Events
Hasselt-Speculaascup
Gent-Easter Tournement
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 22-24 January 2021
 
Quarterfinals 1500 m Ladies
  6 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 21 skaters)
 Race 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Hanne DESMET  BEL2:29.734Q
2.61 Selma POUTSMA  NED2:29.875Q
3.33 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS2:31.086Q
4.91 Valentina ASCIC  CRO2:31.239q
5.94 Anna YAKIMOVA  BUL2:35.302
 Race 2     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.40 Arianna SIGHEL  ITA2:43.485Q
2.73 Gwendoline DAUDET  FRA2:43.807Q
3.44 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN2:44.801Q
4.49 Katrin MANOILOVA  BUL2:45.034 
5.133 Svitlana REPETSKA  UKR2:46.802
6.132 Emma HYMPANOVA  SVK2:47.958
 Race 3     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED2:48.489Q
2.5 Martina VALCEPINA  ITA2:49.384Q
3.56 Michaela SEJPALOVA-HRUZOVA  CZE2:49.679Q
4.93 Lucia FILIPOVA  SVK2:49.890 
5.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR2:51.309
 Race 4     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RUS2:39.150Q
2.52 Anna SEIDEL  GER2:39.247Q
3.90 Gabriela TOPOLSKA  POL2:40.550Q
4.125 Mariya IZAFATAVA  BLR2:40.870 
5.84 Alexandra DANNEEL  BEL2:40.877
6.107 Katarina BURIC  CRO2:41.891
 Race 5     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 Xandra VELZEBOER  NED2:28.006Q
2.54 Nikola MAZUR  POL2:28.099Q
3.24 Tifany HUOT MARCHAND  FRA2:28.323Q
4.75 Volha TALAYEVA  BLR2:31.788q
5.130 Anna JANSONE  LAT2:34.213
 Race 6     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Sofia PROSVIRNOVA  RUS2:28.292Q
2.47 KONYA Zsofia  HUN2:28.428Q
3.30 Cynthia MASCITTO  ITA2:28.503Q
4.13 Natalia MALISZEWSKA  POL2:28.628q
5.102 Petra VANKOVA  CZE2:29.410
6.88 Gina JACOBS  GER2:29.609
 
Ranking Finals 1500 m Ladies
 Race 1     (1 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 Gina JACOBS  GER2:45.174
2.84 Alexandra DANNEEL  BEL2:46.595
3.107 Katarina BURIC  CRO2:47.098
4.133 Svitlana REPETSKA  UKR2:47.265
5.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR2:47.296
6.132 Emma HYMPANOVA  SVK2:47.469
 Race 2     (2 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Petra VANKOVA  CZE2:36.886
2.49 Katrin MANOILOVA  BUL2:38.011
3.94 Anna YAKIMOVA  BUL2:41.531
4.130 Anna JANSONE  LAT2:41.824
5.125 Mariya IZAFATAVA  BLR3:07.638
93 Lucia FILIPOVA  SVKP 
 
Semifinals 1500 m Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals, total 7 skaters)
 Race 64     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED2:37.392QA
2.56 Michaela SEJPALOVA-HRUZOVA  CZE2:39.164QA
3.5 Martina VALCEPINA  ITA2:39.551QB
4.54 Nikola MAZUR  POL2:39.873QB
5.42 Xandra VELZEBOER  NED3:14.240ADVA
6.13 Natalia MALISZEWSKA  POL3:26.905ADVA
24 Tifany HUOT MARCHAND  FRAP
 Race 65     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 Anna SEIDEL  GER2:31.104QA
2.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RUS2:31.206QA
3.21 Hanne DESMET  BEL2:31.382QB
4.61 Selma POUTSMA  NED2:33.008QB
5.90 Gabriela TOPOLSKA  POL2:33.246
6.33 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS2:33.900
7.75 Volha TALAYEVA  BLR2:35.041
 Race 66     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Sofia PROSVIRNOVA  RUS2:32.460QA
2.30 Cynthia MASCITTO  ITA2:32.633QA
3.91 Valentina ASCIC  CRO2:33.888QB
4.73 Gwendoline DAUDET  FRA2:33.900QB
5.44 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN2:57.123ADVB
6.47 KONYA Zsofia  HUN3:27.797ADVB
40 Arianna SIGHEL  ITAP
 
Finals 1500 m Ladies
 Race 70, Final B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 KONYA Zsofia  HUN2:28.179
2.61 Selma POUTSMA  NED2:31.528
3.21 Hanne DESMET  BEL2:31.832
4.54 Nikola MAZUR  POL2:32.864
5.44 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN2:32.960
6.91 Valentina ASCIC  CRO2:33.170
7.73 Gwendoline DAUDET  FRA2:46.796
5 Martina VALCEPINA  ITADNS
 Race 71, Final A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED2:24.44634
2.52 Anna SEIDEL  GER2:24.77721
3.10 Sofia PROSVIRNOVA  RUS2:25.46813
4.30 Cynthia MASCITTO  ITA2:25.6918
5.56 Michaela SEJPALOVA-HRUZOVA  CZE2:26.4865
6.42 Xandra VELZEBOER  NED2:28.2793
7.13 Natalia MALISZEWSKA  POL2:35.8582
28 Ekaterina EFREMENKOVA  RUSP
 
Distance Classification 1500 m Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1341|1|12:24.446
2.52 Anna SEIDEL  GER2212|1|22:24.777
3.10 Sofia PROSVIRNOVA  RUS3131|1|32:25.468
4.30 Cynthia MASCITTO  ITA483|2|42:25.691
5.56 Michaela SEJPALOVA-HRUZOVA  CZE553|2|52:26.486
6.42 Xandra VELZEBOER  NED631|5|62:28.006
7.13 Natalia MALISZEWSKA  POL724|6|72:28.628
8.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RUSP1|2|P2:31.206
  Finals, Final B
9.47 KONYA Zsofia  HUN12|6|12:28.179
10.61 Selma POUTSMA  NED22|4|22:29.875
11.21 Hanne DESMET  BEL31|3|32:29.734
12.54 Nikola MAZUR  POL42|4|42:28.099
13.44 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUN53|5|52:32.960
14.91 Valentina ASCIC  CRO64|3|62:31.239
15.73 Gwendoline DAUDET  FRA72|4|72:33.900
16.5 Martina VALCEPINA  ITADNS2|3|NS2:39.551
  Semifinals
17.90 Gabriela TOPOLSKA  POL53|52:33.246
18.33 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS63|62:31.086
19.75 Volha TALAYEVA  BLR74|72:31.788
20.40 Arianna SIGHEL  ITAP1|P2:43.485
21.24 Tifany HUOT MARCHAND  FRAP3|P2:28.323
  Ranking Finals
22.102 Petra VANKOVA  CZE15|12:29.410
23.49 Katrin MANOILOVA  BUL24|22:38.011
24.94 Anna YAKIMOVA  BUL35|32:35.302
25.130 Anna JANSONE  LAT45|42:34.213
26.125 Mariya IZAFATAVA  BLR54|52:40.870
27.93 Lucia FILIPOVA  SVKP4|P2:49.890
28.88 Gina JACOBS  GER16|12:29.609
29.84 Alexandra DANNEEL  BEL25|22:40.877
30.107 Katarina BURIC  CRO36|32:41.891
31.133 Svitlana REPETSKA  UKR45|42:46.802
32.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR55|52:47.296
33.132 Emma HYMPANOVA  SVK66|62:47.469


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership