Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Montreal, Canada - 8-10 April 2022
 
Preliminaries 1000 m Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 38     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:28.289Q
2.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:28.372Q
3.40 Tarik OMERAGIC  BIH1:29.416
4.136 Dominic ANDERMANN  AUT1:29.725
 Race 39     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Sébastien LEPAPE  FRA1:26.323Q
2.20 Yuri CONFORTOLA  ITA1:26.439Q
3.42 Julian MACARAEG  PHI1:29.768 
4.35 Jovan DJORDJEVIC  SRB1:29.950
5.213 Ivan DONCHEV  BUL2:05.754
 Race 40     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:27.562Q
2.46 LEE June Seo  KOR1:27.740Q
3.103 Yanghun Ben JUNG  GER1:27.902q
4.21 Nico ANDERMANN  AUT1:28.264
5.131 Ethan TREACY  GBR1:29.511
 Race 41     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:27.385Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.401Q
3.133 Metehan ATAN  TUR1:27.724q
4.199 Jing Feng XU  SGP1:31.526
 Race 42     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.25 Reinis BERZINS  LAT1:26.300Q
2.191 JASZAPATI Peter  HUN1:26.470Q
3.5 Itzhak DE LAAT  NED1:26.488ADV
4.211 Lucas WAREHAM  AUS1:27.839
29 Liam O BRIEN  IRLP
 Race 43     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN1:26.606Q
2.27 Michal NIEWINSKI  POL1:26.943Q
3.216 Seung-Min KWON  USA1:26.997q
4.204 Thomas NADALINI  ITA1:29.128ADV
22 Radek FAJKUS  CZEP
 Race 44     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN1:28.722Q
2.26 Martin KOLENC  CRO1:30.685Q
3.214 Tibor KOMERICKI  SLO1:30.861 
4.95 Ward PÉTRÉ  BEL1:48.064ADV
32 Furkan AKAR  TURP
 Race 45     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN1:25.443Q
2.180 Brendan COREY  AUS1:25.517Q
3.144 NOGRADI Bence  HUN1:26.656q
4.141 Sean MCANUFF  IRL1:27.595
5.123 Zdenek SEJPAL  CZE1:27.669
 Race 46     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.73 Quentin FERCOQ  FRA1:27.392Q
2.14 Sjinkie KNEGT  NED1:27.556Q
3.37 Thibault MÉTRAUX  SUI1:28.312q
4.169 Ivan MARTINIC  CRO1:28.531
 Race 47     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 KIM Dongwook  KOR1:27.267Q
2.9 Stijn DESMET  BEL1:27.399Q
3.44 Oleh HANDEI  UKR1:28.338
4.28 Dimitar GEORGIEV  BUL1:29.686
 
Heats 1000 m Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals Preliminaries, total 20 skaters)
 Race 55     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Stijn DESMET  BEL1:24.358Q
2.16 Steven DUBOIS  CAN1:24.458Q
3.204 Thomas NADALINI  ITA1:24.546q
4.27 Michal NIEWINSKI  POL1:25.776
 Race 56     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.284Q
2.25 Reinis BERZINS  LAT1:27.377Q
3.191 JASZAPATI Peter  HUN1:27.492q
4.95 Ward PÉTRÉ  BEL1:27.721
 Race 57     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:26.178Q
2.216 Seung-Min KWON  USA1:27.126Q
3.73 Quentin FERCOQ  FRA1:48.245ADV
5 Itzhak DE LAAT  NEDP
 Race 58     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:28.500Q
2.144 NOGRADI Bence  HUN1:28.983Q
3.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:29.084
4.26 Martin KOLENC  CRO1:29.685
 Race 59     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Sébastien LEPAPE  FRA1:25.474Q
2.14 Sjinkie KNEGT  NED1:25.624Q
3.20 Yuri CONFORTOLA  ITA1:25.774q
4.37 Thibault MÉTRAUX  SUI1:27.597
 Race 60     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN1:25.444Q
2.46 LEE June Seo  KOR1:25.580Q
3.180 Brendan COREY  AUS1:25.685q
4.103 Yanghun Ben JUNG  GER1:28.800
 Race 61     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 KIM Dongwook  KOR1:26.894Q
2.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:27.157Q
3.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN1:27.223q
4.133 Metehan ATAN  TUR1:28.414
 
