Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SKR WORLD CUP SELECTION - Kolomna, Russia - 28-30 September 2018
 
Heats 500 m A Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 77, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Vladimir GRIGOREV  RUS42.262Q
2.235 Daniil EIBOG  RUS42.345Q
3.341 Andrei KOSOROTOV  RUS42.958 
4.431 Anton VORONIN  RUS43.191
5.544 Aleksey SIMAKIN  RUS43.346
 Race 78, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Pavel SITNIKOV  RUS42.296Q
2.233 Artem DENISOV  RUS42.857Q
3.337 Timur ZAKHAROV  RUS44.931ADV
4.438 Nikita ZOLOTKOV  RUS-    
542 Sergei MILOVANOV  RUSP
 Race 79, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Alexander SHULGINOV  RUS42.464Q
2.230 Denis AYRAPETYAN  RUS42.484Q
3.343 Andrey MIKHASIOV  RUS42.788 
4.434 Artem DERKACH  RUS44.089
 Race 80, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Konstantin IVLIEV  RUS41.910Q
2.240 Artem KOZLOV  RUS42.006Q
3.336 Daniil ZASOSOV  RUS43.244 
4.446 Kirill SHASHIN  RUS-    
 
Semi Final 500 m A Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 87, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Konstantin IVLIEV  RUS41.715Q
2.247 Alexander SHULGINOV  RUS41.825Q
3.333 Artem DENISOV  RUS42.152 
4.440 Artem KOZLOV  RUS42.586
5.537 Timur ZAKHAROV  RUS43.001168
 Race 88, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Vladimir GRIGOREV  RUS41.968Q
2.245 Pavel SITNIKOV  RUS42.062Q
3.330 Denis AYRAPETYAN  RUS42.424 
4.435 Daniil EIBOG  RUS42.535
 
Final 500 m A Men
 Race 93, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Daniil ZASOSOV  RUS43.37355 
2.231 Anton VORONIN  RUS43.43844
3.338 Nikita ZOLOTKOV  RUS43.56135
4.444 Aleksey SIMAKIN  RUS43.64728
 Race 94, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Artem DERKACH  RUS42.163134 
2.246 Kirill SHASHIN  RUS42.410107
3.343 Andrey MIKHASIOV  RUS42.56986
4.441 Andrei KOSOROTOV  RUS42.91569
 Race 95, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.230 Denis AYRAPETYAN  RUS41.886410 
2.335 Daniil EIBOG  RUS41.937328
3.440 Artem KOZLOV  RUS42.084262
4.133 Artem DENISOV  RUS42.827210
 Race 96, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.445 Pavel SITNIKOV  RUS42.0051000 
2.332 Vladimir GRIGOREV  RUS42.131800
3.247 Alexander SHULGINOV  RUS42.259640
4.139 Konstantin IVLIEV  RUS42.309512
 
Distance Classification 500 m A Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.45 Pavel SITNIKOV  RUS110001|2|142.005
2.32 Vladimir GRIGOREV  RUS28001|1|241.968
3.47 Alexander SHULGINOV  RUS36401|2|341.825
4.39 Konstantin IVLIEV  RUS45121|1|441.715
  Final, Group 2
5.30 Denis AYRAPETYAN  RUS14102|3|141.886
6.35 Daniil EIBOG  RUS23282|4|241.937
7.40 Artem KOZLOV  RUS32622|4|342.006
8.33 Artem DENISOV  RUS42102|3|442.152
  Final, Group 3
9.34 Artem DERKACH  RUS11344|142.163
10.46 Kirill SHASHIN  RUS21074|242.410
11.43 Andrey MIKHASIOV  RUS3863|342.569
12.41 Andrei KOSOROTOV  RUS4693|442.915
  Final, Group 4
13.36 Daniil ZASOSOV  RUS1553|143.244
14.31 Anton VORONIN  RUS2444|243.191
15.38 Nikita ZOLOTKOV  RUS3354|343.561
16.44 Aleksey SIMAKIN  RUS4285|443.346
  Semi Final, Group 1
17.37 Timur ZAKHAROV  RUS51683|543.001


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Sebra Sports
Evoskates
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop
pb-event