Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP SENIORS 8TH - Leeuwarden, Netherlands - 3-4 February 1990
 
Heats 800 meter Ladies
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 16 skaters)
 Race 72, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Linda BOERJAN  BSC1:26.2Q
2.235 Marileen GILLET  HEU1:27.7Q
3.315 Nienke VISSER  TRL1:29.2q
4.438 Hedvig MOGYORO  HUN1:34.6
 Race 73, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA1:27.3Q
2.219 Gerdien MEYER  ASCJE1:29.8Q
3.339 Zsuzsa NAGY  HUN1:33.6 
 Race 74, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Gundi PAWASSERAT  GER1:26.2Q
2.216 Ellen VAN DER GEEST  IHCL1:28.2Q
3.321 Stefanie HACK  DKIJV1:28.8q
4.436 KASZALA Tamara  HUN1:29.9
 Race 75, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Lila HANSSEN  DKIJV1:24.6Q
2.211 Anja VAN DE POEL  IHCL1:24.8Q
3.39 Rixt DIJKSTRA  TRL1:26.4q
4.432 Ulrike HEIRBOUT  IRTA1:32.1
 Race 76, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Margit NESHEIM  DKIJV1:26.1Q
2.233 Manuela VAN LOOCK  IRTA1:26.3Q
3.341 Marijke TIMMERMANS  BSC1:29.3 
4.437 Claudia KASZALA  HUN1:31.0
 Race 77, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Sofie PINTENS  IRTA1:25.7Q
2.222 Penelope DI LELLA  DKIJV1:27.6Q
3.36 Lydia HUISMAN  GG1:29.0q
4.42 Brenda KRUIJT  ASCJE1:48.0
 
Quarter Finals 800 meter Ladies
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 91, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA1:29.6Q
2.216 Ellen VAN DER GEEST  IHCL1:31.4 
3.321 Stefanie HACK  DKIJV1:32.9
4.415 Nienke VISSER  TRL1:48.9
 Race 92, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Anja VAN DE POEL  IHCL1:25.2Q
2.240 Linda BOERJAN  BSC1:25.3 
3.322 Penelope DI LELLA  DKIJV1:25.8
4.435 Marileen GILLET  HEU1:26.5
 Race 93, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Margit NESHEIM  DKIJV1:25.3Q
2.233 Manuela VAN LOOCK  IRTA1:25.4 
3.334 Gundi PAWASSERAT  GER1:25.5
4.46 Lydia HUISMAN  GG1:29.8
 Race 94, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Sofie PINTENS  IRTA1:29.6Q
2.29 Rixt DIJKSTRA  TRL1:29.8 
3.351 Lila HANSSEN  DKIJV1:29.9
4.419 Gerdien MEYER  ASCJE1:32.0
 
Semi Final 800 meter Ladies
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 103, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Sofie PINTENS  IRTA1:35.8Q
2.240 Linda BOERJAN  BSC1:35.9 
3.316 Ellen VAN DER GEEST  IHCL1:36.4
4.433 Manuela VAN LOOCK  IRTA1:46.5
 Race 104, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Bea PINTENS  IRTA1:22.8Q
2.211 Anja VAN DE POEL  IHCL1:23.0 
3.35 Margit NESHEIM  DKIJV1:23.1
4.49 Rixt DIJKSTRA  TRL1:26.3
 
Final 800 meter Ladies
 Race 109, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Anja VAN DE POEL  IHCL1:28.55
2.230 Bea PINTENS  IRTA1:28.63
3.340 Linda BOERJAN  BSC1:28.92
4.431 Sofie PINTENS  IRTA1:29.01
 
Distance Classification 800 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.11 Anja VAN DE POEL  IHCL152|1|2|11:23.0
2.30 Bea PINTENS  IRTA231|1|1|21:22.8
3.40 Linda BOERJAN  BSC321|2|2|31:25.3
4.31 Sofie PINTENS  IRTA411|1|1|41:25.7
  Semi Final, Group 1
5.5 Margit NESHEIM  DKIJV31|1|31:23.1
6.16 Ellen VAN DER GEEST  IHCL32|2|31:28.2
7.33 Manuela VAN LOOCK  IRTA42|2|41:25.4
8.9 Rixt DIJKSTRA  TRL43|2|41:26.3
  Quarter Finals, Group 1
9.51 Lila HANSSEN  DKIJV31|31:24.6
10.34 Gundi PAWASSERAT  GER31|31:25.5
11.22 Penelope DI LELLA  DKIJV32|31:25.8
12.21 Stefanie HACK  DKIJV33|31:28.8
13.35 Marileen GILLET  HEU42|41:26.5
14.19 Gerdien MEYER  ASCJE42|41:29.8
15.6 Lydia HUISMAN  GG43|41:29.0
16.15 Nienke VISSER  TRL43|41:29.2
  Heats, Group 1
17.41 Marijke TIMMERMANS  BSC331:29.3
18.39 NAGY Zsuzsa  HUN331:33.6
19.36 KASZALA Tamara  HUN441:29.9
20.37 KASZALA Claudia  HUN441:31.0
21.32 Ulrike HEIRBOUT  IRTA441:32.1
22.38 MOGYORO Hedvig  HUN441:34.6
23.2 Brenda KRUIJT  ASCJE441:48.0


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton
Impakt Sport
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Skate-Tec
Sebra Sports