Ranking Finals Preliminaries 1000 m Men
 Race 107     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Zdenek SEJPAL  CZE1:30.553
2.35 Jovan DJORDJEVIC  SRB1:30.616
3.199 Jing Feng XU  SGP1:31.626
4.213 Ivan DONCHEV  BUL1:31.688
5.131 Ethan TREACY  GBR2:21.227
 Race 108     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Nico ANDERMANN  AUT1:28.547
2.211 Lucas WAREHAM  AUS1:28.575
3.28 Dimitar GEORGIEV  BUL1:28.650
4.169 Ivan MARTINIC  CRO1:29.719
5.136 Dominic ANDERMANN  AUT1:54.627
 Race 109     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.44 Oleh HANDEI  UKR1:31.577
2.40 Tarik OMERAGIC  BIH1:31.749
3.141 Sean MCANUFF  IRL1:32.192
4.42 Julian MACARAEG  PHI1:32.328
5.214 Tibor KOMERICKI  SLO1:32.786
 
Ranking Finals Heats 1000 m Men
 Race 110     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.95 Ward PÉTRÉ  BEL1:38.176
2.103 Yanghun Ben JUNG  GER1:38.433
 Race 111     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:24.164
2.27 Michal NIEWINSKI  POL1:24.311
3.133 Metehan ATAN  TUR1:24.760
4.26 Martin KOLENC  CRO1:25.161
5.37 Thibault MÉTRAUX  SUI1:26.904
 
Quarterfinals 1000 m Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 10 skaters)
 Race 118     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 LEE June Seo  KOR1:25.105Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:25.475Q
3.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN1:25.542
4.4 Sébastien LEPAPE  FRA1:25.670
5.20 Yuri CONFORTOLA  ITA1:25.876
 Race 119     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN1:24.291Q
2.16 Steven DUBOIS  CAN1:24.978Q
73 Quentin FERCOQ  FRADNF
25 Reinis BERZINS  LATP
180 Brendan COREY  AUSP
 Race 120     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:25.048Q
2.144 NOGRADI Bence  HUN1:25.901Q
3.204 Thomas NADALINI  ITA1:43.286ADV
4.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:52.764ADV
51 KIM Dongwook  KORP
 Race 121     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:27.685Q
2.191 JASZAPATI Peter  HUN1:28.221Q
3.9 Stijn DESMET  BEL1:54.968ADV
4.216 Seung-Min KWON  USA2:00.996
14 Sjinkie KNEGT  NEDP
 
Semifinals 1000 m Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals, total 5 skaters)
 Race 124     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:23.362QA
2.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:23.561QA
3.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:23.887qA
4.204 Thomas NADALINI  ITA1:24.002QB
5.144 NOGRADI Bence  HUN1:24.407qB
6.16 Steven DUBOIS  CAN1:25.001
 Race 125     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 LEE June Seo  KOR1:24.277QA
2.9 Stijn DESMET  BEL1:24.372QA
3.72 Pascal DION  CAN1:24.415QB
4.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:24.688QB
5.191 JASZAPATI Peter  HUN1:24.998qB
 
Finals 1000 m Men
 Race 128, Final B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Pascal DION  CAN1:26.9313
2.204 Thomas NADALINI  ITA1:26.9812
3.13 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.0411
4.144 NOGRADI Bence  HUN1:27.132
5.191 JASZAPATI Peter  HUN1:27.280
 Race 129, Final A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN1:25.46234
2.46 LEE June Seo  KOR1:25.52921
3.194 KWAK Yoon-Gy  KOR1:25.66213
4.9 Stijn DESMET  BEL1:25.7388
5.34 Roberts KRUZBERGS  LAT1:25.9645
 
Distance Classification 1000 m Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.1 LIU Shaoang  HUN1341|1|1|1|11:23.362
2.46 LEE June Seo  KOR2212|2|1|1|21:24.277
3.194 KWAK Yoon-Gy  KOR3131|1|1|2|31:23.561
4.9 Stijn DESMET  BEL482|1|3|2|41:24.358
5.34 Roberts KRUZBERGS  LAT552|2|4|3|51:23.887
  Finals, Final B
6.72 Pascal DION  CAN131|1|1|3|11:24.291
7.204 Thomas NADALINI  ITA224|3|3|4|21:24.002
8.13 Vladislav BYKANOV  ISR312|1|2|4|31:24.688
9.144 NOGRADI Bence  HUN43|2|2|5|41:24.407
10.191 JASZAPATI Peter  HUN52|3|2|5|51:24.998


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Impakt Sport
Engo
Web-TV
Skate-Tec
Bioracer
Eraton Race Timers
Sebra Sports