|
Heats 1500 meter Ladies Group B |
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 12 skaters) |
|
Race 5, Group 1 (2 of 3) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 7 | | Erika JOLY | TRRIV | 2:47.628 | | Q |
2. | 2 | 1 | | Zoe MARCOUX | CEGB | 2:48.044 | | Q |
3. | 3 | 9 | | Marie FERLATTE | CEGB | 2:48.087 | | |
4. | 4 | 6 | | Sarah-Eve WILLE | HYA | 2:48.214 | | |
5. | 5 | 14 | | Laurence LETENDRE | ROSE | 2:48.912 | | |
6. | 6 | 20 | | Aurelie BERGERON | CHIC | 2:54.553 | | |
| 7 | 11 | | Delphine RENAULT | CRCPL | P | | |
|
|
|
Semi Final 1500 meter Ladies Group B |
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters) |
|
|
|
Final 1500 meter Ladies Group B |
Race 19, Group 1 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 2 | | Clara BOUCHER | CRCE | 2:48.115 | 1132 | |
2. | 2 | 7 | | Erika JOLY | TRRIV | 2:48.633 | 1064 | |
3. | 3 | 1 | | Zoe MARCOUX | CEGB | 2:48.644 | 1000 | |
4. | 4 | 10 | | Jasmine GRENIER | SHER | 2:50.797 | 940 | |
5. | 5 | 9 | | Marie FERLATTE | CEGB | 3:04.794 | 883 | |
| 6 | 4 | | Anaee LAPOINTE | ALMA | P | 830 | |
|
|
Race 21, Group 3 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 13 | | Laurie-Ann BOND | MOGA | 2:43.179 | 538 | |
2. | 2 | 14 | | Laurence LETENDRE | ROSE | 2:44.418 | 506 | |
3. | 3 | 12 | | Elizabeth LEPAGE-FARRELL | SHER | 2:44.795 | 475 | |
4. | 4 | 15 | | Lea MOREL | ALMA | 2:44.846 | 447 | |
5. | 5 | 20 | | Aurelie BERGERON | CHIC | 2:44.911 | 420 | |
6. | 6 | 19 | | Sarah-Maude CLOUTIER | HYA | 2:45.017 | 395 | |
|
Race 22, Group 4 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 18 | | Katherine TURCOTTE | MOGA | 2:37.462 | 371 | |
2. | 2 | 11 | | Delphine RENAULT | CRCPL | 2:39.719 | 349 | |
3. | 3 | 21 | | Jade LEDUC | MOGA | - | 328 | |
|
| Distance Classification 1500 meter Ladies Group B |
|
|