Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
8TH.STEZ CUP - OLYMPIC HOPES 2018 - Spisska Nova Ves, Slovak Republic - 8-9 September 2018
 
Heats 1500 meter Men
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 15, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3116 Matthias WOLFGANG  AUT2:24.620Q
2.6105 Oleh HANDEI  KIEV2:25.784Q
3.4106 Mykyta KHOCHYN  KIEV2:29.965 
4.1114 Heinrich LIU  AUT2:42.638
5.2119 Razvan MILITARU  ROU2:52.045
6.537 Frantisek HRIC  PRE3:04.534
 Race 16, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6113 Nico ANDERMANN  AUT2:35.106Q
2.2107 Denys IOFIN  KIEV2:35.752Q
3.565 Bence ZSIGO  JSE2:35.909 
4.3112 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT2:37.623
5.135 Jakub SAFKO  PRE2:38.259
6.468 Jakub HUNADY  PRKP2:39.652
7.792 Vladyslav SHYNKAR  UKR3:39.339
 Race 17, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Dominic ANDERMANN  AUT2:25.833Q
2.266 Mate ZSIGO  JSE2:26.098Q
3.4108 Volodymyr HANDEI  KIEV2:27.834
4.336 Jan VARGOSKO  PRE2:44.154
5.5120 Eduard NITU  ROU3:12.079
6.793 Yaroslav SHEVCHUK  UKR3:25.758
7.691 Vladyslav SKRYPLOV  UKR3:49.520
 
Final 1500 meter Men
 Race 32, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.393 Yaroslav SHEVCHUK  UKR2:50.519
2.168 Jakub HUNADY  PRKP2:55.072
3.237 Frantisek HRIC  PRE2:55.370
4.492 Vladyslav SHYNKAR  UKR3:36.431
5.591 Vladyslav SKRYPLOV  UKR3:47.652
 Race 33, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1106 Mykyta KHOCHYN  KIEV2:31.1551 
2.265 Bence ZSIGO  JSE2:32.297
3.4114 Heinrich LIU  AUT2:32.465
4.3112 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT2:45.123
5.536 Jan VARGOSKO  PRE2:53.198
6.635 Jakub SAFKO  PRE3:02.248
 Race 34, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2115 Dominic ANDERMANN  AUT2:56.30934 
2.7108 Volodymyr HANDEI  KIEV2:56.57021
3.3113 Nico ANDERMANN  AUT2:56.95713
4.1116 Matthias WOLFGANG  AUT2:57.1408
5.566 Mate ZSIGO  JSE2:57.5415
6.6107 Denys IOFIN  KIEV3:00.6673
7.4105 Oleh HANDEI  KIEV3:20.5322
 
Distance Classification 1500 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.115 Dominic ANDERMANN  AUT1341|12:25.833
2.108 Volodymyr HANDEI  KIEV2213|22:27.834
3.113 Nico ANDERMANN  AUT3131|32:35.106
4.116 Matthias WOLFGANG  AUT481|42:24.620
5.66 Mate ZSIGO  JSE552|52:26.098
6.107 Denys IOFIN  KIEV632|62:35.752
7.105 Oleh HANDEI  KIEV722|72:25.784
  Final, Group 2
8.106 Mykyta KHOCHYN  KIEV113|12:29.965
9.65 Bence ZSIGO  JSE23|22:32.297
10.114 Heinrich LIU  AUT34|32:32.465
11.112 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT44|42:37.623
12.36 Jan VARGOSKO  PRE54|52:44.154
13.35 Jakub SAFKO  PRE65|62:38.259
  Final, Group 3
14.93 Yaroslav SHEVCHUK  UKR16|12:50.519
15.68 Jakub HUNADY  PRKP26|22:39.652
16.37 Frantisek HRIC  PRE36|32:55.370
17.92 Vladyslav SHYNKAR  UKR47|43:36.431
18.91 Vladyslav SKRYPLOV  UKR57|53:47.652
  Heats, Group 1
19.119 Razvan MILITARU  ROU552:52.045
20.120 Eduard NITU  ROU553:12.079


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
eraton
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Sebra Sports
pb-event
Hunter