Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-2 - Salt Lake City, U.S.A. - 11-13 November 2016
Heats 1000 m Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 24 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
52
Semen ELISTRATOV
RUS
1:24.585
Q
2.
124
Alex BRYANT
AUS
1:26.801
q
3.
134
Tunay SIMSEK
TUR
1:28.802
4.
20
Keith CARROLL
USA
1:47.295
ADV
27
KNOCH Viktor
HUN
P
Race 25 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Denis NIKISHA
KAZ
1:26.492
Q
2.
10
SHI Jingnan
CHN
1:26.640
q
3.
96
OLAH Bence
HUN
1:27.889
4.
119
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:28.390
5.
163
Nicolas LABORDE
COL
1:30.197
6.
138
Sidney K CHU
HKG
1:31.245
Race 26 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
WU Dajing
CHN
1:24.661
Q
2.
62
Sjinkie KNEGT
NED
1:24.671
q
3.
157
HWANG Daeheon
KOR
1:24.706
4.
61
François HAMELIN
CAN
1:24.950
5.
24
Christoph SCHUBERT
GER
1:26.033
6.
105
Billy SIMMS
GBR
1:27.140
Race 27 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
HAN Seung Soo
KOR
1:25.719
Q
2.
35
Pierre BODA
AUS
1:26.202
q
3.
58
Dan IWASA
JPN
1:28.282
ADV
4.
142
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
1:45.692
5.
174
Adam CALLISTER
USA
1:51.749
97
REN Ziwei
CHN
P
Race 28 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Kazuki YOSHINAGA
JPN
1:25.637
Q
2.
158
LIM Kyoungwon
KOR
1:25.659
q
3.
9
Jack WHELBOURNE
GBR
1:26.264
4.
121
Paul BEAUCHAMP
FRA
1:28.421
5.
38
Lucas Jun Jie NG
SIN
1:29.052
6.
160
Michal DOMANSKI
POL
2:09.479
Race 29 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
65
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:24.559
Q
2.
86
Daan BREEUWSMA
NED
1:24.682
q
3.
77
Aaron TRAN
USA
1:26.033
4.
112
Ward PÉTRÉ
BEL
1:26.715
5.
172
Hazar KARAGOL
TUR
1:34.135
6.
153
Mattia ANTONIOLI
ITA
1:38.886
Race 30 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:26.766
Q
2.
68
Hironobu MURATAKE
JPN
1:26.907
3.
149
Thibaut CROLET
FRA
1:27.408
4.
166
Mackenzie BLACKBURN
TPE
1:28.114
5.
141
Artem KHMELIVSKYI
UKR
1:30.487
6.
115
Davut TAHTACI
TUR
1:30.560
Race 31 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
53
Charle COURNOYER
CAN
1:25.439
Q
2.
83
Alexander SHULGINOV
RUS
1:25.954
q
3.
16
Davide VISCARDI
ITA
1:27.884
4.
48
Dominic ANDERMANN
AUT
1:28.857
5.
46
Klaudio NASRI
BUL
-
Race 32 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Vladislav BYKANOV
ISR
1:25.237
Q
2.
161
Denis AYRAPETYAN
RUS
1:26.219
q
3.
104
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
1:26.463
4.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:27.238
5.
176
Pascal DION
CAN
1:56.830
ADV
31
Itzhak DE LAAT
NED
P
Race 33 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
LIU Shaoang
HUN
1:26.739
Q
2.
25
Richard SHOEBRIDGE
GBR
1:26.922
3.
94
Nicola RODIGARI
ITA
1:26.953
4.
36
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:27.264
5.
122
Jason CLAGUE
NZL
1:28.283
6.
49
Volodymyr HANDEI
UKR
1:28.333
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters