Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
FRIESLAND CUP JUNIORS 7TH - Leeuwarden, Netherlands - 7-8 January 1989
 
Heats 800 meter JUN MEN C
 Race 149, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Matthew JASPER  NIRC1:26.64
2.25 Gary NOBLE  ISCA1:27.23
3.317 René DE JONG  IHCL1:39.12
4.415 Henk BOOMSMA  TRL1:57.51
 Race 150, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Rob ONDERWATER  IHCL1:25.54
2.212 Bart BARTELS  TRL1:25.73
3.322 Gert Jan EIGENHUIS  AFL1:26.32
4.46 Kevin RUSHELL  ASC1:42.01
 Race 151, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Robert MITCHELL  FIISSC1:25.74
2.220 Alex VELZEBOER  IHCL1:27.83
3.34 Chris BROOKES  NIRC1:28.92
4.416 Bart KELLER  ASCJE1:33.71
5.514 Mike SOMERS  TNT1:40.3
 Race 152, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Nicky GOOCH  ASC1:24.74
2.244 Jeroen RISPENS  TRL1:27.53
3.38 Klaas BOSMA  SCT1:29.02
4.41 Danny VERSTRAETEN  IRTA1:44.51
 
Semi Final 800 meter JUN MEN C
 Race 159, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Nicky GOOCH  ASC1:24.94
2.23 Matthew JASPER  NIRC1:31.33
3.318 Rob ONDERWATER  IHCL1:36.12
4.444 Jeroen RISPENS  TRL1:45.21
 Race 160, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Robert MITCHELL  FIISSC1:26.14
2.212 Bart BARTELS  TRL1:26.73
35 Gary NOBLE  ISCAP
420 Alex VELZEBOER  IHCLP
 
Final 800 meter JUN MEN C
 Race 170, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Matthew JASPER  NIRC1:21.05
2.27 Nicky GOOCH  ASC1:21.53
3.312 Bart BARTELS  TRL1:23.02
4.49 Robert MITCHELL  FIISSC1:52.41
 
Distance Classification 800 meter JUN MEN C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.3 Matthew JASPER  NIRC1121|2|1
2.7 Nicky GOOCH  ASC2111|1|2
3.12 Bart BARTELS  TRL382|2|3
4.9 Robert MITCHELL  FIISSC491|1|4
  Semi Final, Group 1
5.18 Rob ONDERWATER  IHCL361|3
6.44 Jeroen RISPENS  TRL442|4
7.5 Gary NOBLE  ISCAP3P
8.20 Alex VELZEBOER  IHCLP3P
  Heats, Group 1
9.22 Gert Jan EIGENHUIS  AFL323
10.4 Chris BROOKES  NIRC323
11.8 Klaas BOSMA  SCT323
12.17 René DE JONG  IHCL323
13.16 Bart KELLER  ASCJE414
14.6 Kevin RUSHELL  ASC414
15.1 Danny VERSTRAETEN  IRTA414
16.15 Henk BOOMSMA  TRL414
17.14 Mike SOMERS  TNT55


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Eraton
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Skate-Tec
Bioracer