Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Sofia, Bulgaria - 29-31 January 2016
Heats 1500 m Men
13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 30 skaters)
Race 11 (1 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Marc-Olivier LEMAY
CAN
2:31.733
Q
2.
102
Alex BRYANT
AUS
2:32.531
Q
3.
145
SZIKLASI Andras
HUN
2:32.619
4.
197
Jacob JANSSON
SWE
2:33.959
5.
184
Attila SZASZ
ROU
2:34.419
6.
209
Bogdan SIMONENKO
UKR
2:37.019
7.
198
Yin-Cheng CHANG
TPE
2:37.355
Race 12 (2 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
LIM Yongjin
KOR
2:20.858
Q
2.
126
REN Ziwei
CHN
2:21.283
Q
3.
141
Adrian LÜDTKE
GER
2:25.734
4.
117
Vladislav MIKHAILOV
BLR
2:25.880
5.
208
Stanislav OMELCHENKO
UKR
2:28.473
6.
194
Oliver RINGER
SVK
2:32.840
7.
114
Mak KRSTIC
BIH
-
Race 13 (3 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
186
Denis AYRAPETYAN
RUS
2:22.557
Q
2.
158
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
2:22.794
Q
3.
146
TIBORCZ Daniel
HUN
2:26.134
4.
168
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
2:27.617
5.
169
Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI
MAS
2:37.485
6.
103
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
2:54.974
ADV
7.
177
Jason CLAGUE
NZL
2:55.381
Race 14 (4 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
153
Kiichi SHIGEHIRO
JPN
2:22.941
Q
2.
210
Aaron TRAN
USA
2:24.162
Q
3.
139
Jonathan MOODY
GBR
2:24.242
4.
164
Tomass BAKEVICS
LAT
2:26.969
5.
105
Dominic ANDERMANN
AUT
2:27.405
6.
204
Davut TAHTACI
TUR
2:28.788
7.
175
Martinius ELVEBAKKEN
NOR
2:35.237
Race 15 (5 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
160
HWANG Daeheon
KOR
2:19.477
Q
2.
187
Daniil EIBOG
RUS
2:19.796
Q
3.
150
Marco GIORDANO
ITA
2:19.966
q
4.
106
Nico ANDERMANN
AUT
2:26.658
5.
138
Jack BURROWS
GBR
2:29.593
6.
142
Kei Wing Kelvin TSANG
HKG
2:34.693
7.
195
Patrik VELICKO
SVK
-
Race 16 (6 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
109
Jens ALMEY
BEL
2:16.270
Q
2.
121
Steven DUBOIS
CAN
2:16.978
Q
3.
174
Koen SLOOTWEG
NED
2:18.796
q
4.
165
Karlis KRUZBERGS
LAT
2:29.173
5.
132
Rafael HEREDIA-BARBA
ESP
2:30.413
6.
202
Hazar KARAGOL
TUR
-
156
Nurtilek KAZHGALI
KAZ
P
Race 17 (7 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
172
Tjerk DE BOER
NED
2:21.437
Q
2.
178
Rafal ANIKIEJ
POL
2:21.561
Q
3.
149
Mark CHONG
ITA
2:21.689
q
4.
119
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:25.310
5.
200
Chun-Chieh LIN
TPE
2:36.025
6.
147
Sohan Sudhir TARKAR
IND
2:51.017
7.
130
Martin KOLENC
CRO
-
Race 18 (8 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
Tristan NAVARRO
FRA
2:27.135
Q
2.
143
LIU Shaoang
HUN
2:30.879
Q
3.
185
Adam TIMAR
ROU
2:32.606
4.
171
Jasper BRUNSMANN
NED
2:39.616
ADV
5.
211
Luca Durrance LIM
USA
2:43.381
6.
170
De Vin WONG
MAS
-
207
Volodymyr HANDEI
UKR
P
Race 19 (9 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
Kazuki YOSHINAGA
JPN
2:24.531
Q
2.
127
XU Hongzhi
CHN
2:25.388
Q
3.
110
Stijn DESMET
BEL
2:25.426
4.
182
Tamas ANTAL
ROU
2:29.573
5.
108
Matthias WOLFGANG
AUT
2:31.007
6.
116
Ivan LAHIMAKHAY
BLR
2:32.955
7.
113
Tarik OMERAGIC
BIH
2:37.934
Race 20 (10 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
Maxime LAOUN
CAN
2:25.168
Q
2.
134
Quentin FERCOQ
FRA
2:25.487
Q
3.
176
Zachary BIGGS
NZL
2:25.557
4.
205
Firat YARDIMCI
TUR
2:25.771
5.
104
Denali BLUNDEN
AUS
2:26.948
6.
212
Benjamin OH
USA
2:29.015
7.
131
Stéphane BARBERA PERALEDA
ESP
-
Race 21 (11 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
MA Wei
CHN
2:26.354
Q
2.
188
Artem KOZLOV
RUS
2:26.484
Q
3.
111
Ward PÉTRÉ
BEL
2:28.315
4.
151
Matteo PEDRANZ
ITA
2:28.439
5.
179
Krystian KORECKI
POL
2:29.846
6.
115
Artsem ALIATDZINAU
BLR
2:35.991
7.
190
Bor Luka URLEP
SLO
2:37.195
Race 22 (12 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
161
KIM Si Un
KOR
2:19.595
Q
2.
152
Kota KIKUCHI
JPN
2:19.776
Q
3.
196
Fabrice DUFBERG
SWE
2:22.851
q
4.
120
Klaudio NASRI
BUL
2:26.780
5.
166
Roberts KRUZBERGS
LAT
2:28.015
6.
201
Chia-Wei TSAI
TPE
2:33.388
7.
191
Ivan MOJSILOVIC
SRB
-
Race 23 (13 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
159
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
2:30.794
Q
2.
140
Tobias PIETSCH
GER
2:30.877
Q
3.
136
Yoann MARTINEZ
FRA
2:31.371
4.
181
Karol NIESCIER
POL
2:34.913
5.
192
Michal CUJA
SVK
-
5.
133
Alex NIETO-GUARASA
ESP
-
129
Nicolas LABORDE
COL
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters