Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP 5 - Dresden, Germany - 1-3 February 2019
 
Quarterfinals 1500 m Ladies
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
 Race 36     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 KIM Jiyoo  KOR2:23.275Q
2.112 Ami HIRAI  JPN2:23.609Q
3.124 Rianne DE VRIES  NED2:25.607ADV
4.156 Anastasia MIGUNOVA  RUS2:35.746
5.77 Gwendoline DAUDET  FRA2:42.457
65 Kristen SANTOS  USAP
 Race 37     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Ekaterina KONSTANTINOVA  RUS2:27.657Q
2.66 Elena VIVIANI  ITA2:28.105Q
3.111 Arianna VALCEPINA  ITA2:28.882
4.135 Corinne STODDARD  USA2:29.309
5.11 Tifany HUOT MARCHAND  FRA-    ADV
18 Ekaterina EFREMENKOVA  RUSP
 Race 38     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.96 Courtney SARAULT  CAN2:32.269Q
2.47 Anastasya KRESTOVA  KAZ2:32.400Q
3.14 Kathryn THOMSON  GBR2:34.988 
4.104 Petra VANKOVA  CZE2:36.212
5.76 Anna YAKIMOVA  BUL2:38.629
6.74 Patrycja MARKIEWICZ  POL2:49.711
 Race 39     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Kim BOUTIN  CAN2:18.474Q
2.140 ZHANG Chutong  CHN2:19.234Q
3.13 Sumire KIKUCHI  JPN2:20.287q
4.75 Kamila STORMOWSKA  POL2:25.876
5.61 Yuki KIKUCHI  JPN2:26.729
6.82 Diana MYKHALCHUK  UKR2:27.512
 Race 40     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Suzanne SCHULTING  NED2:28.707Q
2.21 JASZAPATI Petra  HUN2:29.129Q
3.154 SONG Yang  CHN2:29.363 
4.10 Martina VALCEPINA  ITA2:29.508
5.99 Maryia TSESELKINA  BLR2:38.280
6.134 Jamie JURAK  USA2:39.338
126 Karolina MILKOWSKA  POLP
 Race 41     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 CHOI Minjeong  KOR2:23.328Q
2.27 GUO Yihan  CHN2:23.460Q
3.29 Michaela SEJPALOVA-HRUZOVA  CZE2:23.778q
4.137 Volha TALAYEVA  BLR2:24.790
5.107 SOMOGYI Barbara  HUN2:29.519
6.114 Lisa ECKSTEIN  GER2:30.938
7.91 Maja IVANDIC  CRO2:37.908
 Race 42     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Hanne DESMET  BEL2:29.961Q
2.2 SHIM Suk Hee  KOR2:30.055Q
3.53 Iong A KIM  KAZ2:30.136 
4.36 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA  UKR2:32.191
5.141 Tereza PFEIFEROVA  CZE2:35.585
6.79 Valentina ASCIC  CRO2:38.552
7.153 Lilia DZHUSTROVA  BUL2:45.419


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Kilimanjaro
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Impakt Sport
Skate-Tec
Sebra Sports