Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
Pre-Preliminaries 1000 m Ladies
16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 44 skaters)
Race 160 (1 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
67
PARK Seung-Hi
KOR
1:34.893
Q
2.
59
Biba SAKURAI
JPN
1:35.022
Q
3.
63
Inna SIMONOVA
KAZ
1:36.539
q
6
Volha TALAYEVA
BLR
DNS
Race 161 (2 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
46
HEIDUM Bernadett
HUN
1:38.153
Q
2.
87
Valeriya REZNIK
RUS
1:38.260
Q
3.
38
Sarah LINDSAY
GBR
1:38.467
4.
65
Dariya VOLOKITINA
KAZ
1:38.531
Race 162 (3 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
66
CHO Ha-Ri
KOR
1:34.962
Q
2.
94
Kimberly DERRICK
USA
1:35.362
Q
3.
39
Elise CHRISTIE
GBR
1:35.501
q
4.
18
Wei LIN
TPE
1:37.703
Race 163 (4 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Evgenia RADANOVA
BUL
1:34.723
Q
2.
31
Aika KLEIN
GER
1:34.808
Q
3.
78
Francesca JACKSON
NZL
1:39.017
4.
4
Yulyia YELSAKOVA
BLR
1:40.152
Race 164 (5 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
50
Arianna FONTANA
ITA
1:35.936
Q
2.
80
Paula BZURA
POL
1:36.025
Q
3.
44
HUSZÁR Erika
HUN
1:36.227
q
4.
99
Ranya EZZI
SWE
1:37.144
Race 165 (6 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
92
Katherine REUTTER-ADAMEK
USA
1:36.489
Q
2.
75
Jorien TER MORS
NED
1:36.704
Q
3.
83
Katalin KRISTO
ROU
1:38.355
q
Race 166 (7 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
56
Ayuko ITO
JPN
1:37.291
Q
2.
72
Annita VAN DOORN
NED
1:37.354
Q
3.
41
Charlotte GILMARTIN
GBR
1:38.913
4.
82
Aida BELLA
POL
1:39.575
Race 167 (8 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
ZHOU Yang
CHN
1:42.244
Q
2.
45
DARÁZS Rózsa
HUN
1:42.551
Q
3.
42
Yueshuang HAN
HKG
1:43.528
4.
91
Sofiia VLASOVA
UKR
1:43.907
Race 168 (9 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
85
Nina EVTEEVA
RUS
1:35.099
Q
2.
29
Stephanie BOUVIER
FRA
1:35.160
Q
3.
35
Julia RIEDEL
GER
1:35.318
q
4.
9
Gergana PATSOVA
BUL
1:36.016
Race 169 (10 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Tania VICENT
CAN
1:35.319
Q
2.
1
Tatiana BORODULINA
AUS
1:35.403
Q
3.
10
Marina GEORGIEVA NIKOLOVA
BUL
1:35.406
q
4.
71
Evita KRIEVANE
LAT
1:37.033
Race 170 (11 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
Katerina NOVOTNA
CZE
1:37.840
Q
2.
30
Véronique PIERRON
FRA
1:37.985
Q
3.
79
Patrycja MALISZEWSKA
POL
1:38.142
q
4.
64
Kseniya MOTOVA
KAZ
1:38.365
Race 171 (12 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
WANG Meng
CHN
1:35.115
Q
2.
73
Liesbeth MAU ASAM
NED
1:35.776
Q
3.
84
Olga BELYAKOVA
RUS
1:35.843
q
Race 172 (13 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
LIU Qiuhong
CHN
1:37.254
Q
2.
43
Xinyue WANG
HKG
1:37.374
Q
3.
7
Anne-Sophie DAVREUX
BEL
1:37.688
q
4.
2
Alix-Myra ANDERSON
AUS
1:37.900
Race 173 (14 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
58
Mika OZAWA
JPN
1:35.407
Q
2.
33
Christin PRIEBST
GER
1:36.035
Q
3.
55
Katia ZINI
ITA
1:36.096
q
4.
5
Vera ANTANENKA
BLR
1:36.225
Race 174 (15 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
Marianne ST-GELAIS
CAN
1:33.065
Q
2.
93
Allison BAVER
USA
1:33.623
Q
3.
51
Cecilia MAFFEI
ITA
1:33.645
q
4.
98
Sherry Lea STUTHRIDGE
RSA
1:50.160
Race 175 (16 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
68
LEE Eun-Byul
KOR
1:34.430
Q
2.
16
Kalyna ROBERGE
CAN
1:34.609
Q
3.
3
Veronika WINDISCH
AUT
1:36.032
q
4.
90
Olena KORINCHUK
UKR
1:38.104
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters