Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP - Saguenay, QC, Canada - 3-5 December 2004
 
Heats 1500 m Men
 Race 43, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 Baoku SUI  CHN2:29.099 
2.100 Volodymyr GRYGORIEV  UKR2:29.207
3.50 Alex MCEWAN  AUS2:29.500
4.30 Blake SKJELLERUP  NZL2:29.575
5.75 Assen PANDOV  BUL2:30.131
 Race 44, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Cees JUFFERMANS  NED2:20.291 
2.58 Jon ELEY  GBR2:20.350
3.118 Alex IZYKOWSKI  USA2:20.466
4.97 Alexander GERTSIKOV  RUS2:20.726
5.29 Matthew FULLER  NZL2:23.257
6.66 Thomas DE WITTE  BEL2:26.005
 Race 45, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Mathieu TURCOTTE  CAN2:17.626 
2.107 Thibaut FAUCONNET  FRA2:18.414
3.40 Yoshiharu ARINO  JPN2:18.741
4.99 Yevgen YAKOVLEV  UKR2:20.146
5.20 Robbert-Kees BOER  NED2:20.699
6.98 Alexander SEKISOV  RUS2:21.395
 Race 46, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Shani DAVIS  USA2:21.211 
2.109 Guillaume MATHIEU  FRA2:21.780
3.96 Sergey PRANKEVICH  RUS2:21.835
4.25 Sascha LAUBER  SUI2:23.081
5.51 Mark MCNEE  AUS2:25.830
48 André HARTWIG  GERDNS
 Race 47, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 Sebastian PRAUS  GER2:19.014 
2.64 Wim DE DEYNE  BEL2:19.501
3.59 Tom IVESON  GBR2:19.932
4.28 Mark JACKSON  NZL2:21.331
5.74 Lubomir POPOVSKI  BUL2:27.767
 Race 48, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Charles HAMELIN  CAN2:22.030 
2.110 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:22.289
3.19 Niels KERSTHOLT  NED2:22.453
4.49 Thomas BAUER  GER2:22.757
5.62 Phil BROJAKA  GBR2:25.646
6.101 Volodymyr CHERNEGA  UKR2:25.961
 Race 49, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.84 Jia Jun LI  CHN2:19.699 
2.36 Satoru TERAO  JPN2:19.899
3.53 Lachlan HAY  AUS2:20.674
4.65 Pieter GYSEL  BEL2:20.675
5.76 Nikolay STANCHEV  BUL2:22.809
 Race 50, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Steve ROBILLARD  CAN2:21.859 
2.115 Apolo Anton OHNO  USA2:21.970
3.86 Haonan LI  CHN2:22.155
4.38 Junji ITO  JPN2:24.345
5.24 David GROSSENBACHER  SUI2:28.417


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
pb-event
Hunter
SpeedSkatingShop
Mapleskate
Customboots.de