Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
Heats 500 meter Men
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 105, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
136
Samuel GREEN
BRC
44.676
Q
2.
2
156
Vincent LABRECQUE
QUE
45.129
3.
3
155
Maxence FAUCHER
QUE
45.312
4.
4
115
Sébastien PICHÉ
QUE
45.898
5.
5
148
Jonathan GRAJALES
BRC
46.057
Race 106, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
152
Alexandre SIMARD
QUE
44.522
Q
2.
2
153
Alex DUMONT
QUE
45.817
3.
3
151
Philippe GAGNON
ONT
46.589
5
114
Luka MAHRT-SMITH
ONT
DNS
4
140
Miguel BERARD
QUE
P
Race 107, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
159
Isaac SHERWOOD
ALB
45.575
Q
2.
2
154
Braeden PICEK
NOT
45.862
3.
3
160
Thomas FORCIER
QUE
45.777
4.
4
147
Wesley O´BRIEN
ALB
45.875
5
110
Guillaume DION
QUE
DNS
Race 108, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
126
Charles FORTIN
QUE
43.947
Q
2.
2
158
Nicolas CÔTÉ
QUE
44.518
3.
3
135
Benjamin CÔTÉ
ALB
44.637
4
121
Alexis ALLARD
QUE
DNS
5
138
Sebastien CHAMPAGNE
ONT
DNS
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 109, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
101
Justin BERGERON
QUE
42.445
Q
2.
2
109
Jacob LAEKAS-HAMEDER
QUE
43.264
Q
3.
3
116
Lukas MACDONALD
BRC
43.356
4.
4
125
Simon DAUDELIN
QUE
44.643
5.
5
128
Kitz RICHARDS
ONT
44.764
Race 110, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
102
Félix ROUSSEL
QUE
43.237
Q
2.
2
124
Zack DUMONT
QUE
43.658
Q
3.
3
150
Andrew BINNS
PEI
44.854
4.
4
143
Émile BOND
QUE
59.334
5.
5
134
Guillaume DESLAURIERS
QUE
1:07.149
Race 111, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
107
Roger FULTON
NBR
43.034
Q
2.
2
119
Ian SMIBERT
ONT
43.118
Q
3.
3
113
Jean-Christophe VINCENT
QUE
43.200
4.
4
157
David SEAL
ALB
44.609
5.
5
139
Jean-Gabriel FORTIN
QUE
44.696
Race 112, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
103
William SOHIER
QUE
42.985
Q
2.
2
106
Benjamin WARD
QUE
43.050
Q
3.
3
132
Grégory PICARD
QUE
43.518
4.
4
142
Maxime DION
QUE
43.758
5.
5
129
Yankun ZHAO
ALB
44.422
Race 113, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
108
Alexandre NOEL
QUE
43.278
Q
2.
2
120
Neithan THOMAS
ALB
43.358
Q
3.
3
141
Marc-Antoine LEMAY
QUE
44.694
4.
4
145
Anthony CORMIER LOSIER
NBR
46.209
5.
5
123
Jerome COURTEMANCHE
QUE
-
Race 114, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
104
Philippe DAUDELIN
QUE
43.354
Q
2.
2
112
Tommy HAMELIN-LABRECQUE
QUE
43.517
Q
3.
3
118
Samuel DARVEAU
QUE
43.586
4.
4
133
Xavier HAMEL
QUE
43.765
5.
5
146
Christian ROY
QUE
43.864
Race 115, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
111
Graham ROSSITER
QUE
43.323
Q
2.
2
105
Thomas SIMPKIN
QUE
43.393
Q
3.
3
122
Jessy GUÉRIN
QUE
43.565
4.
4
131
Samuel FORTIN
QUE
43.830
5.
5
149
Gael DOUCET-GAGNON
QUE
44.874
Race 116, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
130
Jean-Sébastien BEAULNE
QUE
43.563
Q
2.
2
117
Danik LAMOTHE
QUE
43.755
Q
3.
3
137
Edouard AUGER
QUE
44.092
4.
4
127
Charlie BOILARD
QUE
44.491
5.
5
144
William LEFRANCOIS
QUE
44.697
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters