Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
TWENTE BOKAAL - Enschede, Netherlands - 3 February 2018
 
Heats 500 meter Meisjes Pupillen 1
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale, total 8 skaters)
 Race 14, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Anna EIJSACKERS  HVHW52.50Q
2.335 Maike MUIS  NSV57.87Q
3.188 Lena SCHEEPSTRA  TRL59.45 
4.468 Naomi POLS  SVU1:10.49
 Race 15, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.419 ZoŽ DELTRAP  IHCL53.97Q
2.167 Luna VAN POLEN  SVU57.98Q
3.289 Fardau SPAN  TRL1:01.27 
4.392 Fenna WASSENAAR  TRL1:05.49
 Race 16, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.286 Lotte DONDERWINKEL  TRL55.13Q
2.165 Mijntje DE JONG  SVU55.32Q
3.47 Robin KEPPELS  GO57.32 
4.390 Sybrich Amarins WESTRA  TRL1:19.25
 Race 17, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.320 Kiek STRAATHOF  IHCL56.35Q
2.187 Froukje ZUIDERSMA  TRL56.86Q
3.2109 Marit DAMEN  STB57.90 
4.591 Sinne BROUWERS  TRL1:00.29
469 Margaret POSTMA  SVUP
 
Halve Finale 500 meter Meisjes Pupillen 1
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 35, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.288 Lena SCHEEPSTRA  TRL58.93Q
2.1109 Marit DAMEN  STB59.16Q
3.392 Fenna WASSENAAR  TRL1:04.86 
4.468 Naomi POLS  SVU1:08.58
 Race 36, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Robin KEPPELS  GO56.56Q
2.490 Sybrich Amarins WESTRA  TRL1:00.55Q
3.389 Fardau SPAN  TRL1:00.91q
4.569 Margaret POSTMA  SVU1:08.12
5.291 Sinne BROUWERS  TRL1:23.32
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 37, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 ZoŽ DELTRAP  IHCL52.65Q
2.286 Lotte DONDERWINKEL  TRL54.42Q
3.387 Froukje ZUIDERSMA  TRL55.67 
4.435 Maike MUIS  NSV55.96
 Race 38, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Anna EIJSACKERS  HVHW52.48Q
2.265 Mijntje DE JONG  SVU55.49Q
3.467 Luna VAN POLEN  SVU58.58 
4.320 Kiek STRAATHOF  IHCL1:24.07
 
Finale 500 meter Meisjes Pupillen 1
 Race 56, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.491 Sinne BROUWERS  TRL1:03.01 
2.192 Fenna WASSENAAR  TRL1:04.40
3.368 Naomi POLS  SVU1:07.17
4.269 Margaret POSTMA  SVU1:07.40
 Race 57, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Robin KEPPELS  GO56.79 
2.589 Fardau SPAN  TRL1:01.44
3.490 Sybrich Amarins WESTRA  TRL1:01.66
4.3109 Marit DAMEN  STB1:10.54
5.288 Lena SCHEEPSTRA  TRL1:22.35
 Race 58, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Froukje ZUIDERSMA  TRL56.765 
2.420 Kiek STRAATHOF  IHCL57.353
3.235 Maike MUIS  NSV57.622
4.367 Luna VAN POLEN  SVU57.891
 Race 59, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 ZoŽ DELTRAP  IHCL52.0934 
2.113 Anna EIJSACKERS  HVHW52.3121
3.465 Mijntje DE JONG  SVU54.9113
4.386 Lotte DONDERWINKEL  TRL1:09.228
 
Distance Classification 500 meter Meisjes Pupillen 1
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Group 1
1.19 ZoŽ DELTRAP  IHCL1341|1|152.09
2.13 Anna EIJSACKERS  HVHW2211|1|252.31
3.65 Mijntje DE JONG  SVU3132|2|354.91
4.86 Lotte DONDERWINKEL  TRL481|2|454.42
  Finale, Group 2
5.87 Froukje ZUIDERSMA  TRL152|3|155.67
6.20 Kiek STRAATHOF  IHCL231|4|256.35
7.35 Maike MUIS  NSV322|4|355.96
8.67 Luna VAN POLEN  SVU412|3|457.89
  Finale, Group 3
9.7 Robin KEPPELS  GO13|1|156.56
10.89 Fardau SPAN  TRL23|3|21:00.91
11.90 Sybrich Amarins WESTRA  TRL34|2|31:00.55
12.109 Marit DAMEN  STB43|2|457.90
13.88 Lena SCHEEPSTRA  TRL53|1|558.93
  Finale, Group 4
14.91 Sinne BROUWERS  TRL14|5|11:00.29
15.92 Fenna WASSENAAR  TRL24|3|21:04.40
16.68 Naomi POLS  SVU34|4|31:07.17
17.69 Margaret POSTMA  SVU4P|4|41:07.40


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter
Evoskates
Sebra Sports
pb-event
eraton