Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP JUNIORS 8TH - Leeuwarden, Netherlands - 6-7 January 1990
 
Heats 1000 meter Men Junior B
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 45, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Bart BARTELS  TRL1:47.3Q
2.211 Mark SCHEEPSTRA  TRL1:49.0 
3.383 Armin SUPANZ  AUT1:54.0
4.480 Tim VAN DER VELDEN  TNT2:12.1
 Race 46, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Henk BOSMA  TRL1:35.3Q
2.28 Henk BOOMSMA  TRL1:35.7 
3.338 Wijnand BAVIUS  HVZB1:38.3
4.482 Greame MITCHELL  FIISSC1:39.4
5.576 Rudy VERSTREATEN  IRTA1:52.0
 Race 47, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Ieme ROEDE  ASCJE1:52.9Q
2.244 Jeroen RISPENS  TRL1:53.0 
3.378 Danny VERSTRAETEN  IRTA2:02.4
4.479 Stefan SOMERS  TNT2:30.9
 Race 48, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Cornelis OLIVIER  BSC1:54.3Q
2.236 Maarten VISSER  TRL1:59.9 
3.375 Eric RIEDER  ASCJE2:09.1
4.477 Koen TURCKSIN  IRTA2:19.6
 
Semi Final 1000 meter Men Junior B
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 58, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Bart BARTELS  TRL1:44.3Q
2.244 Jeroen RISPENS  TRL1:45.0 
3.351 Henk BOSMA  TRL1:48.1
4.436 Maarten VISSER  TRL1:58.5
 Race 59, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Cornelis OLIVIER  BSC1:47.3Q
2.211 Mark SCHEEPSTRA  TRL1:48.5 
3.347 Ieme ROEDE  ASCJE1:49.1
4.48 Henk BOOMSMA  TRL2:41.8
 
Final 1000 meter Men Junior B
 Race 88, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Bart BARTELS  TRL1:51.05
2.281 Cornelis OLIVIER  BSC1:51.43
3.311 Mark SCHEEPSTRA  TRL1:53.32
4.444 Jeroen RISPENS  TRL1:57.11
 
Distance Classification 1000 meter Men Junior B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.12 Bart BARTELS  TRL151|1|118:10.9
2.81 Cornelis OLIVIER  BSC231|1|219:57.9
3.11 Mark SCHEEPSTRA  TRL322|2|321:45.9
4.44 Jeroen RISPENS  TRL412|2|423:30.9
  Semi Final, Group 1
5.51 Henk BOSMA  TRL31|325:05.9
6.47 Ieme ROEDE  ASCJE31|326:54.9
7.8 Henk BOOMSMA  TRL42|428:29.9
8.36 Maarten VISSER  TRL42|430:27.9
  Heats, Group 1
9.38 Wijnand BAVIUS  HVZB3332:05.9
10.83 Armin SUPANZ  AUT3333:59.9
11.78 Danny VERSTRAETEN  IRTA3336:01.9
12.75 Eric RIEDER  ASCJE3338:10.9
13.82 Greame MITCHELL  FIISSC4439:49.9
14.80 Tim VAN DER VELDEN  TNT4442:01.9
15.77 Koen TURCKSIN  IRTA4444:20.9
16.79 Stefan SOMERS  TNT4446:50.9
17.76 Rudy VERSTREATEN  IRTA5548:42.9


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Impakt Sport
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Eraton
Bioracer
Sebra Sports