Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 29-30 September 2018
 
Quarter Finals 1000 meter LADIES
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 53, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.317 Elena VIVIANI  ITA1:44.956Q
2.421 Arianna SIGHEL  ITA1:45.032Q
3.516 Cynthia MASCITTO  ITA1:45.066 
4.26 Gina JACOBS  GER1:45.149
5.12 Aline LENKE  EVD1:46.554
 Race 54, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Cecilia MAFFEI  ITA1:31.963Q
2.520 Elisa CONFORTOLA  ITA1:31.970Q
3.225 Gloria IORIATTI  ITA1:32.010
4.47 Lisa ECKSTEIN  GER1:32.456
5.322 Ilaria COTZA  ITA1:33.812
 Race 55, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Anna SEIDEL  GER1:34.808Q
2.423 Gloria CONFORTOLA  ITA1:36.197Q
3.127 Viola DE PIAZZA  ITA1:36.923 
4.226 Chiara BETTI  ITA1:37.919
33 Anna Katharina GÄRTNER  GERP
 Race 56, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA1:34.969Q
2.419 Arianna VALCEPINA  ITA1:35.046Q
3.114 Martina VALCEPINA  ITA1:35.148
4.224 Melissa TUNNO  ITA1:35.304
 
Semi Final 1000 meter LADIES
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 65, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Gina JACOBS  GER1:42.458Q
2.316 Cynthia MASCITTO  ITA1:42.520Q
3.222 Ilaria COTZA  ITA1:42.609
4.17 Lisa ECKSTEIN  GER1:42.774
 Race 66, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 Anna Katharina GÄRTNER  GER1:41.750Q
2.227 Viola DE PIAZZA  ITA1:41.887Q
3.42 Aline LENKE  EVD1:42.034 
4.326 Chiara BETTI  ITA2:00.833
5.124 Melissa TUNNO  ITA2:03.028
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 67, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Anna SEIDEL  GER1:30.785Q
2.215 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA1:31.248Q
3.319 Arianna VALCEPINA  ITA1:32.969 
4.523 Gloria CONFORTOLA  ITA1:38.703
5.414 Martina VALCEPINA  ITA1:43.086
 Race 68, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Gloria IORIATTI  ITA1:42.291Q
2.417 Elena VIVIANI  ITA1:42.607Q
3.220 Elisa CONFORTOLA  ITA1:42.623
118 Cecilia MAFFEI  ITAP
521 Arianna SIGHEL  ITAP
 
Final 1000 meter LADIES
 Race 73, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Ilaria COTZA  ITA1:46.766 
2.326 Chiara BETTI  ITA1:46.837
3.424 Melissa TUNNO  ITA1:46.950
4.27 Lisa ECKSTEIN  GER1:47.205
  1 Race (the best 2 skaters of each race qualify for the -, total 2 skaters)
 Race 74, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.621 Arianna SIGHEL  ITA1:35.501Q
2.416 Cynthia MASCITTO  ITA1:35.708Q
3.13 Anna Katharina GÄRTNER  GER1:36.465 
4.56 Gina JACOBS  GER1:38.081
5.32 Aline LENKE  EVD1:38.806
6.227 Viola DE PIAZZA  ITA1:38.836
7.718 Cecilia MAFFEI  ITA2:05.163
 Race 75, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.314 Martina VALCEPINA  ITA1:52.4043 
2.220 Elisa CONFORTOLA  ITA1:52.6122
3.123 Gloria CONFORTOLA  ITA1:53.2061
 Race 76, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Anna SEIDEL  GER1:36.16134 
2.517 Elena VIVIANI  ITA1:37.18521
3.425 Gloria IORIATTI  ITA1:37.46013
4.319 Arianna VALCEPINA  ITA1:37.6218
5.215 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA1:38.0445
 
Distance Classification 1000 meter LADIES
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.5 Anna SEIDEL  GER1341|1|11:30.785
2.17 Elena VIVIANI  ITA2211|2|21:37.185
3.25 Gloria IORIATTI  ITA3133|1|31:32.010
4.19 Arianna VALCEPINA  ITA482|3|41:32.969
5.15 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA551|2|51:31.248
  Final, Group 2
6.14 Martina VALCEPINA  ITA133|5|11:35.148
7.20 Elisa CONFORTOLA  ITA222|3|21:31.970
8.23 Gloria CONFORTOLA  ITA312|4|31:36.197
  Final, Group 3
9.21 Arianna SIGHEL  ITA12|NF|11:35.501
10.16 Cynthia MASCITTO  ITA23|2|21:35.708
11.3 Anna Katharina GÄRTNER  GER3NF|1|31:36.465
12.6 Gina JACOBS  GER44|1|41:38.081
13.2 Aline LENKE  EVD55|3|51:38.806
14.27 Viola DE PIAZZA  ITA63|2|61:36.923
15.18 Cecilia MAFFEI  ITA71|NF|71:31.963
  Final, Group 4
16.22 Ilaria COTZA  ITA15|3|11:33.812
17.26 Chiara BETTI  ITA24|4|21:37.919
18.24 Melissa TUNNO  ITA34|5|31:35.304
19.7 Lisa ECKSTEIN  GER44|4|41:32.456


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Hunter
eraton
Evoskates
SpeedSkatingShop
pb-event
Sebra Sports