Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
OPEN RUSSIAN CUP OF RUSSIAN SKATING UNION - Kolomna, Russia - 13-15 September 2019
Quarter Finals 500 meter Ladies
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 92, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
36
Selma POUTSMA
NED
43.696
Q
2.
2
51
Emina MALAGICH
RUS
44.829
Q
3.
3
64
Sofia BOYTSOVA
RUS
44.890
4.
4
67
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
45.000
5.
5
48
PARK Yoonjung
KOR
45.191
Race 93, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
30
Suzanne SCHULTING
NED
44.069
Q
2.
2
68
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
44.146
Q
3.
3
31
Yara VAN KERKHOF
NED
44.226
4.
4
49
Eun-Seo KIM
KOR
45.156
5.
5
70
Yuliia BERESNEVA
RUS
45.612
Race 94, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
32
Lara VAN RUIJVEN
NED
44.117
Q
2.
2
50
Hanne DESMET
BEL
44.215
Q
3.
3
72
Elena SEREGINA
RUS
44.422
4.
4
42
Assel TAISHMANOVA
KAZ
46.026
5.
5
58
Anastasia DANILOVA
RUS
46.180
Race 95, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
33
Rianne DE VRIES
NED
44.276
Q
2.
2
35
Xandra VELZEBOER
NED
44.357
Q
3.
3
63
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
44.505
4.
4
52
Vera RASSKAZOVA
RUS
45.382
5.
5
43
Alyona VOLKOVITSKAYA
KAZ
1:02.034
5 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 96, Group 2 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
59
Liudmila KOZULINA
RUS
46.321
Q
2.
2
38
Emma VAN ZUIJLEN
NED
46.549
3.
3
69
Elizaveta KUZNETSOVA
RUS
46.771
4.
4
66
Aleksandra IVANOVA
RUS
46.911
5.
5
45
Malika YERMEK
KAZ
46.968
Race 97, Group 2 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
65
Anna VOSTRIKOVA
RUS
46.137
Q
2.
2
44
Yana KHAN
KAZ
46.165
3.
3
56
Ekaterina SNEGIREVA
RUS
46.404
4.
4
55
Olga BOKOVA
RUS
46.542
Race 98, Group 2 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
34
Marijn WIERSMA
NED
46.954
Q
2.
2
60
Tatiana KOBIZEVA
RUS
47.104
3.
3
37
Esther GIJSBERS
NED
47.108
4.
4
54
Anna MAZALOVA
RUS
47.230
Race 99, Group 2 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
71
Darya ROZMAHOVA
RUS
46.695
Q
2.
2
40
Anna JANSONE
LAT
46.977
3.
3
41
Olga TIKHONOVA
KAZ
47.003
4.
4
53
Kseniia RASSKAZOVA
RUS
47.108
Race 100, Group 2 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
61
Anastasia MIGUNOVA
RUS
45.983
Q
2.
2
75
Svetlana TYULENEVA
RUS
46.011
3.
3
47
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
46.363
4.
4
46
Aliya AMIRGALIYEVA
KAZ
46.398
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters