Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 29-30 September 2018
 
Heats 500 meter MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 14 skaters)
 Race 19, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.429 Andrea CASSINELLI  ITA43.659Q
2.212 Robin TENZER  GER44.083Q
3.137 Damiano ALBERTI  ITA44.407
4.510 Tobias PIETSCH  GER-    
332 Lorenzo MORRONE  ITADNS
 Race 20, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.436 Pietro MARINELLI  ITA44.533Q
2.313 Robin BENDIG  GER45.950Q
3.140 Paolo BATTAIOLA  ITA-     
243 Jacob JANSSON  SKSP
 Race 21, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Christoph SCHUBERT  GER42.791Q
2.534 Milan GRUGNI  ITA42.934Q
3.338 Alberto RAVA  ITA43.763
4.141 Ivan RADEVIC  MERC45.176
430 Marco GIORDANO  ITADNS
 Race 22, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.431 Davide VISCARDI  ITA43.777Q
2.29 Adrian LÜDTKE  GER43.856Q
3.344 Tom HOFKER  STB44.025
4.533 Augusto DUZIONI  ITA44.088
135 Luca SPECHENHAUSER  ITADNS
 Race 23, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.328 Mattia ANTONIOLI  ITA42.626Q
2.242 Fabrice DUFBERG SUH  SKS43.283Q
3.545 Florian BECKER  DEC45.484
4.139 Thomas NADALINI  ITA59.684
411 Luca LÖFFLER  GERP
 
Quarter Finals 500 meter MEN
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 9 skaters)
 Race 28, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Andrea CASSINELLI  ITA43.376Q
2.231 Davide VISCARDI  ITA43.588Q
3.312 Robin TENZER  GER44.275
4.413 Robin BENDIG  GER45.837
 Race 29, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Christoph SCHUBERT  GER43.690Q
2.39 Adrian LÜDTKE  GER43.827Q
3.436 Pietro MARINELLI  ITA44.261
4.545 Florian BECKER  DEC44.484
5.238 Alberto RAVA  ITA46.434
 Race 30, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Mattia ANTONIOLI  ITA43.710Q
2.342 Fabrice DUFBERG SUH  SKS44.597Q
3.537 Damiano ALBERTI  ITA45.090
234 Milan GRUGNI  ITAP
444 Tom HOFKER  STBP
 
Semi Final 500 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 36, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.534 Milan GRUGNI  ITA44.155Q
2.139 Thomas NADALINI  ITA44.909Q
3.310 Tobias PIETSCH  GER-    
230 Marco GIORDANO  ITADNS
435 Luca SPECHENHAUSER  ITADNS
 Race 37, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.544 Tom HOFKER  STB45.222Q
2.141 Ivan RADEVIC  MERC45.470Q
3.343 Jacob JANSSON  SKS45.660 
4.411 Luca LÖFFLER  GER45.749
232 Lorenzo MORRONE  ITADNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 38, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Christoph SCHUBERT  GER43.146Q
2.129 Andrea CASSINELLI  ITA43.335Q
3.436 Pietro MARINELLI  ITA43.382 
4.39 Adrian LÜDTKE  GER44.028
 Race 39, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.228 Mattia ANTONIOLI  ITA42.882Q
2.312 Robin TENZER  GER43.249Q
3.442 Fabrice DUFBERG SUH  SKS43.641 
4.131 Davide VISCARDI  ITA46.680
5.537 Damiano ALBERTI  ITA-    
 
Final 500 meter MEN
 Race 45, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.211 Luca LÖFFLER  GER44.445 
2.143 Jacob JANSSON  SKS49.746
 Race 46, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.339 Thomas NADALINI  ITA45.515 
2.541 Ivan RADEVIC  MERC45.616
3.110 Tobias PIETSCH  GER1:18.359
4.444 Tom HOFKER  STB1:26.765
234 Milan GRUGNI  ITAYC
 Race 47, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.233 Augusto DUZIONI  ITA44.169 
2.140 Paolo BATTAIOLA  ITA44.897
3.538 Alberto RAVA  ITA45.033
4.345 Florian BECKER  DEC45.193
5.413 Robin BENDIG  GER46.058
 Race 48, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Fabrice DUFBERG SUH  SKS42.9415 
2.431 Davide VISCARDI  ITA43.0223
3.136 Pietro MARINELLI  ITA43.3032
4.39 Adrian LÜDTKE  GER43.4181
5.537 Damiano ALBERTI  ITA46.787
 Race 49, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Mattia ANTONIOLI  ITA43.08134 
2.429 Andrea CASSINELLI  ITA43.74221
28 Christoph SCHUBERT  GERDNF5
312 Robin TENZER  GERYC
 
Distance Classification 500 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.28 Mattia ANTONIOLI  ITA1341|1|1|142.626
2.29 Andrea CASSINELLI  ITA2211|1|2|243.335
  Final, Group 2
4.42 Fabrice DUFBERG SUH  SKS152|2|3|142.941
5.31 Davide VISCARDI  ITA231|2|4|243.022
6.36 Pietro MARINELLI  ITA321|3|3|343.303
7.9 Adrian LÜDTKE  GER412|2|4|443.418
8.37 Damiano ALBERTI  ITA53|3|5|544.407
  Final, Group 3
9.33 Augusto DUZIONI  ITA14|144.088
10.40 Paolo BATTAIOLA  ITA23|244.897
11.38 Alberto RAVA  ITA33|5|343.763
12.45 Florian BECKER  DEC43|4|444.484
13.13 Robin BENDIG  GER52|4|545.837
  Final, Group 4
14.39 Thomas NADALINI  ITA14|2|144.909
15.41 Ivan RADEVIC  MERC24|2|245.176
16.10 Tobias PIETSCH  GER34|3|31:18.359
17.44 Tom HOFKER  STB43|NF|1|444.025
  Final, Group 5
18.11 Luca LÖFFLER  GER1NF|4|144.445
19.43 Jacob JANSSON  SKS2NF|3|245.660


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Sebra Sports
Evoskates
pb-event
SpeedSkatingShop
eraton
Customboots.de