Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Beijing, China - 17-20 September 2009
Heats 1500 m Men
12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 36 skaters)
Race 23 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
60
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:26.188
Q
2.
2
Lachlan HAY
AUS
2:27.089
Q
3.
14
Assen YORDANOV
BUL
2:28.754
Q
4.
107
Andriy KOZHUKH
UKR
2:29.354
5.
75
BATSUURI Bazarsad
MGL
2:41.272
83
Mark JACKSON
NZL
DQ
Race 24 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
114
Apolo Anton OHNO
USA
2:30.485
Q
2.
64
Junji ITO
JPN
2:30.801
Q
3.
35
Sebastian PRAUS
GER
2:30.870
Q
4.
32
Sébastien LEPAPE
FRA
2:30.947
5.
88
Adam FILIPOWICZ
POL
2:32.054
6.
109
Anton SIMON
UKR
2:32.671
Race 25 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
54
Nicolas BEAN
ITA
2:20.268
Q
2.
102
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:20.717
Q
3.
106
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:22.517
Q
4.
47
DARÁZS Péter
HUN
2:24.985
ADV
5.
71
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
2:30.532
27
Ondrej SUCHY
CZE
DQ
Race 26 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
Charles HAMELIN
CAN
2:20.678
Q
2.
23
SONG Weilong
CHN
2:20.829
Q
3.
77
Niels KERSTHOLT
NED
2:21.042
Q
4.
87
Jakub JAWORSKI
POL
2:23.622
5.
103
Andrej VALACH
SVK
2:24.395
8
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
DNS
Race 27 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
93
LEE Jung-Su
KOR
2:30.215
Q
2.
100
Semen ELISTRATOV
RUS
2:30.321
Q
3.
80
Freek VAN DER WART
NED
2:30.635
Q
4.
31
Jean Charles MATTEI
FRA
2:30.728
5.
15
Victor DIMITROV
BUL
2:34.458
Race 28 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
72
Haralds SILOVS
LAT
2:24.610
Q
2.
9
Pieter GYSEL
BEL
2:24.868
Q
3.
33
Benjamin MACÉ
FRA
2:25.019
Q
4.
52
BÉRES Bence
HUN
2:25.153
ADV
5.
4
Pierre BODA
AUS
2:25.247
45
Jack WHELBOURNE
GBR
DQ
Race 29 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
55
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:19.890
Q
2.
20
Guillaume BASTILLE
CAN
2:19.961
Q
3.
26
ZHANG Zhiqiang
CHN
2:20.057
Q
4.
10
Wim DE DEYNE
BEL
2:23.534
5.
6
Andre PULEC
AUT
2:27.621
6.
74
GANTUMUR Munkhdori
MGL
2:34.748
Race 30 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
92
SUNG Si-Bak
KOR
2:29.786
Q
2.
42
Anthony DOUGLAS
GBR
2:30.081
Q
3.
36
Robert BECKER
GER
2:31.063
Q
4.
12
Assen PANDOV
BUL
2:31.301
5.
68
Aslan DAUMOV
KAZ
2:34.517
Race 31 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
Olivier JEAN
CAN
2:21.109
Q
2.
44
Tom IVESON
GBR
2:21.602
Q
3.
98
Alexander GERTSIKOV
RUS
2:21.721
Q
4.
84
Matthew FULLER
NZL
2:22.856
5.
53
Vladislav BYKANOV
ISR
2:23.496
6.
11
Edin BRANKOVIC
BIH
2:25.072
Race 32 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Jeffrey SIMON
USA
2:23.104
Q
2.
34
Paul HERRMANN
GER
2:23.529
Q
3.
76
Sjinkie KNEGT
NED
2:23.685
Q
4.
28
Vojtech LOUDIN
CZE
2:24.594
5.
82
Blake SKJELLERUP
NZL
2:24.751
6.
46
Pan To Barton LUI
HKG
2:30.624
Race 33 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
91
LEE Ho-Suk
KOR
2:33.770
Q
2.
112
Jordan MALONE
USA
2:33.980
Q
3.
50
KNOCH Viktor
HUN
2:34.074
Q
4.
1
Jeremy BECK
AUS
2:34.404
5.
7
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
3:02.862
Race 34 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
Fumihiko KAKUBARI
JPN
2:22.630
Q
2.
24
LIU Xianwei
CHN
2:22.896
Q
3.
58
Nicola RODIGARI
ITA
2:23.071
Q
4.
73
Jekabs SAULITIS
LAT
2:28.310
5.
69
Azamat NURMAGAMBETOV
KAZ
2:29.106
6.
90
Jakub BOROWSKI
POL
2:31.858
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters