Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 22-24 January 2021
 
Quarterfinals 1500 m Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 21 skaters)
 Race 24     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 KRUEGER John-Henry  HUN2:27.036Q
2.40 Dylan HOOGERWERF  NED2:27.785Q
3.68 Christoph SCHUBERT  GER2:27.888
4.134 Sebastian HYDZIK  POL2:29.787
5.155 Muhammed Emir HAN  TUR2:31.316
6.175 Edin BRANKOVIC  BIH2:45.865ADV
94 Oleh HANDEI  UKRP
 Race 25     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Vladislav BYKANOV  ISR2:17.563Q
2.55 Sjinkie KNEGT  NED2:17.772Q
3.107 Zdenek SEJPAL  CZE2:19.812q
4.178 Mikita MIHDALIOU  BLR2:20.253
5.161 Ivan MARTINIC  CRO2:22.351
6.120 Peter MURPHY  LUX2:26.474
 Race 26     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Itzhak DE LAAT  NED2:20.355Q
2.69 Nicolas ANDERMANN  AUT2:21.181Q
3.62 Adrian LÜDTKE  GER2:21.753q
4.188 Thibault MÉTRAUX  SUI2:24.481
5.140 Vladyslav NEMIRO  UKR2:24.609
71 Reinis BERZINS  LATP
 Race 27     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Roberts KRUZBERGS  LAT2:14.982Q
2.17 Denis AYRAPETYAN  RUS2:15.242Q
3.83 Rino VANHOOREN  BEL2:17.241q
4.184 Liam O BRIEN  IRL2:18.718
5.61 Pietro SIGHEL  ITA2:43.247
13 LIU Shaoang  HUNP
138 Artsemi SLABODNIK  BLRP
 Race 28     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Semen ELISTRATOV  RUS2:25.649Q
2.73 Andrea CASSINELLI  ITA2:25.860Q
3.85 Gert-Jan GOEMINNE  BEL2:26.060q
4.142 Martin KOLENC  CRO2:29.513
5.176 Tarik OMERAGIC  BIH2:30.580
6.187 Valentino PINTAR SENICA  SLO2:35.453
124 Dominic ANDERMANN  AUTP
 Race 29     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Stijn DESMET  BEL2:26.779Q
2.41 Yuri CONFORTOLA  ITA2:26.943Q
3.111 Tristan NAVARRO  FRA2:27.042q
4.112 Furkan AKAR  TUR2:27.601
5.158 Radek FAJKUS  CZE2:27.751
6.185 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:28.929
 Race 30     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN2:23.759Q
2.44 Sébastien LEPAPE  FRA2:23.882Q
3.35 Konstantin IVLIEV  RUS2:24.977q
4.163 Jovan DJORDJEVIC  SRB2:28.037
108 Pawel ADAMSKI  POLP
113 Dimitar GEORGIEV  BULP
 
Ranking Finals 1500 m Men
 Race 54     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.61 Pietro SIGHEL  ITA2:13.288
2.155 Muhammed Emir HAN  TUR2:16.130
3.185 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:16.204
4.120 Peter MURPHY  LUX2:18.515
5.187 Valentino PINTAR SENICA  SLO2:35.038
 Race 55     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Radek FAJKUS  CZE2:21.316
2.176 Tarik OMERAGIC  BIH2:22.104
3.161 Ivan MARTINIC  CRO2:22.257
4.142 Martin KOLENC  CRO2:22.612
5.134 Sebastian HYDZIK  POL2:22.704
6.140 Vladyslav NEMIRO  UKR2:22.755
 Race 56     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Christoph SCHUBERT  GER2:32.770
2.184 Liam O BRIEN  IRL2:32.957
3.178 Mikita MIHDALIOU  BLR2:33.019
4.112 Furkan AKAR  TUR2:33.204
5.163 Jovan DJORDJEVIC  SRB2:35.862
6.188 Thibault MÉTRAUX  SUI2:35.985
 
