Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Dimitar GEORGIEV
Classifications in season 2009/2010: |
18/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Junior D Boys | Overall Ranking: 3rd, 500 meter: 4th, 777 meter: 3rd, 1000 meter: 3rd | 23/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Junior D Boys | Overall Ranking: 3rd, 500 meter: 4th, 777 meter: 2nd, 1000 meter: 3rd | 20/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Junior D Boys | Overall Ranking: 2nd, 500 meter: 3rd, 777 meter: 1st, 1000 meter: 3rd | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Jun C + D Boys | Overall Ranking: 2nd, 500 meter: 2nd, 777 meter: 2nd, 1000 meter: 1st, 1000 meter: 2nd | 26/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Junior D - Boys | Overall Ranking: 4th, 500 meter: 5th, 777 meter: 4th, 1000 meter: 5th |
Results in season 2009/2010: |
500 meter |
50 | .997 | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Semi Final, Group 1 | |
51 | .297 | 27/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Semi Final, Group 1 | |
51 | .337 | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Final, Group 1 | |
51 | .662 | 06/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Quarter Finals, Group 1 | |
52 | .157 | 06/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Final, Group 2 | |
52 | .719 | 19/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Semi Final, Group 1 | |
52 | .780 | 21/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Final, Group 1 | |
52 | .884 | 27/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Quarter Finals, Group 1 | |
52 | .971 | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Quarter Finals, Group 1 | |
53 | .005 | 24/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Final, Group 1 | |
53 | .189 | 06/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Semi Final, Group 1 | |
53 | .245 | 24/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Semi Final, Group 1 | |
53 | .322 | 19/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Final, Group 1 | |
53 | .521 | 19/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Semi Final, Group 1 | |
54 | .913 | 24/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Quarter Finals, Group 1 | |
54 | .986 | 21/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Semi Final, Group 1 | |
55 | .474 | 21/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Heats, Group 1 | |
55 | .794 | 19/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Quarter Finals, Group 1 | |
|
|
777 meter |
1:19 | .920 | 11/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Final, Group 1 | |
1:23 | .683 | 25/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Final, Group 1 | |
1:23 | .792 | 20/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Final, Group 1 | |
1:24 | .668 | 07/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Final, Group 2 | |
1:24 | .811 | 11/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Quarter Finals, Group 1 | |
1:24 | .863 | 25/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:24 | .981 | 24/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Quarter Finals, Group 1 | |
1:25 | .235 | 11/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Semi Final, Group 1 | |
1:25 | .285 | 22/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:25 | .842 | 20/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Quarter Finals, Group 1 | |
1:25 | .918 | 22/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Heats, Group 1 | |
1:26 | .008 | 28/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Final, Group 1 | |
1:26 | .073 | 22/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Final, Group 1 | |
1:26 | .227 | 20/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:27 | .359 | 06/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Quarter Finals, Group 1 | |
1:28 | .309 | 28/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Quarter Finals, Group 1 | |
1:29 | .839 | 28/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Semi Final, Group 1 | |
1:45 | .995 | 20/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:56 | .897 | 07/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Semi Final, Group 1 | |
|
|
1000 meter |
1:46 | .609 | 11/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Super Final, Group 1 | |
1:46 | .974 | 26/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Final, Group 1 | |
1:47 | .701 | 23/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Final, Group 1 | |
1:48 | .479 | 05/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Final, Group 2 | |
1:49 | .354 | 26/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Semi Final, Group 1 | |
1:49 | .694 | 18/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Final, Group 1 | |
1:50 | .041 | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Semi Final, Group 1 | |
1:51 | .132 | 05/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Semi Final, Group 1 | |
1:51 | .166 | 23/10/09 | Vienna AUT | Danubia Cup-2 - Austrian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:51 | .297 | 18/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:51 | .505 | 26/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Quarter Finals, Group 1 | |
1:51 | .840 | 18/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Semi Final, Group 1 | |
1:51 | .903 | 18/12/09 | Bardejov SVK | Danubia Cup-4 - Slovakian Open | Quarter Finals, Group 1 | |
1:53 | .953 | 10/02/10 | Spisska Nova Ves SVK | Kalokagatia | Final, Group 1 | |
1:54 | .143 | 18/09/09 | Miercurea Ciuc ROU | Danubia Cup-1 - Romanian Open | Final, Group 1 | |
1:54 | .431 | 20/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Final, Group 1 | |
1:54 | .821 | 20/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Heats, Group 1 | |
1:59 | .505 | 05/03/10 | Budapest HUN | Future Champions Trophy (Danubia-StarClass) | Quarter Finals, Group 1 | |
|
|
2000 meter relay |
3:47 | .332 | 20/11/09 | Sanok POL | Danubia Cup-3 - Sanok Cup | Final, Group 1 | |
| (MIXED 3: Dimitar Georgiev, Daniel Zastrygov, Richards Zauers) |
4:00 | .551 | 27/03/10 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup-5 (final) - Czech Open | Final, Group 1 | |
| (MIXED 2: Deividas Chmylka, Dimitar Georgiev, Klaudio Nasri) |
|
|
|
|