Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Jade VAN DE REST
Classifications in season 2023/2024: |
29/07/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Women B/A/S | Overall Ranking: 14th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 9th | 29/07/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Women Junior B | Overall Ranking: 14th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 9th | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Women Junior B | Overall Ranking: 12th, 500 meter: 7th, 1000 meter: 7th | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Women Junior A/B Senior | Overall Ranking: 12th, 500 meter: 7th, 1000 meter: 7th | 14/10/23 | Dordrecht NED | National League NED KNSB Cup 1 | Divisie C | Overall Ranking: 8th, 1000 meter: 8th | 20/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Women Junior B | Overall Ranking: 13th, 500 meter: 13th, 1000 meter: 12th, 1500 meter: 12th | 02/12/23 | Hasselt
BEL | Regional League Benelux Cup 2 | Junior ABCSM Div B | Overall Ranking: 10th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 10th | 16/12/23 | Leeuwarden NED | National League NED - Top Cup 1 | Divisie F | 500 meter: 11th | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Junior ABCSM Div B | Overall Ranking: 6th, 500 meter: 5th, 1000 meter: 6th | 14/01/24 | Leeuwarden NED | National League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5) | Divisie E | 1000 meter: 8th | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Divisie C | Overall Ranking: 4th, 1500 meter: 4th | 10/02/24 | Deurne BEL | Regional League Beneluxcup 4 | Jun ABC/Sen Div B | Overall Ranking: 2nd, 500 meter: 2nd, 1000 meter: 2nd | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Women Junior-B | Overall Ranking: 29th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Women ABC | Overall Ranking: 29th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Women Junior-A | Overall Ranking: 29th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Women Junior-C | Overall Ranking: 29th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th, 1000 meter: 30th | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Vrouwen Junioren B | 500 meter: 14th, 1000 meter: 15th, 1500 meter: 8th |
Results in season 2023/2024: |
500 meter |
50 | .809 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Final, Group 2 | |
51 | .23 | 10/02/24 | Deurne BEL | Regional League Beneluxcup 4 | Final, Group 1 | |
51 | .252 | 10/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Kwart Finales | |
51 | .60 | 10/02/24 | Deurne BEL | Regional League Beneluxcup 4 | Quarter Final, Group 1 | |
51 | .618 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
51 | .79 | 10/02/24 | Deurne BEL | Regional League Beneluxcup 4 | Semi Final, Group 1 | |
51 | .880 | 20/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
52 | .155 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Semi Final, Group 1 | |
52 | .344 | 05/08/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Final, Group 3 | |
52 | .460 | 05/08/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Semi Final, Group 2 | |
53 | .08 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Semi Final, Group 1 | |
53 | .289 | 16/12/23 | Leeuwarden NED | National League NED - Top Cup 1 | Finale, Group 3 | |
53 | .431 | 21/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Final, Group 3 | |
53 | .594 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Quarter Finals, Group 1 | |
53 | .612 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Semi Final, Group 1 | |
53 | .70 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Final, Group 2 | |
54 | .05 | 02/12/23 | Hasselt
BEL | Regional League Benelux Cup 2 | Final, Group 3 | |
54 | .58 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
55 | .05 | 02/12/23 | Hasselt
BEL | Regional League Benelux Cup 2 | Semi Final, Group 2 | |
55 | .430 | 16/12/23 | Leeuwarden NED | National League NED - Top Cup 1 | Halve Finales, Group 2 | |
1:11 | .882 | 01/10/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Final, Group 2 | |
1:12 | .378 | 16/12/23 | Leeuwarden NED | National League NED - Top Cup 1 | Kwart Finales, Group 1 | |
1:14 | .70 | 02/12/23 | Hasselt
BEL | Regional League Benelux Cup 2 | Quarter Finals, Group 1 | |
|
|
1000 meter |
1:46 | .021 | 14/01/24 | Leeuwarden NED | National League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5) | Kwart Finales, Group 1 | |
1:46 | .373 | 14/01/24 | Leeuwarden NED | National League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5) | Halve Finales, Group 1 | |
1:47 | .29 | 10/02/24 | Deurne BEL | Regional League Beneluxcup 4 | Super Final, Group 1 | |
1:47 | .602 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Kwart Finales | |
1:48 | .329 | 04/08/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Semi Final, Group 2 | |
1:48 | .439 | 22/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Final, Group 3 | |
1:48 | .553 | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Quarter Finals, Group 1 | |
1:48 | .868 | 04/08/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Final, Group 3 | |
1:49 | .06 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Final, Group 2 | |
1:49 | .207 | 14/10/23 | Dordrecht NED | National League NED KNSB Cup 1 | Halve Finale, Groep 1 | |
1:49 | .458 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
1:49 | .489 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Semi Final, Groep 1 | |
1:49 | .686 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Quarter Finals, Groep 1 | |
1:49 | .94 | 02/12/23 | Hasselt
BEL | Regional League Benelux Cup 2 | Super Final, Group 2 | |
1:50 | .308 | 21/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
1:50 | .536 | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Final, Group 2 | |
1:50 | .969 | 14/10/23 | Dordrecht NED | National League NED KNSB Cup 1 | Finale, Groep 2 | |
1:53 | .339 | 04/08/23 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 12th | Quarter Finals, Group 1 | |
1:53 | .516 | 14/10/23 | Dordrecht NED | National League NED KNSB Cup 1 | Quarter Finals, Groep 1 | |
1:53 | .633 | 30/09/23 | Den Haag NED | Lara van Ruijven Memorial | Semi Final, Group 1 | |
1:53 | .831 | 14/01/24 | Leeuwarden NED | National League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5) | Finale, Group 2 | |
1:54 | .48 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
|
|
1500 meter |
2:46 | .280 | 20/10/23 | Rostock GER | Hanse Cup - International Open - Golden Sun Award | Final, Group 2 | |
3:00 | .515 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Final, Groep 1 | |
|
|
2000 meter relay |
3:37 | .421 | 14/01/24 | Leeuwarden NED | National League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5) | Finale | |
| (Team M: Toria Kruithof, Jade Van De Rest, Noor van der Peet, Thomas van Zijp) |
|
|
3000 meter relay |
5:00 | .699 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Final, Groep 1 | |
| (TEAM 4: Nina Loman, Jade Van De Rest, Michelle van der Woude, Thomas van Zijp) |
5:05 | .587 | 16/12/23 | Leeuwarden NED | National League NED - Top Cup 1 | Finale, Group 1 | |
| (Team K: Louise Bezemer, Bregje Bogers, Jalina Schippers, Jade Van De Rest) |
5:11 | .497 | 14/10/23 | Dordrecht NED | National League NED KNSB Cup 1 | Finale, Groep 1 | |
| (Team F: Yteke Soepboer, Jade Van De Rest, Fabiènne van der Veldt, Leon Van Steinvoorn) |
5:21 | .08 | 17/12/23 | Luxemburg LUX | Regional League Benelux Cup 3 | Final, Group 1 | |
| (STB: Niels Konings, Jalina Schippers, Lobke van Benthum, Jade Van De Rest) |
| P | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Halve Finales | |
| (Shorttrack Brabant: Bibi Arts, Famke Bogers, Lobke van Benthum, Jade Van De Rest) |
|
|
|
|