Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIO CUP - Dresden, Germany - 25-26 November 2017
 
Heats 333 meter Silber
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 87, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.432 Moritz HARTMANN  EVD44.908Q
2.129 Adrian DANNENBERG  EVD47.328Q
3.261 Mirelle BATEZ  SKS48.305q
4.325 Aron TEEGE  EVD52.319
 Race 88, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.243 Elisabeth SUCCOLOWSKY  EVD44.379Q
2.421 Mara FUHRMANN  EVD44.648Q
3.124 Arno TASCHENBERGER  EVD46.495q
4.563 Vincent JOHANSSON  SKS52.504
5.341 Lotta PIETSCHKE  EVD55.053
 Race 89, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 Justus BAUER  ETR44.099Q
2.240 Emil MULANSKY  EVD44.268Q
3.31 Marek ALTHÜSER  ETR57.660 
120 Marek EHLERT  EVDP
 
Semi Final 333 meter Silber
 Race 98, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Aron TEEGE  EVD45.347 
2.520 Marek EHLERT  EVD54.140
3.263 Vincent JOHANSSON  SKS1:00.108
4.41 Marek ALTHÜSER  ETR1:02.756
5.341 Lotta PIETSCHKE  EVD1:10.897
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 99, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Mara FUHRMANN  EVD44.815Q
2.429 Adrian DANNENBERG  EVD46.972Q
3.332 Moritz HARTMANN  EVD47.056 
4.12 Justus BAUER  ETR-    ADV
 Race 100, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.243 Elisabeth SUCCOLOWSKY  EVD43.809Q
2.140 Emil MULANSKY  EVD45.189Q
3.324 Arno TASCHENBERGER  EVD45.416 
4.461 Mirelle BATEZ  SKS45.938
 
Final 333 meter Silber
 Race 109, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.520 Marek EHLERT  EVD44.501 
2.125 Aron TEEGE  EVD45.087
3.263 Vincent JOHANSSON  SKS52.900
4.41 Marek ALTHÜSER  ETR57.375
5.341 Lotta PIETSCHKE  EVD57.558
 Race 110, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.332 Moritz HARTMANN  EVD46.4243 
2.124 Arno TASCHENBERGER  EVD46.8362
3.261 Mirelle BATEZ  SKS46.9511
 Race 111, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Elisabeth SUCCOLOWSKY  EVD42.98434 
2.321 Mara FUHRMANN  EVD44.49721
3.529 Adrian DANNENBERG  EVD47.16713
4.440 Emil MULANSKY  EVD58.7338
22 Justus BAUER  ETRDNS
 
Distance Classification 333 meter Silber
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.43 Elisabeth SUCCOLOWSKY  EVD1341|1|142.984
2.21 Mara FUHRMANN  EVD2212|1|244.497
3.29 Adrian DANNENBERG  EVD3132|2|346.972
4.40 Emil MULANSKY  EVD482|2|444.268
5.2 Justus BAUER  ETRDNS1|4|NS44.099
  Final, Group 2
6.32 Moritz HARTMANN  EVD131|3|144.908
7.24 Arno TASCHENBERGER  EVD223|3|245.416
8.61 Mirelle BATEZ  SKS313|4|345.938
  Final, Group 3
9.20 Marek EHLERT  EVD1P|2|144.501
10.25 Aron TEEGE  EVD24|1|245.087
11.63 Vincent JOHANSSON  SKS34|3|352.504
12.1 Marek ALTHÜSER  ETR43|4|457.375
13.41 Lotta PIETSCHKE  EVD55|5|555.053


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
pb-event
Evoskates
SpeedSkatingShop
Maplez
Hunter
Customboots.de