Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 29-30 September 2018
 
Heats 1000 meter MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 57, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Robin BENDIG  GER1:39.000Q
2.338 Alberto RAVA  ITA1:39.237Q
3.245 Florian BECKER  DEC1:40.176ADV
428 Mattia ANTONIOLI  ITAP
 Race 58, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Marco GIORDANO  ITA1:34.557Q
2.534 Milan GRUGNI  ITA1:34.696Q
3.329 Andrea CASSINELLI  ITA1:35.410 
4.211 Luca LÖFFLER  GER1:37.280
441 Ivan RADEVIC  MERCP
 Race 59, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.244 Tom HOFKER  STB1:40.939Q
2.48 Christoph SCHUBERT  GER2:08.447Q
140 Paolo BATTAIOLA  ITAP
333 Augusto DUZIONI  ITAP
 Race 60, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Fabrice DUFBERG SUH  SKS1:38.435Q
2.410 Tobias PIETSCH  GER1:38.533Q
3.136 Pietro MARINELLI  ITA1:38.897 
339 Thomas NADALINI  ITAP
 Race 61, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.231 Davide VISCARDI  ITA1:34.355Q
2.19 Adrian LÜDTKE  GER1:34.694Q
3.543 Jacob JANSSON  SKS1:35.303 
4.312 Robin TENZER  GER1:35.432
5.437 Damiano ALBERTI  ITA1:35.621
 
Semi Final 1000 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 69, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.533 Augusto DUZIONI  ITA1:30.494Q
2.236 Pietro MARINELLI  ITA1:30.647Q
3.340 Paolo BATTAIOLA  ITA1:31.292 
4.112 Robin TENZER  GER1:31.865
5.441 Ivan RADEVIC  MERC1:32.828
 Race 70, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.311 Luca LÖFFLER  GER1:34.242Q
2.428 Mattia ANTONIOLI  ITA1:34.327Q
3.143 Jacob JANSSON  SKS1:34.522 
4.237 Damiano ALBERTI  ITA1:34.643
5.539 Thomas NADALINI  ITA1:36.302
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 71, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Davide VISCARDI  ITA1:31.214Q
2.544 Tom HOFKER  STB1:31.846Q
3.210 Tobias PIETSCH  GER1:32.108
4.438 Alberto RAVA  ITA1:33.935
5.313 Robin BENDIG  GER1:34.804
 Race 72, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Christoph SCHUBERT  GER1:32.106Q
2.29 Adrian LÜDTKE  GER1:32.596Q
3.334 Milan GRUGNI  ITA1:32.637 
4.130 Marco GIORDANO  ITA1:32.804
5.442 Fabrice DUFBERG SUH  SKS1:34.869
6.545 Florian BECKER  DEC1:35.172
 
Final 1000 meter MEN
 Race 78, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Robin TENZER  GER-    
2.337 Damiano ALBERTI  ITA-    
3.241 Ivan RADEVIC  MERC-    
4.443 Jacob JANSSON  SKS-    
539 Thomas NADALINI  ITAYC
 Race 79, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Augusto DUZIONI  ITA1:33.508
2.411 Luca LÖFFLER  GER1:34.228
3.340 Paolo BATTAIOLA  ITA1:51.184
4.528 Mattia ANTONIOLI  ITA2:01.944
5.236 Pietro MARINELLI  ITA-    
 Race 80, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.230 Marco GIORDANO  ITA1:33.5093 
2.134 Milan GRUGNI  ITA1:33.6152
3.542 Fabrice DUFBERG SUH  SKS1:34.6081
4.645 Florian BECKER  DEC1:35.522
5.413 Robin BENDIG  GER1:36.678
338 Alberto RAVA  ITAP
 Race 81, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Davide VISCARDI  ITA1:31.77334 
2.59 Adrian LÜDTKE  GER1:31.99621
3.38 Christoph SCHUBERT  GER1:32.16113
4.244 Tom HOFKER  STB1:32.1708
5.410 Tobias PIETSCH  GER1:32.5615
 
Distance Classification 1000 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.31 Davide VISCARDI  ITA1341|1|11:31.214
2.9 Adrian LÜDTKE  GER2212|2|21:31.996
3.8 Christoph SCHUBERT  GER3132|1|31:32.106
4.44 Tom HOFKER  STB481|2|41:31.846
5.10 Tobias PIETSCH  GER552|3|51:32.108
  Final, Group 2
6.30 Marco GIORDANO  ITA131|4|11:32.804
7.34 Milan GRUGNI  ITA222|3|21:32.637
8.42 Fabrice DUFBERG SUH  SKS311|5|31:34.608
9.45 Florian BECKER  DEC43|6|41:35.172
10.13 Robin BENDIG  GER51|5|51:34.804
  Final, Group 3
12.33 Augusto DUZIONI  ITA1NF|1|11:30.494
13.11 Luca LÖFFLER  GER24|1|21:34.228
14.40 Paolo BATTAIOLA  ITA3NF|3|31:31.292
15.28 Mattia ANTONIOLI  ITA4NF|2|41:34.327
16.36 Pietro MARINELLI  ITA53|2|51:30.647
  Final, Group 4
17.12 Robin TENZER  GER14|4|11:31.865
18.37 Damiano ALBERTI  ITA25|4|21:34.643
19.41 Ivan RADEVIC  MERC3NF|5|31:32.828
20.43 Jacob JANSSON  SKS43|3|41:34.522
  Heats, Group 1
21.29 Andrea CASSINELLI  ITA331:35.410


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Hunter
eraton
SpeedSkatingShop
Evoskates
Sebra Sports
Customboots.de