Semifinals 1500 m Men
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals, total 7 skaters)
 Race 67     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 KRUEGER John-Henry  HUN2:20.107QA
2.24 Stijn DESMET  BEL2:20.141QA
3.35 Konstantin IVLIEV  RUS2:20.253QB
4.41 Yuri CONFORTOLA  ITA2:20.314QB
5.73 Andrea CASSINELLI  ITA2:20.350qB
6.85 Gert-Jan GOEMINNE  BEL2:20.565
7.60 Roberts KRUZBERGS  LAT2:35.338
 Race 68     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN2:17.949QA
2.19 Itzhak DE LAAT  NED2:17.999QA
3.55 Sjinkie KNEGT  NED2:18.134qA
4.83 Rino VANHOOREN  BEL2:18.477QB
5.107 Zdenek SEJPAL  CZE2:19.846qB
6.175 Edin BRANKOVIC  BIH2:28.028
69 Nicolas ANDERMANN  AUTP
 Race 69     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Semen ELISTRATOV  RUS2:22.861QA
2.17 Denis AYRAPETYAN  RUS2:23.101QA
3.44 Sébastien LEPAPE  FRA2:23.329QB
4.62 Adrian LÜDTKE  GER2:24.088QB
40 Dylan HOOGERWERF  NEDDNF
27 Vladislav BYKANOV  ISRP
111 Tristan NAVARRO  FRAP
 
Finals 1500 m Men
 Race 72, Final B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.44 Sébastien LEPAPE  FRA2:40.9151
2.41 Yuri CONFORTOLA  ITA2:41.113
3.73 Andrea CASSINELLI  ITA2:41.204
4.62 Adrian LÜDTKE  GER2:41.491
5.83 Rino VANHOOREN  BEL2:42.232
6.107 Zdenek SEJPAL  CZE2:42.459
7.35 Konstantin IVLIEV  RUS2:44.033
 Race 73, Final A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Semen ELISTRATOV  RUS2:18.38434
2.17 Denis AYRAPETYAN  RUS2:18.52121
3.55 Sjinkie KNEGT  NED2:18.56113
4.19 Itzhak DE LAAT  NED2:18.6608
5.2 LIU Shaolin Sandor  HUN2:18.8935
6.30 KRUEGER John-Henry  HUN2:18.9493
7.24 Stijn DESMET  BEL2:19.0292
 
Distance Classification 1500 m Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.6 Semen ELISTRATOV  RUS1341|1|12:18.384
2.17 Denis AYRAPETYAN  RUS2212|2|22:15.242
3.55 Sjinkie KNEGT  NED3132|3|32:17.772
4.19 Itzhak DE LAAT  NED481|2|42:17.999
5.2 LIU Shaolin Sandor  HUN551|1|52:17.949
6.30 KRUEGER John-Henry  HUN631|1|62:18.949
7.24 Stijn DESMET  BEL721|2|72:19.029
  Finals, Final B
8.44 Sébastien LEPAPE  FRA112|3|12:23.329
9.41 Yuri CONFORTOLA  ITA22|4|22:20.314
10.73 Andrea CASSINELLI  ITA32|5|32:20.350
11.62 Adrian LÜDTKE  GER43|4|42:21.753
12.83 Rino VANHOOREN  BEL53|4|52:17.241
13.107 Zdenek SEJPAL  CZE63|5|62:19.812
14.35 Konstantin IVLIEV  RUS73|3|72:20.253
  Semifinals
15.85 Gert-Jan GOEMINNE  BEL63|62:20.565
16.175 Edin BRANKOVIC  BIH66|62:28.028
17.60 Roberts KRUZBERGS  LAT71|72:14.982
18.27 Vladislav BYKANOV  ISRP1|P2:17.563
19.40 Dylan HOOGERWERF  NEDDNF2|NF2:27.785
20.69 Nicolas ANDERMANN  AUTP2|P2:21.181
21.111 Tristan NAVARRO  FRAP3|P2:27.042
  Ranking Finals
22.68 Christoph SCHUBERT  GER13|12:27.888
23.184 Liam O BRIEN  IRL24|22:18.718
24.178 Mikita MIHDALIOU  BLR34|32:20.253
25.112 Furkan AKAR  TUR44|42:27.601
26.163 Jovan DJORDJEVIC  SRB54|52:28.037
27.188 Thibault MÉTRAUX  SUI64|62:24.481
28.158 Radek FAJKUS  CZE15|12:21.316
29.176 Tarik OMERAGIC  BIH25|22:22.104
30.161 Ivan MARTINIC  CRO35|32:22.257
31.142 Martin KOLENC  CRO44|42:22.612
32.134 Sebastian HYDZIK  POL54|52:22.704
33.140 Vladyslav NEMIRO  UKR65|62:22.755
34.61 Pietro SIGHEL  ITA15|12:13.288
35.155 Muhammed Emir HAN  TUR25|22:16.130
36.185 Mateusz MIKOLAJUK  POL36|32:16.204
37.120 Peter MURPHY  LUX46|42:18.515
38.187 Valentino PINTAR SENICA  SLO56|52:35.038


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Web-TV
Engo
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer