Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Kolomna, Russia - 14-17 November 2013
Preliminaries 1500 m Men
15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 45 skaters)
Race 1 (1 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
194
NOH Jinkyu
KOR
2:20.514
Q
2.
135
CHEN Dequan
CHN
2:20.573
Q
3.
189
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
2:23.040
Q
4.
120
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
2:23.692
5.
220
Teerit VONGKOVIT
THA
2:23.758
Race 2 (2 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
199
Sjinkie KNEGT
NED
2:21.358
Q
2.
159
Paul HERRMANN
GER
2:21.648
Q
3.
175
Tommaso DOTTI
ITA
2:21.872
Q
4.
205
Adam FILIPOWICZ
POL
2:22.715
5.
141
Lasse WILMS
DEN
2:26.404
Race 3 (3 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
179
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:24.229
Q
2.
171
Vladislav BYKANOV
ISR
2:24.263
Q
3.
112
Pierre BODA
AUS
2:25.398
Q
4.
204
Blake SKJELLERUP
NZL
2:26.286
5.
126
Klaudio NASRI
BUL
2:27.233
Race 4 (4 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
152
Jack WHELBOURNE
GBR
2:31.745
Q
2.
130
Michael GILDAY
CAN
2:31.938
Q
3.
140
Petr HARGAS
CZE
2:32.625
Q
4.
208
Jakub JAWORSKI
POL
2:33.371
5.
172
Yonaton Spenser SUBIN
ISR
2:37.906
Race 5 (5 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
149
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:21.533
Q
2.
166
KNOCH Viktor
HUN
2:21.694
Q
3.
197
Roberto PUKITIS
LAT
2:21.719
Q
4.
200
Freek VAN DER WART
NED
2:21.759
5.
174
Anthony LOBELLO
ITA
2:21.961
6.
186
Denis NIKISHA
KAZ
2:22.613
Race 6 (6 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
193
LEE Hanbin
KOR
2:23.329
Q
2.
133
YU Yongjun
CHN
2:23.455
Q
3.
209
Dawid RZEMIENIECKI
POL
2:25.251
Q
4.
118
Edin BRANKOVIC
BIH
2:25.374
5.
142
Alvaro PENA
ESP
2:28.379
Race 7 (7 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
217
Semen ELISTRATOV
RUS
2:25.889
Q
2.
147
Sébastien LEPAPE
FRA
2:26.114
Q
3.
121
Maksim SIARHEYU
BLR
2:26.769
Q
4.
227
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:28.647
5.
143
Jonathan LOPEZ
ESP
2:31.765
Race 8 (8 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
127
Charles HAMELIN
CAN
2:29.790
Q
2.
139
Vojtech LOUDIN
CZE
2:30.139
Q
3.
157
Christoph SCHUBERT
GER
2:30.433
Q
4.
219
Jos� CAVALLI
SUI
2:32.046
5.
196
Jekabs SAULITIS
LAT
2:33.184
Race 9 (9 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
134
HAN Tianyu
CHN
2:17.831
Q
2.
213
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:18.111
Q
3.
221
Mackenzie BLACKBURN
TPE
2:18.578
Q
4.
116
Mathias VOSTÉ
BEL
2:19.024
5.
114
Armstrong LAZENBY
AUS
2:20.669
Race 10 (10 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
238
John-Henry KRUEGER
USA
2:32.566
Q
2.
181
Yuma SAKURAI
JPN
2:32.719
Q
3.
168
BURJÁN Csaba
HUN
2:33.982
Q
4.
117
Nihad BASIC
BIH
2:37.579
5.
218
Lucas Jun Jie NG
SIN
2:41.150
Race 11 (11 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
François HAMELIN
CAN
2:30.557
Q
2.
187
Aidar BEKZHANOV
KAZ
2:30.685
Q
3.
155
Richard SHOEBRIDGE
GBR
2:31.265
Q
4.
228
Ievgen GUTENOV
UKR
2:32.149
5.
210
István GÁL-ORAVECZ
ROU
2:36.114
Race 12 (12 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
195
SIN Da Woon
KOR
2:27.467
Q
2.
169
LIU Shaolin Sandor
HUN
2:27.873
Q
3.
163
Pan To Barton LUI
HKG
2:27.969
Q
4.
225
Inan EREN
TUR
2:51.243
113
Nathaniel HENRY
AUS
P
Race 13 (13 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
214
Victor AN
RUS
2:38.016
Q
2.
235
Chris CREVELING
USA
2:38.051
Q
3.
153
Josh CHEETHAM
GBR
2:39.717
Q
4.
211
Emil IMRE
ROU
2:40.414
5.
123
Daniel ZASTRYGOV
BUL
2:42.469
Race 14 (14 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
202
Niels KERSTHOLT
NED
2:16.982
Q
2.
237
J.R. CELSKI
USA
2:17.246
Q
3.
144
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:17.701
Q
4.
124
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:26.674
5.
230
Dmytro POLTAVETS
UKR
2:38.739
226
Serdar ILTIR
TUR
P
Race 15 (15 of 15)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
178
Keita WATANABE
JPN
2:25.228
Q
2.
173
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:25.413
Q
3.
119
Yauheni RYZHOU
BLR
2:25.610
Q
4.
158
Daniel ZETZSCHE
GER
2:25.693
5.
223
Menderes EREN
TUR
2:27.046
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters