Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS JUNIORS - Sherbrooke, NS, Canada - 9-11 January 2009
 
Quarterfinals 1500 M Ladies
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
 Race 20     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Ivanie BLONDIN  CAN2:31.281Q
2.10 LIU Yang  CHN2:31.393Q
3.27 Ishida CHIKA  JPN2:32.505 
4.15 Bianca WALTER  GER2:32.601
5.35 Yara VAN KERKHOF  NED2:36.699
6.5 Petia GEORGIEVA  BUL2:37.334
 Race 21     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Arianna FONTANA  ITA2:33.990Q
2.45 Mary GRACE  USA2:34.172Q
3.42 Tatiana BODOVA  SVK2:35.521 
4.30 Inna SIMONOVA  KAZ2:36.934
5.38 Marta WÓJCIK  POL2:40.157
 Race 22     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Marie YOSHIDA  JPN2:32.966Q
2.25 Martina VALCEPINA  ITA2:33.114Q
3.20 KESZLER Andrea  HUN2:33.232 
4.3 Anne-Sophie DAVREUX  BEL2:34.668
5.4 Raia ZAHARIEVA  BUL2:36.287
6.13 Hsiao-Ying CHUNG  TPE2:37.756
 Race 23     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Marianne ST-GELAIS  CAN2:31.173Q
2.36 Paula BZURA  POL2:32.285Q
3.39 Ilsiyar SHARAFUTDINOVA  RUS2:33.458 
4.2 Sinead FOGARTY  AUS2:42.754
5.31 Kseniya MOTOVA  KAZ2:57.917
 Race 24     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 NOH Ah-Reum  KOR2:23.931Q
2.11 SUN Xiaowan  CHN2:25.763Q
3.44 Alyson DUDEK  USA2:27.149q
4.17 Monika HELLER  GER2:33.492
5.21 TOTH Patricia  HUN2:37.690
6.23 Valeria POSTRIGIAN  ISR2:38.928
 Race 25     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 LEE Eun-Byul  KOR2:26.794Q
2.9 ZHANG Qichao  CHN2:28.359Q
3.18 Elise CHRISTIE  GBR2:28.691 
4.16 Elisa LENKE  GER2:31.181
5.26 Lucia PERETTI  ITA2:31.244
6.41 Alena KARTSEVA  RUS2:32.675
 Race 26     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 Lana GEHRING  USA2:35.730Q
2.19 Charlotte GILMARTIN  GBR2:36.062Q
3.40 Natalia PLUGINA  RUS2:37.847 
4.37 Beata PODWYSOCKA  POL2:39.466
5.1 Emma COXON-SMITH  AUS2:48.504
 Race 27     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 LEE Mi-Yeon  KOR2:26.873Q
2.14 Véronique PIERRON  FRA2:28.466Q
3.6 Valerie MALTAIS  CAN2:28.660q
4.29 Hitomi SAITO  JPN2:30.464
5.22 DÉNES Veronika  HUN2:32.290
6.12 Josipa TADIC  CRO3:12.563


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Skate-Tec
Web-TV
Bioracer
Sebra Sports