Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 29-30 September 2018
 
Quarter Finals 1500 meter MEN
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 12 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.329 Andrea CASSINELLI  ITA2:33.093Q
2.232 Lorenzo MORRONE  ITA2:33.144Q
3.69 Adrian LÜDTKE  GER2:33.151
4.544 Tom HOFKER  STB2:33.387
5.437 Damiano ALBERTI  ITA2:34.284
6.145 Florian BECKER  DEC2:34.868
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.631 Davide VISCARDI  ITA2:21.190Q
2.533 Augusto DUZIONI  ITA2:21.295Q
3.434 Milan GRUGNI  ITA2:21.392
4.312 Robin TENZER  GER2:25.343
5.241 Ivan RADEVIC  MERC2:26.837
18 Christoph SCHUBERT  GERP
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Mattia ANTONIOLI  ITA2:25.328Q
2.235 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:25.485Q
3.340 Paolo BATTAIOLA  ITA2:26.808
4.611 Luca LÖFFLER  GER2:27.403
5.443 Jacob JANSSON  SKS2:30.542
6.538 Alberto RAVA  ITA2:31.246
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.530 Marco GIORDANO  ITA2:34.832Q
2.236 Pietro MARINELLI  ITA2:35.288Q
3.442 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:37.027
4.113 Robin BENDIG  GER2:38.622
5.639 Thomas NADALINI  ITA2:40.422
6.310 Tobias PIETSCH  GER-    
 
Semi Final 1500 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 8, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.610 Tobias PIETSCH  GER2:29.783Q
2.344 Tom HOFKER  STB2:29.788Q
3.243 Jacob JANSSON  SKS2:30.657
4.437 Damiano ALBERTI  ITA2:31.541
111 Luca LÖFFLER  GERP
545 Florian BECKER  DECP
 Race 9, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Christoph SCHUBERT  GER2:28.355Q
2.338 Alberto RAVA  ITA2:29.185Q
3.112 Robin TENZER  GER2:29.196
4.241 Ivan RADEVIC  MERC2:29.283
5.539 Thomas NADALINI  ITA2:33.506
6.413 Robin BENDIG  GER-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 10, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Mattia ANTONIOLI  ITA2:34.241Q
2.69 Adrian LÜDTKE  GER2:34.373Q
3.532 Lorenzo MORRONE  ITA2:34.572
4.429 Andrea CASSINELLI  ITA2:35.288
5.340 Paolo BATTAIOLA  ITA2:35.471
235 Luca SPECHENHAUSER  ITAYC
 Race 11, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.430 Marco GIORDANO  ITA2:35.158Q
2.131 Davide VISCARDI  ITA2:35.209Q
3.233 Augusto DUZIONI  ITA2:35.424
4.536 Pietro MARINELLI  ITA2:36.787
5.334 Milan GRUGNI  ITA2:38.855
6.642 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:46.509
 
Final 1500 meter MEN
  1 Race (the best skater of each race qualifies for the -, total 1 skaters)
 Race 15, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Ivan RADEVIC  MERC2:33.042Q
2.611 Luca LÖFFLER  GER2:33.145 
3.339 Thomas NADALINI  ITA2:33.411
4.237 Damiano ALBERTI  ITA2:33.829
5.413 Robin BENDIG  GER2:34.249
545 Florian BECKER  DECYC
  1 Race (the best skater of each race qualifies for the -, total 1 skaters)
 Race 16, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Christoph SCHUBERT  GER2:34.989Q
2.410 Tobias PIETSCH  GER2:35.598 
3.312 Robin TENZER  GER2:35.827
4.643 Jacob JANSSON  SKS2:41.706
5.544 Tom HOFKER  STB2:47.713
6.238 Alberto RAVA  ITA2:50.159
 Race 17, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Andrea CASSINELLI  ITA2:46.3052 
2.434 Milan GRUGNI  ITA2:46.3451
3.336 Pietro MARINELLI  ITA2:46.418
4.542 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:46.723
5.240 Paolo BATTAIOLA  ITA2:46.974
 Race 18, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Mattia ANTONIOLI  ITA2:59.22034 
2.430 Marco GIORDANO  ITA2:59.78121
3.332 Lorenzo MORRONE  ITA3:00.32913
4.531 Davide VISCARDI  ITA3:15.8168
29 Adrian LÜDTKE  GERP2
633 Augusto DUZIONI  ITAP2
 
Distance Classification 1500 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.28 Mattia ANTONIOLI  ITA1341|1|12:25.328
2.30 Marco GIORDANO  ITA2211|1|22:34.832
3.32 Lorenzo MORRONE  ITA3132|3|32:33.144
4.31 Davide VISCARDI  ITA481|2|42:21.190
  Final, Group 2
7.29 Andrea CASSINELLI  ITA121|4|12:33.093
8.34 Milan GRUGNI  ITA213|5|22:21.392
9.36 Pietro MARINELLI  ITA32|4|32:35.288
10.42 Fabrice DUFBERG SUH  SKS43|6|42:37.027
11.40 Paolo BATTAIOLA  ITA53|5|52:26.808
  Final, Group 3
12.8 Christoph SCHUBERT  GER1NF|1|12:28.355
13.10 Tobias PIETSCH  GER26|1|22:29.783
14.12 Robin TENZER  GER34|3|32:25.343
15.43 Jacob JANSSON  SKS45|3|42:30.542
16.44 Tom HOFKER  STB54|2|52:29.788
17.38 Alberto RAVA  ITA66|2|62:29.185
  Final, Group 4
18.41 Ivan RADEVIC  MERC15|4|12:26.837
19.11 Luca LÖFFLER  GER24|NF|22:27.403
20.39 Thomas NADALINI  ITA35|5|32:33.411
21.37 Damiano ALBERTI  ITA45|4|42:31.541
22.13 Robin BENDIG  GER54|6|52:34.249


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter
pb-event
Sebra Sports
Evoskates