Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Erzurum, Turkiye - 7-9 March 2014
Preliminaries 500 m Ladies
16 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 32 skaters)
Race 62 (1 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
67
Ekaterina STRELKOVA
RUS
44.927
Q
2.
36
Federica TOMBOLATO
ITA
45.168
Q
3.
44
Olga TIKHONOVA
KAZ
47.047
4.
3
Samra SELIMBEGOVIC
BIH
1:12.181
Race 63 (2 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
46
CHOI Minjeong
KOR
44.675
Q
2.
81
April SHIN
USA
57.706
Q
3.
33
Seeliya SIMMITH
IND
1:02.269
61
Magdalena WARAKOMSKA
POL
P
Race 64 (3 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
Kathryn THOMSON
GBR
45.914
Q
2.
41
Miwako YAMAURA
JPN
46.116
Q
3.
19
Michaela KUNCIROVA
CZE
46.808
4.
71
Yu-Tzu LIN
TPE
48.611
Race 65 (4 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
30
KONYA Zsofia
HUN
46.431
Q
2.
20
Michaela HRUZOVA
CZE
46.886
Q
3.
18
Katarina BURIC
CRO
48.687
51
Ashley Sook Hui CHIN
MAS
P
Race 66 (5 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
49
Agne SEREIKAITE
LTU
45.024
Q
2.
80
Kimberly GOETZ
USA
45.512
Q
3.
7
Marina LUKANOVA
BUL
48.124
4.
50
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
51.507
Race 67 (6 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
68
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
45.503
Q
2.
55
Suzanne SCHULTING
NED
45.609
Q
3.
1
Melanie BRANTNER
AUT
49.360
4.
17
Valentina ASCIC
CRO
49.657
Race 68 (7 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Audrey PHANEUF
CAN
46.785
Q
2.
76
Vira-Nika KHOMENKO
UKR
49.133
Q
3.
56
Aafke SOET
NED
1:04.817
ADV
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
P
Race 69 (8 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
42
Anastasya KRESTOVA
KAZ
45.932
Q
2.
26
Anna SEIDEL
GER
46.050
Q
3.
35
Nicole MARTINELLI
ITA
46.205
4.
2
Fatima OMERHODZIC
BIH
1:06.027
Race 70 (9 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
66
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
44.619
Q
2.
13
GUO Yihan
CHN
44.710
Q
3.
59
Nikola MAZUR
POL
45.471
4.
77
Yuliya KROMIDO
UKR
49.097
Race 71 (10 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Kim BOUTIN
CAN
44.664
Q
2.
8
Katrin MANOILOVA
BUL
44.878
Q
3.
74
Anna DAVYDENKO
UKR
48.464
4.
72
Elif OZDEN
TUR
52.568
Race 72 (11 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
XIAO Han
CHN
45.546
Q
2.
79
Jacqueline CHEN
USA
45.956
Q
3.
23
Gina JACOBS
GER
47.177
4.
43
Anita NAGAY
KAZ
47.378
Race 73 (12 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
39
Sumire KIKUCHI
JPN
46.126
Q
2.
28
JASZAPATI Petra
HUN
46.268
Q
3.
6
Rumiana DIMITROVA
BUL
47.827
4.
5
Kristina METTA
BLR
49.326
Race 74 (13 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
HAN Yu Tong
CHN
44.711
Q
2.
21
Aurélie MONVOISIN
FRA
46.642
Q
3.
63
Renata SZOCS
ROU
47.102
4.
4
Mariya IZAFATAVA
BLR
49.459
Race 75 (14 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
47
NOH Do Hee
KOR
45.470
Q
2.
38
Ami HIRAI
JPN
46.172
Q
3.
62
Tünde BALÁZS
ROU
47.780
4.
73
Betul YERDELEN
TUR
54.198
5.
31
Varsha KUKREJA
IND
1:21.177
Race 76 (15 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
58
Natalia MALISZEWSKA
POL
45.760
Q
2.
11
Namasthee HARRIS-GAUTHIER
CAN
46.044
Q
3.
54
Selma POUTSMA
NED
46.124
4.
34
Gloria MALFATTI
ITA
1:06.906
Race 77 (16 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
AHN Se Jung
KOR
45.440
Q
2.
70
Alica PORUBSKA
SVK
46.618
Q
3.
25
Tina RIETZKE
GER
46.714
4.
69
Katarina JANKOVIC
SRB
56.320
5.
32
Sahithya SETHURAMAN
IND
1:21.932
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters