Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIONALE COMPETITIE WEST-SEBRA SPORTS CUP NO.2 - Den Haag, Netherlands - 30 December 2017
 
Heats 500 meter Heren Jun/Sen
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale, total 8 skaters)
 Race 1, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.257 Ronald DE GRAAF  IHCL54.19Q
2.412 Reinier POLS  SVU54.60Q
3.1176 Jan LAKEMAN  STHO56.80 
4.3183 Ardon VAN DEN OUTENAAR  SVU57.89
5.5100 Sijmen EGBERTS  STH1:06.48
 Race 2, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Theodoor GIJSBERS  SVU55.50Q
2.272 Roland VAN DER NOULAND  STA56.78Q
3.355 Hidde OPPERS  ASCJE58.43 
4.561 Daan BERKHOUT  STHO1:54.59
5.415 Nils DE GROOT  SVU1:06.58
 Race 3, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3107 Mees EGBERTS  STH51.41Q
2.267 Teun ROETMAN  SVU55.57Q
3.1169 Lucas VISSER  SVU56.77 
4.451 Colin HARMSEN  STHO58.55
 Race 4, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2117 Max UITERDIJK  IHCL52.13Q
2.4148 Jelmer DE KLEINE  SVU57.71Q
3.375 Thijs VAN DEN BERG  STH59.15 
4.1145 Victor VAN DER DOORN  SVU59.45
 
Halve Finale 500 meter Heren Jun/Sen
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 29, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4100 Sijmen EGBERTS  STH52.20Q
2.2183 Ardon VAN DEN OUTENAAR  SVU53.80Q
3.561 Daan BERKHOUT  STHO53.96q
4.1169 Lucas VISSER  SVU57.35
5.375 Thijs VAN DEN BERG  STH1:00.39
 Race 30, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.515 Nils DE GROOT  SVU55.89Q
2.255 Hidde OPPERS  ASCJE57.14Q
3.351 Colin HARMSEN  STHO59.35 
4.1176 Jan LAKEMAN  STHO59.40
5.4145 Victor VAN DER DOORN  SVU1:00.02
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 31, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1117 Max UITERDIJK  IHCL53.76Q
2.257 Ronald DE GRAAF  IHCL54.94Q
3.367 Teun ROETMAN  SVU1:01.89 
4.472 Roland VAN DER NOULAND  STA1:09.81
 Race 32, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Mees EGBERTS  STH53.00Q
2.352 Theodoor GIJSBERS  SVU55.39Q
3.212 Reinier POLS  SVU55.42 
4.4148 Jelmer DE KLEINE  SVU1:15.79
 
Finale 500 meter Heren Jun/Sen
 Race 57, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1169 Lucas VISSER  SVU57.89 
2.3176 Jan LAKEMAN  STHO58.85
3.251 Colin HARMSEN  STHO59.01
4.575 Thijs VAN DEN BERG  STH59.58
5.4145 Victor VAN DER DOORN  SVU1:00.34
 Race 58, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Sijmen EGBERTS  STH51.03 
2.361 Daan BERKHOUT  STHO53.34
3.2183 Ardon VAN DEN OUTENAAR  SVU53.99
4.415 Nils DE GROOT  SVU55.68
5.555 Hidde OPPERS  ASCJE1:06.77
 Race 59, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.267 Teun ROETMAN  SVU54.79 
2.4148 Jelmer DE KLEINE  SVU55.09
3.112 Reinier POLS  SVU55.50
4.372 Roland VAN DER NOULAND  STA56.86
 Race 60, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Mees EGBERTS  STH51.07 
2.2117 Max UITERDIJK  IHCL53.54
3.452 Theodoor GIJSBERS  SVU54.17
4.357 Ronald DE GRAAF  IHCL58.30
 
Distance Classification 500 meter Heren Jun/Sen
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.107 Mees EGBERTS  STH11|1|151.07
2.117 Max UITERDIJK  IHCL21|1|252.13
3.52 Theodoor GIJSBERS  SVU31|2|354.17
4.57 Ronald DE GRAAF  IHCL41|2|454.19
  Finale, Groep 2
5.67 Teun ROETMAN  SVU12|3|154.79
6.148 Jelmer DE KLEINE  SVU22|4|255.09
7.12 Reinier POLS  SVU32|3|354.60
8.72 Roland VAN DER NOULAND  STA42|4|456.78
  Finale, Groep 3
9.100 Sijmen EGBERTS  STH15|1|151.03
10.61 Daan BERKHOUT  STHO24|3|253.34
11.183 Ardon VAN DEN OUTENAAR  SVU34|2|353.80
12.15 Nils DE GROOT  SVU45|1|455.68
13.55 Hidde OPPERS  ASCJE53|2|557.14
  Finale, Groep 4
14.169 Lucas VISSER  SVU13|4|156.77
15.176 Jan LAKEMAN  STHO23|4|256.80
16.51 Colin HARMSEN  STHO34|3|358.55
17.75 Thijs VAN DEN BERG  STH43|5|459.15
18.145 Victor VAN DER DOORN  SVU54|5|559.45


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
eraton
Hunter
Sebra Sports
Evoskates
SpeedSkatingShop
pb-event