caterina Jasmijn MINORI  VGT1:59.201 
2.14 Alice BERTOLINA  BOR1:59.433
3.213 Ludovica Clelia DEIMANI  VGT2:02.917
4.322 Beatrice PAGLIA  PIN2:04.523
5.414 Ilaria FONTANELLA  PDC2:11.162
6.521 Valentina Rita ONGARO  VGT2:14.158
 
 
Semi Final 1500 meter GRUPPO 2 LAD
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 9, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.223 Emily TORMEN  PDC3:27.118Q
2.515 Giorgia GALDI  VGT3:27.210Q
3.68 Chiara BONETTI  BOR3:29.362Q
4.411 Viola COMBA  VGT3:34.680 
5.719 Sara MERAZZI  BOR-    
6.112 Greta CRISTANI  BOR-    
320 Caterina Jasmijn MINORI  VGTP
 Race 10, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Sara MARTINELLI  BOR2:53.499Q
2.22 Elisa BELTRAMI  SGP2:54.110Q
3.57 Margherita BETTI  CPP2:54.658Q
4.79 Sabrina CANCLINI  BOR2:59.821
5.318 Giorgia MATURI PADOVANI  SGP2:59.955
6.416 Martina GIAVI  PDC3:16.215
7.65 Nicole BERTOLINA  BOR3:17.823
 
Final 1500 meter GRUPPO 2 LAD
 Race 17, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.512 Greta CRISTANI  BOR3:17.3831 
2.411 Viola COMBA  VGT3:21.974
3.216 Martina GIAVI  PDC3:22.311
4.118 Giorgia MATURI PADOVANI  SGP3:35.867
5.619 Sara MERAZZI  BOR3:40.389
35 Nicole BERTOLINA  BORP
 Race 18, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Sara MARTINELLI  BOR3:00.48034 
2.37 Margherita BETTI  CPP3:00.69221
3.22 Elisa BELTRAMI  SGP3:05.07113
4.615 Giorgia GALDI  VGT3:05.1628
5.49 Sabrina CANCLINI  BOR3:28.4695
78 Chiara BONETTI  BORDNF1
523 Emily TORMEN  PDCP1
 
Distance Classification 1500 meter GRUPPO 2 LAD
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.17 Sara MARTINELLI  BOR1341|1|12:53.499
2.7 Margherita BETTI  CPP2211|3|22:54.658
3.2 Elisa BELTRAMI  SGP3132|2|32:54.110
4.15 Giorgia GALDI  VGT481|2|43:05.162
5.9 Sabrina CANCLINI  BOR553|4|52:59.821
6.8 Chiara BONETTI  BORDNF12|3|NF3:29.362
7.23 Emily TORMEN  PDCP12|1|P3:27.118
  Final, Group 2
8.12 Greta CRISTANI  BOR111|6|13:17.383
9.11 Viola COMBA  VGT24|4|23:21.974
10.16 Martina GIAVI  PDC34|6|33:16.215
11.18 Giorgia MATURI PADOVANI  SGP43|5|42:59.955
12.19 Sara MERAZZI  BOR53|5|53:40.389
13.5 Nicole BERTOLINA  BORP2|7|P3:17.823
  Final, Group 3
14.20 Caterina Jasmijn MINORI  VGT13|P|11:52.463
15.4 Alice BERTOLINA  BOR25|21:54.813
16.13 Ludovica Clelia DEIMANI  VGT34|32:02.917
17.22 Beatrice PAGLIA  PIN45|42:04.523
18.14 Ilaria FONTANELLA  PDC54|52:11.162
19.21 Valentina Rita ONGARO  VGT65|62:14.158
  Final, Group 4
20.3 Veronica BERNARDO  PDC16|12:01.886
21.10 Giulia CECCONI  PDC25|22:09.362
22.1 Alessia AVERNA  VGT36|32:23.573
23.6 Fiorella BERTOLOTTO  PIN46|4


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Sebra Sports
Skate-Tec
Bioracer
Web-TV
Eraton Race Timers
Engo