Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-6 - Dordrecht, Netherlands - 14-16 February 2020
Heats 1000 m (2) Men
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 17 skaters)
Race 73 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Kazuki YOSHINAGA
JPN
1:25.724
Q
2.
13
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:26.139
q
3.
213
Kyle ROSS-WADDELL
GBR
1:28.051
4.
222
Jun-Peng SU
TPE
1:28.098
5.
121
Peter MURPHY
LUX
1:30.207
Race 74 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
57
PARK Jiwon
KOR
1:24.285
Q
2.
181
SONG Jiahua
CHN
1:25.602
q
3.
122
Rino VANHOOREN
BEL
1:25.713
4.
217
Sergei MILOVANOV
RUS
1:26.335
5.
25
Keanu BLUNDEN
AUS
-
Race 75 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
158
HAN Tianyu
CHN
1:24.626
Q
2.
19
Alexander SHULGINOV
RUS
1:24.892
q
3.
98
Christoph SCHUBERT
GER
1:26.391
4.
126
Ethan TREACY
GBR
1:27.448
5.
145
Zdenek SEJPAL
CZE
1:29.785
Race 76 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
Charles HAMELIN
CAN
1:25.937
Q
2.
22
Aaron TRAN
USA
1:27.248
q
3.
214
Westley YATES
GBR
1:30.195
4.
37
Volodymyr HANDEI
UKR
-
Race 77 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
66
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
1:29.376
Q
2.
11
Tommaso DOTTI
ITA
1:29.480
3.
120
Karol NIESCIER
POL
1:31.493
4.
155
Matthias WOLFGANG
AUT
1:32.457
Race 78 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
Vladislav BYKANOV
ISR
1:27.679
Q
2.
156
William DANDJINOU
CAN
1:27.733
3.
104
Nurtilek KAZHGALI
KAZ
1:27.823
4.
207
Adriaan DEWAGTERE
BEL
1:29.465
5.
220
TIBORCZ Daniel
HUN
1:29.820
Race 79 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Steven DUBOIS
CAN
1:25.755
Q
2.
74
Marco GIORDANO
ITA
1:26.407
q
3.
141
Andrew HEO
USA
1:27.552
4.
150
Robin TENZER
GER
1:30.893
83
Tristan NAVARRO
FRA
P
Race 80 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
29
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
1:28.409
Q
2.
61
Denis AYRAPETYAN
RUS
1:28.484
3.
200
KRUEGER John-Henry
HUN
1:28.846
4.
197
Artsemi SLABODNIK
BLR
1:29.031
5.
171
KIM Dongwook
KOR
-
Race 81 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
77
Daan BREEUWSMA
NED
1:29.704
Q
2.
15
Adrian LÜDTKE
GER
1:29.792
3.
218
BONTOVICS Balazs
HUN
1:29.907
4.
164
Ibuki HAYASHI
JPN
1:30.017
5.
206
Heinrich LIU
AUT
1:36.881
Race 82 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
Sébastien LEPAPE
FRA
1:32.375
Q
2.
80
Friso EMONS
NED
1:32.572
3.
43
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:34.423
4.
209
Robbe VOLCKAERT
BEL
1:35.057
5.
216
Han Yuan OH
MAS
1:35.239
Race 83 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
27
Roberts KRUZBERGS
LAT
1:27.843
Q
2.
169
PARK In Wook
KOR
1:27.907
3.
85
Quentin FERCOQ
FRA
1:28.877
4.
34
Martin KOLENC
CRO
1:32.884
Race 84 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
97
AN Kai
CHN
1:29.845
Q
2.
6
Keita WATANABE
JPN
1:30.001
3.
130
Vladyslav NEMIRO
UKR
1:31.877
4.
103
Szymon WILCZYK
POL
1:34.373
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters