Events
17-banner-Rostock-StarClass
17-banner-Budapest-Danubia
17-banner-Leeuwarden-StarClass
17-banner-Zagreb-Danubia
17-banner-Ventspils-Europacup
17-banner-Gent-Easter Tournement
17-banner-Turnhout-Closing Games
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIONALE COMPETITIE WEST-SEBRA SPORTS CUP NO.2 - Den Haag, Netherlands - 30 December 2017
 
Heats 500 meter Divisie C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale, plus the 2 fastest thirds)
 Race 17, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1153 Hessel DE JONG  SVU1:11.24Q
2.2155 Lieuwe VAN DEN BERG  SVU1:11.56Q
3.417 Wouter HOOGLAND  IJA1:11.81 
4.3107 Pom STRAATHOF  IHCL1:12.56
5.5219 Kai-Arne OTTENHOFF  STH1:13.90
 Race 18, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.440 Sara TER HART  SVU1:03.15Q
2.3175 Valentijn WILHELM  IJVZ1:06.71Q
3.2157 Koen SCHERMER  SVU1:09.29 
4.158 Max VAN GEMERT  DKIJV1:11.22
5.519 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL1:16.32
 Race 19, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 Demi BROUWER  SVU1:03.69Q
2.4196 Birgit RADT  DKIJV1:04.57Q
3.1119 Roos VAN DER ZWET  SVU1:05.45q
4.2174 Indy KROMOKARIO  IJVZ1:20.11
5.3221 Josephine GOWERS  STH1:26.65
 Race 20, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.498 Jet FRANSEN  STHO56.40Q
2.526 Friso VAN VLIET  SVU1:02.80Q
3.6136 Heleen VAN DER NOULAND  STA1:04.13q
4.2128 Xi Rui PLUGGE  HVHW1:15.43
5.3143 Naomi POLS  SVU1:25.41
 
Halve Finale 500 meter Divisie C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 45, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3219 Kai-Arne OTTENHOFF  STH1:05.66Q
2.5221 Josephine GOWERS  STH1:06.77Q
3.217 Wouter HOOGLAND  IJA1:13.43 
4.158 Max VAN GEMERT  DKIJV1:15.85
5.4174 Indy KROMOKARIO  IJVZ1:16.70
 Race 46, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2107 Pom STRAATHOF  IHCL1:02.96Q
2.3128 Xi Rui PLUGGE  HVHW1:04.87Q
3.419 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL1:05.31q
4.5143 Naomi POLS  SVU1:14.19
5.1157 Koen SCHERMER  SVU1:17.70
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 47, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.198 Jet FRANSEN  STHO56.97Q
2.226 Friso VAN VLIET  SVU1:02.93Q
3.3136 Heleen VAN DER NOULAND  STA1:04.52 
4.4153 Hessel DE JONG  SVU1:10.03
5.5155 Lieuwe VAN DEN BERG  SVU1:14.83
 Race 48, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Sara TER HART  SVU1:02.42Q
2.21 Demi BROUWER  SVU1:02.61Q
3.3196 Birgit RADT  DKIJV1:02.79q
4.5175 Valentijn WILHELM  IJVZ1:06.80
5.4119 Roos VAN DER ZWET  SVU1:06.96
 
Finale 500 meter Divisie C
 Race 73, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Wouter HOOGLAND  IJA1:06.41 
2.4174 Indy KROMOKARIO  IJVZ1:08.84
3.5157 Koen SCHERMER  SVU1:10.94
4.2143 Naomi POLS  SVU1:11.50
5.358 Max VAN GEMERT  DKIJV1:16.88
 Race 74, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Pom STRAATHOF  IHCL1:03.70 
2.2128 Xi Rui PLUGGE  HVHW1:05.25
3.5221 Josephine GOWERS  STH1:09.30
4.319 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL1:21.83
4219 Kai-Arne OTTENHOFF  STHP
 Race 75, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1136 Heleen VAN DER NOULAND  STA1:05.03 
2.2175 Valentijn WILHELM  IJVZ1:08.15
3.4153 Hessel DE JONG  SVU1:11.22
4.5155 Lieuwe VAN DEN BERG  SVU1:13.37
5.3119 Roos VAN DER ZWET  SVU1:19.24
 Race 76, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.526 Friso VAN VLIET  SVU1:01.30 
2.240 Sara TER HART  SVU1:01.75
3.4196 Birgit RADT  DKIJV1:02.13
4.198 Jet FRANSEN  STHO1:04.28
31 Demi BROUWER  SVUP
 
Distance Classification 500 meter Divisie C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.26 Friso VAN VLIET  SVU12|2|11:01.30
2.40 Sara TER HART  SVU21|1|21:01.75
3.196 Birgit RADT  DKIJV32|3|31:02.13
4.98 Jet FRANSEN  STHO41|1|456.40
5.1 Demi BROUWER  SVUP1|2|P1:02.61
  Finale, Groep 2
6.136 Heleen VAN DER NOULAND  STA13|3|11:04.13
7.175 Valentijn WILHELM  IJVZ22|4|21:06.71
8.153 Hessel DE JONG  SVU31|4|31:10.03
9.155 Lieuwe VAN DEN BERG  SVU42|5|41:11.56
10.119 Roos VAN DER ZWET  SVU53|5|51:05.45
  Finale, Groep 3
11.107 Pom STRAATHOF  IHCL14|1|11:02.96
12.128 Xi Rui PLUGGE  HVHW24|2|21:04.87
13.221 Josephine GOWERS  STH35|2|31:06.77
14.19 Juul VAN DER ZWAAN  IHCL45|3|41:05.31
15.219 Kai-Arne OTTENHOFF  STHP5|1|P1:05.66
  Finale, Groep 4
16.17 Wouter HOOGLAND  IJA13|3|11:06.41
17.174 Indy KROMOKARIO  IJVZ24|5|21:08.84
18.157 Koen SCHERMER  SVU33|5|31:09.29
19.143 Naomi POLS  SVU45|4|41:11.50
20.58 Max VAN GEMERT  DKIJV54|4|51:11.22


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Maplez
pb-event
Hunter