Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS JUNIORS - Sherbrooke, NS, Canada - 9-11 January 2009
 
Heats 1000 M Ladies
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 20 skaters)
 Race 125     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Ivanie BLONDIN  CAN1:39.468Q
2.14 Véronique PIERRON  FRA1:39.603Q
3.40 Natalia PLUGINA  RUS1:40.720 
4.4 Raia ZAHARIEVA  BUL1:41.359
5.12 Josipa TADIC  CRO1:57.807
 Race 126     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 LEE Eun-Byul  KOR1:36.295Q
2.28 Marie YOSHIDA  JPN1:37.077Q
3.39 Ilsiyar SHARAFUTDINOVA  RUS1:38.856 
4.5 Petia GEORGIEVA  BUL1:40.471
5.2 Sinead FOGARTY  AUS1:46.967
 Race 127     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 LEE Mi-Yeon  KOR1:33.981Q
2.20 KESZLER Andrea  HUN1:35.483Q
3.42 Tatiana BODOVA  SVK1:36.354 
4.35 Yara VAN KERKHOF  NED1:36.655
 Race 128     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Arianna FONTANA  ITA1:43.145Q
2.19 Charlotte GILMARTIN  GBR1:43.734Q
3.36 Paula BZURA  POL1:44.065 
4.13 Hsiao-Ying CHUNG  TPE1:45.820
5.21 TOTH Patricia  HUN2:27.133
 Race 129     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.44 Alyson DUDEK  USA1:34.599Q
2.9 ZHANG Qichao  CHN1:34.685Q
3.25 Martina VALCEPINA  ITA1:34.773 
4.37 Beata PODWYSOCKA  POL1:34.960
 Race 130     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 NOH Ah-Reum  KOR1:35.179Q
2.27 Ishida CHIKA  JPN1:36.829Q
3.16 Elisa LENKE  GER1:37.016 
4.41 Alena KARTSEVA  RUS1:37.800
5.23 Valeria POSTRIGIAN  ISR1:42.573
 Race 131     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.45 Mary GRACE  USA1:35.501Q
2.10 LIU Yang  CHN1:35.577Q
3.22 DÉNES Veronika  HUN1:36.657 
1 Emma COXON-SMITH  AUSDQ
 Race 132     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Valerie MALTAIS  CAN1:36.742Q
2.18 Elise CHRISTIE  GBR1:37.060Q
3.15 Bianca WALTER  GER1:38.263 
4.3 Anne-Sophie DAVREUX  BEL1:38.316
 Race 133     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Marianne ST-GELAIS  CAN1:40.404Q
2.26 Lucia PERETTI  ITA1:41.397Q
3.29 Hitomi SAITO  JPN1:41.506 
4.31 Kseniya MOTOVA  KAZ1:41.780
5.38 Marta WÓJCIK  POL1:42.793
 Race 134     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 SUN Xiaowan  CHN1:35.389Q
2.43 Lana GEHRING  USA1:35.905Q
3.30 Inna SIMONOVA  KAZ1:37.706 
4.17 Monika HELLER  GER1:37.960


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Engo
Eraton Race Timers
Impakt Sport
Web-TV
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer