Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 5 (BAS) - Malmö, Sweden - 10-12 January 2014
Heats 1500 meter Men Junior B
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
Race 1, Group A (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
9
Rino VANHOOREN
BSC
2:36.702
Q
2.
1
57
Yoann MARTINEZ
OGCA
2:36.779
Q
3.
3
83
Siebren TIEMERSMA
TRL
2:37.112
4.
2
69
Marco ZOVI
SGR
2:44.637
5
21
Oliver GIESE
ETR
P
Race 2, Group A (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
14
Mattia ANTONIOLI
BOR
2:28.409
Q
2.
4
11
Ward PÉTRÉ
YDS
2:28.675
Q
3.
3
34
Aydin DJEMAL
ALD
2:29.658
q
4.
2
42
Kay HUISMAN
HVHW
2:32.240
5.
1
60
Marco GONIN
PIN
2:33.730
Race 3, Group A (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
61
Tristan NAVARRO
RPV
2:28.582
Q
2.
3
26
Niclas WENDLER
EVD
2:29.332
Q
3.
2
77
Kyle AERENS
STKG
2:30.168
q
4.
1
59
Francesco PRIZZON
PCL
2:32.687
5.
6
80
Lucas BREMMER
SVU
2:38.368
6.
4
88
Jacob PORTER
NIRC
2:51.666
Race 4, Group A (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
73
Jacob JANSSON
SKS
2:34.477
Q
2.
3
58
Alessio LORENZI
PCL
2:34.895
Q
3.
6
36
Anthony CAST
ALD
2:35.937
ADV
4.
4
79
Jos VAN DER NOLL
SVU
2:37.973
5.
1
39
Oliver LINDENSKOV
HLF72
2:38.051
2
37
Jan Douwe JANSEN
GO
P
Race 5, Group A (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
13
Marco GIORDANO
BOR
2:26.222
Q
2.
4
27
Tobias PIETSCH
EVD
2:26.578
Q
3.
1
85
Clément FLORAC
USF
2:33.014
q
4.
6
38
Philip DUE SCHMIDT
HLF72
2:33.040
5.
2
45
Rick DE GROOT
IJVZ
2:38.188
3
10
Stijn DESMET
IRTA
P
Race 6, Group A (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
35
Jack BURROWS
NIRC
2:29.798
Q
2.
1
3
Damiano GIULIANI
AEV
2:29.921
Q
3.
2
74
Fabrice DUFBERG
SKS
2:30.508
q
4.
5
66
Jelmer KOOISTRA
SCT
2:33.311
5.
3
22
Fiete REICH
ETR
2:37.810
Race 7, Group A (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
8
Jens ALMEY
STKG
2:34.370
Q
2.
5
78
Hessel KOOT
SVU
2:34.936
Q
3.
2
76
Gillian GOUD
STA
2:35.218
4.
1
67
Surendra VILLA
SES
2:36.224
5.
6
75
Daniel JACOBSSON
SKS
2:42.286
6.
4
49
Ethan TREACY
MIRC
2:43.114
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters