Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
AUDI ISU WORLDCUP 3 - Shanghai, China - 9-12 November 2017
Preliminaries 1000 m Men
15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
Race 84 (1 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:25.920
Q
2.
183
BURJÁN Csaba
HUN
1:26.044
Q
3.
48
Farrell TREACY
GBR
1:26.330
q
4.
166
Nicolas LABORDE
COL
1:29.000
5.
184
Akash ARADHYA
IND
1:29.526
Race 85 (2 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Charles HAMELIN
CAN
1:28.073
Q
2.
19
Keita WATANABE
JPN
1:28.806
Q
3.
164
Jason CLAGUE
NZL
1:29.747
4.
55
Mukerrem DENIZ
TUR
1:31.424
5.
165
Kei Wing Kelvin TSANG
HKG
1:36.672
Race 86 (3 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:29.417
Q
2.
21
Denis NIKISHA
KAZ
1:29.603
Q
3.
180
Stijn DESMET
BEL
1:30.097
4.
124
Bartosz KONOPKO
POL
1:30.806
202
Firat YARDIMCI
TUR
P
Race 87 (4 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
John-Henry KRUEGER
USA
1:24.950
Q
2.
188
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:25.076
Q
3.
22
Vladislav BYKANOV
ISR
1:25.203
q
4.
129
Fabrice DUFBERG
SWE
1:26.701
5.
131
Rino VANHOOREN
BEL
1:30.075
Race 88 (5 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
82
Alexander SHULGINOV
RUS
1:29.490
Q
2.
13
J.R. CELSKI
USA
1:29.838
Q
3.
132
Jack BURROWS
GBR
1:30.173
4.
181
Nihad BASIC
BIH
1:40.738
204
Roberto PUKITIS
LAT
P
Race 89 (6 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
41
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:25.865
Q
2.
86
Ryan PIVIROTTO
USA
1:25.959
Q
3.
23
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:26.745
q
4.
36
Ryan MCANUFF
IRL
1:29.052
5.
54
Lucas Jun Jie NG
SGP
1:29.447
Race 90 (7 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
27
Tommaso DOTTI
ITA
1:32.585
Q
2.
20
Ryosuke SAKAZUME
JPN
1:32.706
Q
3.
26
Jens ALMEY
BEL
1:32.770
4.
171
German Andres TIRADO OVIEDO
COL
1:38.187
2
Sjinkie KNEGT
NED
P
Race 91 (8 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
Samuel GIRARD
CAN
1:27.913
Q
2.
73
Kazuki YOSHINAGA
JPN
1:28.105
Q
3.
107
Billy SIMMS
GBR
1:29.244
q
4.
150
Sean MCANUFF
IRL
1:31.956
5.
197
Adam TIMAR
ROU
1:32.146
Race 92 (9 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
190
PARK Seyeong
KOR
1:30.927
Q
2.
25
Tristan NAVARRO
FRA
1:31.261
Q
3.
35
Pierre BODA
AUS
1:31.415
4.
24
Andrea CASSINELLI
ITA
1:31.756
5.
162
Matthias WOLFGANG
AUT
1:35.364
Race 93 (10 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
WU Dajing
CHN
1:30.218
Q
2.
76
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
1:30.513
Q
3.
33
Jacob JANSSON
SWE
1:31.111
4.
195
Tomass BAKEVICS
LAT
1:31.295
5.
40
Tunay SIMSEK
TUR
1:31.688
Race 94 (11 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
HAN Tianyu
CHN
1:33.561
Q
2.
69
Dennis VISSER
NED
1:33.654
Q
3.
46
Zachary BIGGS
NZL
1:33.858
163
Emil IMRE
ROU
DNF
99
Alex BRYANT
AUS
P
Race 95 (12 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Charle COURNOYER
CAN
1:31.117
Q
2.
7
Victor AN
RUS
1:31.889
Q
3.
50
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:32.216
4.
39
Edin BRANKOVIC
BIH
1:32.379
5.
208
Triphop THONGNGAM
THA
1:32.802
Race 96 (13 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Semen ELISTRATOV
RUS
1:29.059
Q
2.
128
Sébastien LEPAPE
FRA
1:29.108
Q
3.
38
Christoph SCHUBERT
GER
1:29.716
4.
85
Yauheni RYZHOU
BLR
1:30.501
5.
149
Tsvetan TSANKOV
BUL
1:32.070
Race 97 (14 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
58
HWANG Daeheon
KOR
1:26.673
Q
2.
105
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:26.916
Q
3.
47
Jun-Peng SU
TPE
1:28.384
q
4.
28
Maksim SIARHEYU
BLR
1:29.407
5.
43
Sebastian CANO
COL
1:31.147
Race 98 (15 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
LIU Shaoang
HUN
1:29.959
Q
2.
66
SHI Jingnan
CHN
1:30.027
Q
3.
18
Dylan HOOGERWERF
NED
1:30.033
4.
30
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:30.240
5.
45
Dominic ANDERMANN
AUT
1:31.823
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters