Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Erzurum, Turkiye - 7-9 March 2014
Heats 1500 m Ladies
12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 36 skaters)
Race 1 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
XIAO Han
CHN
2:35.821
Q
2.
62
Tünde BALÁZS
ROU
2:39.150
Q
3.
25
Tina RIETZKE
GER
2:39.310
Q
4.
7
Marina LUKANOVA
BUL
2:43.092
5.
51
Ashley Sook Hui CHIN
MAS
2:55.291
6.
33
Seeliya SIMMITH
IND
3:08.989
Race 2 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
GUO Yihan
CHN
2:45.971
Q
2.
61
Magdalena WARAKOMSKA
POL
2:46.949
Q
3.
21
Aurélie MONVOISIN
FRA
2:47.264
Q
4.
76
Vira-Nika KHOMENKO
UKR
2:53.060
5.
5
Kristina METTA
BLR
2:56.064
Race 3 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
46
CHOI Minjeong
KOR
2:36.548
Q
2.
11
Namasthee HARRIS-GAUTHIER
CAN
2:37.424
Q
3.
68
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
2:37.517
Q
4.
44
Olga TIKHONOVA
KAZ
2:37.625
5.
59
Nikola MAZUR
POL
2:40.788
6.
4
Mariya IZAFATAVA
BLR
2:47.540
Race 4 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
66
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
2:39.135
Q
2.
79
Jacqueline CHEN
USA
2:39.274
Q
3.
55
Suzanne SCHULTING
NED
2:39.443
Q
4.
71
Yu-Tzu LIN
TPE
2:45.798
5.
43
Anita NAGAY
KAZ
2:59.987
Race 5 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
HAN Yu Tong
CHN
2:46.315
Q
2.
38
Ami HIRAI
JPN
2:47.299
Q
3.
70
Alica PORUBSKA
SVK
2:47.559
Q
4.
54
Selma POUTSMA
NED
2:47.870
5.
19
Michaela KUNCIROVA
CZE
2:50.174
6.
73
Betul YERDELEN
TUR
0.000
Race 6 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
30
KONYA Zsofia
HUN
2:45.282
Q
2.
35
Nicole MARTINELLI
ITA
2:46.867
Q
3.
63
Renata SZOCS
ROU
2:46.943
Q
4.
17
Valentina ASCIC
CRO
2:49.574
5.
50
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
2:58.010
Race 7 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
26
Anna SEIDEL
GER
2:33.706
Q
2.
36
Federica TOMBOLATO
ITA
2:33.872
Q
3.
81
April SHIN
USA
2:33.986
Q
4.
6
Rumiana DIMITROVA
BUL
2:44.043
5.
72
Elif OZDEN
TUR
2:53.250
Race 8 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Audrey PHANEUF
CAN
2:44.952
Q
2.
56
Aafke SOET
NED
2:45.077
Q
3.
58
Natalia MALISZEWSKA
POL
2:45.097
Q
4.
74
Anna DAVYDENKO
UKR
2:45.780
5.
2
Fatima OMERHODZIC
BIH
3:05.789
Race 9 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
80
Kimberly GOETZ
USA
2:39.100
Q
2.
41
Miwako YAMAURA
JPN
2:39.197
Q
3.
22
Kathryn THOMSON
GBR
2:39.250
Q
4.
23
Gina JACOBS
GER
2:39.454
5.
34
Gloria MALFATTI
ITA
2:41.148
6.
69
Katarina JANKOVIC
SRB
3:07.896
Race 10 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
47
NOH Do Hee
KOR
2:35.681
Q
2.
9
Kim BOUTIN
CAN
2:35.937
Q
3.
8
Katrin MANOILOVA
BUL
2:37.386
Q
4.
42
Anastasya KRESTOVA
KAZ
2:37.459
5.
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
2:42.813
6.
32
Sahithya SETHURAMAN
IND
0.000
Race 11 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
49
Agne SEREIKAITE
LTU
2:54.473
Q
2.
67
Ekaterina STRELKOVA
RUS
2:54.611
Q
3.
28
JASZAPATI Petra
HUN
2:55.194
Q
4.
77
Yuliya KROMIDO
UKR
3:01.765
5.
3
Samra SELIMBEGOVIC
BIH
3:03.482
Race 12 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
AHN Se Jung
KOR
2:37.537
Q
2.
39
Sumire KIKUCHI
JPN
2:37.603
Q
3.
20
Michaela HRUZOVA
CZE
2:39.994
Q
4.
18
Katarina BURIC
CRO
2:45.019
5.
1
Melanie BRANTNER
AUT
2:48.986
6.
31
Varsha KUKREJA
IND
0.000
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters