Events
Gdanks European Champ
Hasselt-Speculaascup
Gent-Easter Tournement
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS NED - Heerenveen, Netherlands - 2-3 January 2021
 
Heats 500 meter Heren
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Kwart Finales, total 15 skaters)
 Race 9     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Friso EMONS  STB41.800Q
2.27 Bram STEENAART  SVU41.941Q
3.416 Teun BOER  NSV42.025
4.110 Jasper BRUNSMANN  TRL42.235
 Race 10     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Melle VAN 'T WOUT  TRL41.720Q
2.213 Niels KINGMA  TRL41.831Q
3.418 Kay HUISMAN  HVHW41.978
4.320 Jenning DE BOO  TRL42.081
5.519 Jari VAN POLEN  SVU43.466
 Race 11     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Dennis VISSER  SCT42.261Q
2.11 Sven ROES  TRL42.336Q
3.321 Hessel VAN BERKUM  TRL42.565
4.49 Koen SLOOTWEG  IHCL42.873
 Race 12     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.214 Jens VAN 'T WOUT  TRL41.368Q
2.13 Dylan HOOGERWERF  HVHW41.438Q
3.315 Hugo BOSMA  STB41.573
4.422 Ingmar VAN DE GRIEK  STA42.253
 Race 13     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Itzhak DE LAAT  TRL41.327Q
2.211 Sjinkie KNEGT  SCT41.397Q
3.32 Daan BREEUWSMA  SCT41.453
4.423 Caspar DOUMA  SVU42.792
5.517 Daan KOS  STB42.860
 
Kwart Finales 500 meter Heren
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 10 skaters)
 Race 17     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Melle VAN 'T WOUT  TRL41.685Q
2.25 Friso EMONS  STB41.758Q
3.41 Sven ROES  TRL41.843Q
4.37 Bram STEENAART  SVU41.906
5.521 Hessel VAN BERKUM  TRL42.115
 Race 18     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Jens VAN 'T WOUT  TRL41.333Q
2.22 Daan BREEUWSMA  SCT41.457Q
3.313 Niels KINGMA  TRL41.960Q
4.416 Teun BOER  NSV42.022 
5.56 Dennis VISSER  SCT42.205
 Race 19     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Dylan HOOGERWERF  HVHW41.487Q
2.211 Sjinkie KNEGT  SCT41.747Q
3.14 Itzhak DE LAAT  TRL41.821Q
4.518 Kay HUISMAN  HVHW41.878 
5.415 Hugo BOSMA  STB41.963
 
Ranking Finales 500 meter Heren
 Race 42, Gr.1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.316 Teun BOER  NSV42.212 
2.17 Bram STEENAART  SVU42.339
3.421 Hessel VAN BERKUM  TRL42.670
4.215 Hugo BOSMA  STB43.137
5.56 Dennis VISSER  SCT46.580
 Race 43, Gr.2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Jenning DE BOO  TRL41.968 
2.210 Jasper BRUNSMANN  TRL42.204
3.322 Ingmar VAN DE GRIEK  STA42.400
4.423 Caspar DOUMA  SVU42.699
 Race 44, Gr.3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Koen SLOOTWEG  IHCL42.461 
2.117 Daan KOS  STB42.825
3.319 Jari VAN POLEN  SVU43.166
 
Halve Finales 500 meter Heren
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 39     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Dylan HOOGERWERF  HVHW41.547Q
2.38 Melle VAN 'T WOUT  TRL41.834Q
3.44 Itzhak DE LAAT  TRL41.854 
4.518 Kay HUISMAN  HVHW42.225
12 Daan BREEUWSMA  SCTP
 Race 40     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Jens VAN 'T WOUT  TRL41.325Q
2.211 Sjinkie KNEGT  SCT41.366Q
3.35 Friso EMONS  STB41.460 
4.513 Niels KINGMA  TRL42.221
5.41 Sven ROES  TRL42.783
 
Finale 500 meter Heren
 Race 47, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Itzhak DE LAAT  TRL41.6425 
2.15 Friso EMONS  STB41.8146
3.313 Niels KINGMA  TRL41.8887
4.418 Kay HUISMAN  HVHW42.102
 Race 48, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Dylan HOOGERWERF  HVHW41.227 
2.211 Sjinkie KNEGT  SCT41.3512
3.114 Jens VAN 'T WOUT  TRL41.4693
4.48 Melle VAN 'T WOUT  TRL41.5034
 
Distance Classification 500 meter Heren
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, A
1.3 Dylan HOOGERWERF  HVHW102|1|1|141.227
2.11 Sjinkie KNEGT  SCT222|2|2|241.351
3.14 Jens VAN 'T WOUT  TRL331|1|1|341.325
4.8 Melle VAN 'T WOUT  TRL441|1|2|441.503
  Finale, B
5.4 Itzhak DE LAAT  TRL151|3|3|141.327
6.5 Friso EMONS  STB261|2|3|241.460
7.13 Niels KINGMA  TRL372|3|4|341.831
8.18 Kay HUISMAN  HVHW43|4|4|441.878
  Halve Finales
9.1 Sven ROES  TRL52|3|541.843
10.2 Daan BREEUWSMA  SCT03|241.453
  Ranking Finales, Gr.1
11.16 Teun BOER  NSV13|4|142.022
12.7 Bram STEENAART  SVU22|4|241.906
13.21 Hessel VAN BERKUM  TRL33|5|342.115
14.15 Hugo BOSMA  STB43|5|441.573
15.6 Dennis VISSER  SCT51|5|542.205
  Ranking Finales, Gr.2
16.20 Jenning DE BOO  TRL14|141.968
17.10 Jasper BRUNSMANN  TRL24|242.204
18.22 Ingmar VAN DE GRIEK  STA34|342.253
19.23 Caspar DOUMA  SVU44|442.699
  Ranking Finales, Gr.3
20.9 Koen SLOOTWEG  IHCL14|142.461
21.17 Daan KOS  STB25|242.825
22.19 Jari VAN POLEN  SVU35|343.166


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer
Kilimanjaro
Impakt Sport
Skate-Tec