Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Wilhelm Friedrich HARDER
Classifications in season 2019/2020: |
05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | LG2 | Overall Ranking: 6th, 500 meter: 4th, 1000 meter: 5th, 1000 meter(2): 5th | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Men Junior C | Overall Ranking: 27th, 500 meter: 27th, 1000 meter: 44th, 1500 meter: 13th | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Men Junior C | Overall Ranking: 39th, 500 meter: 40th, 1000 meter: 31st, 1500 meter: 33rd | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | LG1 | Overall Ranking: 7th, 500 meter: 7th, 1000 m (2): 7th, 1500 meter: 8th | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Men Junior C | Overall Ranking: 30th, 500 meter: 32nd, 1000 meter: 23rd, 1500 meter: 35th | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | LG 1 | Overall Ranking: 10th, 500 meter: 17th, 1000 meter: 8th, 1500 meter: 5th |
Results in season 2019/2020: |
500 meter |
48 | .474 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
49 | .036 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Heats, Group A | |
49 | .248 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Semi Final, Group 1 | |
49 | .270 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group B | |
49 | .366 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
49 | .370 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group D | |
49 | .445 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group B | |
49 | .548 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 2 | |
49 | .658 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group G | |
49 | .660 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
49 | .845 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group H | |
49 | .871 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group I | |
49 | .874 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group C | |
49 | .988 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
50 | .624 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group B | |
51 | .821 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:06 | .195 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Final, Group 1 | |
1:10 | .299 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group D | |
| P | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 4 | |
|
|
777 meter |
|
|
1000 meter |
1:41 | .499 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:42 | .076 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group C | |
1:42 | .307 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:43 | .337 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
1:44 | .627 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Semi Final, Group 1 | |
1:44 | .755 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:45 | .108 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group B | |
1:45 | .194 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Final, Group 2 | |
1:45 | .245 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group F | |
1:45 | .882 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group I | |
1:45 | .954 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:46 | .865 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 2 | |
1:46 | .893 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group B | |
1:47 | .111 | 06/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Final, Group 2 | |
1:47 | .281 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 1 | |
1:48 | .249 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
1:49 | .612 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Heats, Group A | |
1:50 | .382 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group E | |
1:50 | .675 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
1:50 | .926 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group C | |
|
|
1500 meter |
2:38 | .049 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 2 | |
2:39 | .378 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group A | |
2:40 | .032 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group B | |
2:41 | .016 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group E | |
2:41 | .764 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group F | |
2:44 | .017 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group A | |
2:44 | .125 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group A | |
2:44 | .743 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 1 | |
2:49 | .007 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
3:00 | .301 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 1 | |
3:07 | .048 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group B | |
|
|
2000 meter relay |
3:18 | .457 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group A | |
| (ESV Turbine Rostock: Silja Gustavs, Wilhelm Friedrich Harder, Bent Schoob, Franziska Zander) |
|
|
3000 meter relay |
4:40 | .532 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group A | |
| (ETR: Hannes Enger, Gustav Hamann, Wilhelm Friedrich Harder, Bent Schoob) |
4:56 | .177 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group A | |
| (ESV Turbine Rostock: Hannes Enger, Wilhelm Friedrich Harder, Louis Ross, Bent Schoob) |
|
|
|
|