Events
Hasselt-Speculaascup
Gent-Easter Tournement
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COPPA ITALIA 1 - Bergamo, Italy - 23-24 January 2021
 
Heats 500 meter GRUPPO 2 MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 13 skaters)
 Race 26, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.253 Daniele ZAMPEDRI  SCP47.046Q
2.341 Mario MAGNA  SGP49.693Q
3.124 Pietro ANTONIOLI  BOR50.015
4.551 Carlo TAGLIABUE  SES51.333
5.445 Filippo PEZZONI  SES53.461
 Race 27, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.349 Lorenzo PREVITALI  SES46.222Q
2.546 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT48.349Q
3.231 Edoardo COLTURI  BOR52.339 
4.132 Davide FAIFER  BOR53.265
5.436 Lorenzo GOTTARDI  SCP55.445
 Race 28, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Pietro GERVASONI  SES46.924Q
2.230 Daniele COLA  BOR47.573Q
3.543 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP47.724
4.334 Matteo GIANA  VGT53.570
5.444 Andrea PAOLETTI  BOR1:04.801
 Race 29, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.327 Alessandro BUCCELLINI  SES48.246Q
2.142 Christian MATURI  SGP51.298Q
3.428 Christian CATTANI  SES51.853
4.240 Alex MAESTRI  BOR1:01.220
 Race 30, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.548 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES47.492Q
2.247 Francesco PICCO  VGT48.127Q
3.152 Adil TOMA RAKHMAN  PIN55.035 
4.326 Fabio BRACCHI  BOR55.786
5.450 Lorenzo SEGHIZZI  PDC57.087
 
Quarter Finals 500 meter GRUPPO 2 MEN
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 34, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Daniele ZAMPEDRI  SCP46.777Q
2.248 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES47.301Q
3.341 Mario MAGNA  SGP49.554
4.442 Christian MATURI  SGP53.516
 Race 35, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.327 Alessandro BUCCELLINI  SES47.720Q
2.133 Pietro GERVASONI  SES47.797Q
3.243 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP47.998 
4.446 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT48.043
 Race 36, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Lorenzo PREVITALI  SES45.743Q
2.347 Francesco PICCO  VGT47.662Q
3.230 Daniele COLA  BOR48.258
4.528 Christian CATTANI  SES52.618
5.424 Pietro ANTONIOLI  BOR1:03.836
 
Semi Final 500 meter GRUPPO 2 MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 39, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.327 Alessandro BUCCELLINI  SES47.313Q
2.153 Daniele ZAMPEDRI  SCP47.340Q
3.247 Francesco PICCO  VGT47.553 
4.430 Daniele COLA  BOR48.863
 Race 40, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Lorenzo PREVITALI  SES44.931Q
2.333 Pietro GERVASONI  SES46.753Q
3.248 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES47.465 
4.443 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP47.473
 
Final 500 meter GRUPPO 2 MEN
 Race 44, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.540 Alex MAESTRI  BOR49.692 
2.145 Filippo PEZZONI  SES51.853
3.236 Lorenzo GOTTARDI  SCP55.226
4.326 Fabio BRACCHI  BOR56.399
5.450 Lorenzo SEGHIZZI  PDC56.435
6.644 Andrea PAOLETTI  BOR1:06.819
 Race 45, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Carlo TAGLIABUE  SES52.032 
2.231 Edoardo COLTURI  BOR52.143
3.332 Davide FAIFER  BOR52.984
4.434 Matteo GIANA  VGT54.711
5.552 Adil TOMA RAKHMAN  PIN1:09.896
 Race 46, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.246 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT48.733 
2.141 Mario MAGNA  SGP48.861
3.342 Christian MATURI  SGP52.290
4.428 Christian CATTANI  SES1:07.066
524 Pietro ANTONIOLI  BORDNF
 Race 49, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES47.3015 
2.243 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP47.6643
3.347 Francesco PICCO  VGT48.1012
4.430 Daniele COLA  BOR48.8071
 Race 50, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Lorenzo PREVITALI  SES47.09934 
2.453 Daniele ZAMPEDRI  SCP47.46421
3.327 Alessandro BUCCELLINI  SES51.24213
233 Pietro GERVASONI  SESP5
 
Distance Classification 500 meter GRUPPO 2 MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.49 Lorenzo PREVITALI  SES1341|1|1|144.931
2.53 Daniele ZAMPEDRI  SCP2211|1|2|246.777
3.27 Alessandro BUCCELLINI  SES3131|1|1|347.313
4.33 Pietro GERVASONI  SESP51|2|2|P46.753
  Final, Group 2
5.48 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES151|2|3|147.301
6.43 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP233|3|4|247.473
7.47 Francesco PICCO  VGT322|2|3|347.553
8.30 Daniele COLA  BOR412|3|4|447.573
  Final, Group 3
9.46 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT12|4|148.043
10.41 Mario MAGNA  SGP22|3|248.861
11.42 Christian MATURI  SGP32|4|351.298
12.28 Christian CATTANI  SES43|4|451.853
13.24 Pietro ANTONIOLI  BORDNF3|5|NF50.015
  Final, Group 4
14.51 Carlo TAGLIABUE  SES14|151.333
15.31 Edoardo COLTURI  BOR23|252.143
16.32 Davide FAIFER  BOR34|352.984
17.34 Matteo GIANA  VGT44|453.570
18.52 Adil TOMA RAKHMAN  PIN53|555.035
  Final, Group 5
19.40 Alex MAESTRI  BOR14|149.692
20.45 Filippo PEZZONI  SES25|251.853
21.36 Lorenzo GOTTARDI  SCP35|355.226
22.26 Fabio BRACCHI  BOR44|455.786
23.50 Lorenzo SEGHIZZI  PDC55|556.435
24.44 Andrea PAOLETTI  BOR65|61:04.801


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership