Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP JUNIORS 7TH - Leeuwarden, Netherlands - 7-8 January 1989
 
Heats 1000 meter JUN MEN C
 Race 39, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Alex VELZEBOER  IHCL1:49.84
2.244 Jeroen RISPENS  TRL1:51.53
3.315 Henk BOOMSMA  TRL1:53.62
4.414 Mike SOMERS  TNT1:56.51
5.516 Bart KELLER  ASCJE1:59.7
 Race 40, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Nicky GOOCH  ASC1:48.14
2.218 Rob ONDERWATER  IHCL1:48.33
3.35 Gary NOBLE  ISCA1:48.52
4.48 Klaas BOSMA  SCT1:55.31
 Race 41, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Bart BARTELS  TRL1:51.44
2.222 Gert Jan EIGENHUIS  AFL1:54.33
3.34 Chris BROOKES  NIRC1:55.02
4.41 Danny VERSTRAETEN  IRTA2:20.31
 Race 42, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Matthew JASPER  NIRC1:47.24
2.29 Robert MITCHELL  FIISSC1:48.23
3.36 Kevin RUSHELL  ASC1:57.92
4.417 René DE JONG  IHCL2:00.71
 
Semi Final 1000 meter JUN MEN C
 Race 49, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Alex VELZEBOER  IHCL1:50.54
2.222 Gert Jan EIGENHUIS  AFL1:53.23
3.315 Henk BOOMSMA  TRL1:54.22
4.47 Nicky GOOCH  ASC1:55.91
5.54 Chris BROOKES  NIRC1:56.3
6.69 Robert MITCHELL  FIISSC2:12.5
 Race 50, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Matthew JASPER  NIRC1:45.04
2.212 Bart BARTELS  TRL1:45.43
3.344 Jeroen RISPENS  TRL1:45.72
4.418 Rob ONDERWATER  IHCL1:45.81
5.55 Gary NOBLE  ISCA1:50.0
6.66 Kevin RUSHELL  ASC1:55.2
 
Final 1000 meter JUN MEN C
 Race 79, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Matthew JASPER  NIRC1:45.95
2.220 Alex VELZEBOER  IHCL1:45.93
3.312 Bart BARTELS  TRL1:46.72
4.444 Jeroen RISPENS  TRL1:47.91
5.522 Gert Jan EIGENHUIS  AFL1:48.9
6.615 Henk BOOMSMA  TRL1:50.1
 
Distance Classification 1000 meter JUN MEN C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.3 Matthew JASPER  NIRC1131|1|116:25.0
2.20 Alex VELZEBOER  IHCL2111|1|218:10.0
3.12 Bart BARTELS  TRL391|2|319:55.0
4.44 Jeroen RISPENS  TRL462|3|421:40.0
5.22 Gert Jan EIGENHUIS  AFL562|2|523:28.0
6.15 Henk BOOMSMA  TRL643|3|625:18.0
  Semi Final, Group 1
7.7 Nicky GOOCH  ASC451|427:06.0
8.18 Rob ONDERWATER  IHCL442|428:51.0
9.5 Gary NOBLE  ISCA523|530:39.0
10.4 Chris BROOKES  NIRC523|532:34.0
11.9 Robert MITCHELL  FIISSC632|634:22.0
12.6 Kevin RUSHELL  ASC623|636:17.0
  Heats, Group 1
13.8 Klaas BOSMA  SCT41438:12.0
14.14 Mike SOMERS  TNT41440:08.0
15.17 René DE JONG  IHCL41442:08.0
16.1 Danny VERSTRAETEN  IRTA41444:28.0
17.16 Bart KELLER  ASCJE5546:27.0


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Web-TV
Eraton
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Kilimanjaro
Skate-Tec