Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 22-24 January 2021
 
Quarterfinals 1500 m Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 21 skaters)
 Race 24     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 KRUEGER John-Henry  HUN2:27.036Q
2.40 Dylan HOOGERWERF  NED2:27.785Q
3.68 Christoph SCHUBERT  GER2:27.888
4.134 Sebastian HYDZIK  POL2:29.787
5.155 Muhammed Emir HAN  TUR2:31.316
6.175 Edin BRANKOVIC  BIH2:45.865ADV
94 Oleh HANDEI  UKRP
 Race 25     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Vladislav BYKANOV  ISR2:17.563Q
2.55 Sjinkie KNEGT  NED2:17.772Q
3.107 Zdenek SEJPAL  CZE2:19.812q
4.178 Mikita MIHDALIOU  BLR2:20.253
5.161 Ivan MARTINIC  CRO2:22.351
6.120 Peter MURPHY  LUX2:26.474
 Race 26     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Itzhak DE LAAT  NED2:20.355Q
2.69 Nicolas ANDERMANN  AUT2:21.181Q
3.62 Adrian LÜDTKE  GER2:21.753q
4.188 Thibault MÉTRAUX  SUI2:24.481
5.140 Vladyslav NEMIRO  UKR2:24.609
71 Reinis BERZINS  LATP
 Race 27     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Roberts KRUZBERGS  LAT2:14.982Q
2.17 Denis AYRAPETYAN  RUS2:15.242Q
3.83 Rino VANHOOREN  BEL2:17.241q
4.184 Liam O BRIEN  IRL2:18.718
5.61 Pietro SIGHEL  ITA2:43.247
13 LIU Shaoang  HUNP
138 Artsemi SLABODNIK  BLRP
 Race 28     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Semen ELISTRATOV  RUS2:25.649Q
2.73 Andrea CASSINELLI  ITA2:25.860Q
3.85 Gert-Jan GOEMINNE  BEL2:26.060q
4.142 Martin KOLENC  CRO2:29.513
5.176 Tarik OMERAGIC  BIH2:30.580
6.187 Valentino PINTAR SENICA  SLO2:35.453
124 Dominic ANDERMANN  AUTP
 Race 29     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Stijn DESMET  BEL2:26.779Q
2.41 Yuri CONFORTOLA  ITA2:26.943Q
3.111 Tristan NAVARRO  FRA2:27.042q
4.112 Furkan AKAR  TUR2:27.601
5.158 Radek FAJKUS  CZE2:27.751
6.185 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:28.929
 Race 30     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN2:23.759Q
2.44 Sébastien LEPAPE  FRA2:23.882Q
3.35 Konstantin IVLIEV  RUS2:24.977q
4.163 Jovan DJORDJEVIC  SRB2:28.037
108 Pawel ADAMSKI  POLP
113 Dimitar GEORGIEV  BULP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Engo
Kilimanjaro
Skate-Tec
Web-TV