Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL MASTERS (SILVER M) - Alkmaar, Netherlands - 3 February 2018
 
Heats 1000 meter Men Junior/Senior
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi final)
 Race 5, Groep 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3202 Sean MCCONNELL  MERC1:43.52Q
2.4112 Hessel LANGEDIJK  STA1:45.09Q
3.1116 Nils DE GROOT  SVU1:49.87Q
4.2111 Max UITERDIJK  IHCL1:50.35 
5.5115 Thijs VAN DEN BERG  STH1:57.81
 Race 6, Groep 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3114 Mees EGBERTS  STH1:52.73Q
2.4203 Merlijn SCHENK  STA1:53.74Q
3.1118 Jelmer DE KLEINE  SVU1:55.14Q
4.2119 Lucas VISSER  SVU1:57.23 
 Race 7, Groep 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4123 Lucas BREMMER  SVU1:54.36Q
2.5113 Thomas VAN DER VAART  STA1:54.40Q
3.3204 Jermy DE WILDE  STKG2:06.04Q
4.2120 Victor VAN DER DOORN  SVU2:12.28 
5.1201 Ian VAN DE GEHUGTE  BSC2:18.55
 
Semi final 1000 meter Men Junior/Senior
  1 Race (the best skater of each race qualifies for the Final)
 Race 17, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5201 Ian VAN DE GEHUGTE  BSC1:50.35Q
2.1111 Max UITERDIJK  IHCL1:51.30 
3.3115 Thijs VAN DEN BERG  STH1:56.34
4.2119 Lucas VISSER  SVU1:59.49
5.4120 Victor VAN DER DOORN  SVU2:01.63
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 18, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1202 Sean MCCONNELL  MERC1:45.56Q
2.3203 Merlijn SCHENK  STA1:48.70Q
3.2112 Hessel LANGEDIJK  STA1:52.53q
4.4118 Jelmer DE KLEINE  SVU1:52.86
5.5204 Jermy DE WILDE  STKG2:10.75
 Race 19, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3123 Lucas BREMMER  SVU1:54.72Q
2.2114 Mees EGBERTS  STH1:54.82Q
3.4113 Thomas VAN DER VAART  STA1:55.45 
4.1116 Nils DE GROOT  SVU1:56.30
 
Final 1000 meter Men Junior/Senior
 Race 29, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1111 Max UITERDIJK  IHCL1:52.79 
2.2115 Thijs VAN DEN BERG  STH1:55.20
3.3119 Lucas VISSER  SVU1:57.01
4.4120 Victor VAN DER DOORN  SVU2:01.30
 Race 30, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3113 Thomas VAN DER VAART  STA1:49.303 
2.1201 Ian VAN DE GEHUGTE  BSC1:50.012
3.4116 Nils DE GROOT  SVU1:57.301
4.2118 Jelmer DE KLEINE  SVU1:58.75
5.5204 Jermy DE WILDE  STKG2:19.30
 Race 31, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1202 Sean MCCONNELL  MERC1:43.4434 
2.3112 Hessel LANGEDIJK  STA1:44.0321
3.5114 Mees EGBERTS  STH1:45.7113
4.4123 Lucas BREMMER  SVU1:50.028
5.2203 Merlijn SCHENK  STA1:52.985
 
Distance Classification 1000 meter Men Junior/Senior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Groep 1
1.202 Sean MCCONNELL  MERC1341|1|11:43.44
2.112 Hessel LANGEDIJK  STA2212|3|21:44.03
3.114 Mees EGBERTS  STH3131|2|31:45.71
4.123 Lucas BREMMER  SVU481|1|41:50.02
5.203 Merlijn SCHENK  STA552|2|51:48.70
  Final, Groep 2
6.113 Thomas VAN DER VAART  STA132|3|11:49.30
7.201 Ian VAN DE GEHUGTE  BSC225|1|21:50.01
8.116 Nils DE GROOT  SVU313|4|31:49.87
9.118 Jelmer DE KLEINE  SVU43|4|41:52.86
10.204 Jermy DE WILDE  STKG53|5|52:06.04
  Final, Groep 3
11.111 Max UITERDIJK  IHCL14|2|11:50.35
12.115 Thijs VAN DEN BERG  STH25|3|21:55.20
13.119 Lucas VISSER  SVU34|4|31:57.01
14.120 Victor VAN DER DOORN  SVU44|5|42:01.30


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Customboots.de
eraton
Hunter
Evoskates
pb-event
Sebra Sports