Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SÄCHSISCHE MEISTERSCHAFT 2017/18 - Dresden, Germany - 5 November 2017
 
Heats 222 meter Beginner
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 37, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 Allesia MIELKE  EVD36.473Q
2.58 Elisabeth BRANDENBURG  EVD38.728Q
3.39 Lelia ENDRIKAT  EVD39.854Q
4.110 Tilmann CZARNECKI  EVD39.992 
5.221 Klara ZOSCHKE  EVD41.358
6.620 Katharina SEIFERT  EVD43.058
 Race 38, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.25 Arian KRIVENJEVA  EVD34.883Q
2.13 Carlotta GROßMANN  EVD36.927Q
3.56 Lilli MITTAG  EVD40.923Q
4.61 Maximilian MAGER  EVD41.063 
5.316 Laurens KÄMPF  EVD43.229
6.419 Steven GROSU  EVD46.856
 Race 39, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Florentine BLÜMEL  EVD36.222Q
2.34 Sarah MORCHE  EVD37.583Q
3.768 Jonas KOBUCH  EVD41.343Q
4.518 Jasmin SCHNEIDER  EVD43.935 
5.214 Finley MYSLIWZCIK  EVD45.873
6.615 Florentin POLLMANN  EVD47.640
7.47 Louis ULLRICH  EVD48.095
 Race 40, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Lando SCHENK  EVD36.331Q
2.224 Alexander BARTH  EVD39.977Q
3.512 Hannah KROMPAß  EVD40.849Q
4.311 Lotte BERNDT  EVD41.061 
5.413 Tom HERZMANN  EVD43.733
6.617 Tadeus MAGER  EVD47.295
 
Semi Final 222 meter Beginner
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 49, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Maximilian MAGER  EVD38.420Q
2.110 Tilmann CZARNECKI  EVD38.746Q
3.418 Jasmin SCHNEIDER  EVD42.781Q
4.77 Louis ULLRICH  EVD42.907 
5.320 Katharina SEIFERT  EVD44.055
6.517 Tadeus MAGER  EVD44.243
7.615 Florentin POLLMANN  EVD47.538
 Race 50, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.413 Tom HERZMANN  EVD38.986Q
2.221 Klara ZOSCHKE  EVD40.508Q
3.111 Lotte BERNDT  EVD40.665Q
4.316 Laurens KÄMPF  EVD42.128 
5.514 Finley MYSLIWZCIK  EVD46.844
6.619 Steven GROSU  EVD52.466
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 51, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Lando SCHENK  EVD35.251Q
2.22 Allesia MIELKE  EVD35.739Q
3.668 Jonas KOBUCH  EVD38.405Q
4.424 Alexander BARTH  EVD38.723 
5.512 Hannah KROMPAß  EVD40.617
6.39 Lelia ENDRIKAT  EVD45.508
 Race 52, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Arian KRIVENJEVA  EVD34.889Q
2.222 Florentine BLÜMEL  EVD35.074Q
3.33 Carlotta GROßMANN  EVD36.052Q
4.44 Sarah MORCHE  EVD36.224 
5.58 Elisabeth BRANDENBURG  EVD36.576
6.66 Lilli MITTAG  EVD37.379
 
Final 222 meter Beginner
 Race 60, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Tadeus MAGER  EVD42.374 
2.27 Louis ULLRICH  EVD42.452
3.116 Laurens KÄMPF  EVD43.371
4.320 Katharina SEIFERT  EVD46.555
5.719 Steven GROSU  EVD48.066
6.615 Florentin POLLMANN  EVD51.009
7.514 Finley MYSLIWZCIK  EVD55.114
 Race 61, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Maximilian MAGER  EVD38.206 
2.210 Tilmann CZARNECKI  EVD38.546
3.421 Klara ZOSCHKE  EVD42.062
4.618 Jasmin SCHNEIDER  EVD42.310
5.511 Lotte BERNDT  EVD42.408
6.313 Tom HERZMANN  EVD44.766
 Race 62, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Elisabeth BRANDENBURG  EVD36.5122 
2.14 Sarah MORCHE  EVD36.9351
3.512 Hannah KROMPAß  EVD39.545
4.424 Alexander BARTH  EVD39.618
5.69 Lelia ENDRIKAT  EVD39.998
6.36 Lilli MITTAG  EVD40.378
 Race 63, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Lando SCHENK  EVD34.34634 
2.222 Florentine BLÜMEL  EVD34.46921
3.15 Arian KRIVENJEVA  EVD34.74713
4.42 Allesia MIELKE  EVD35.4288
5.53 Carlotta GROßMANN  EVD35.7065
6.668 Jonas KOBUCH  EVD38.0593
 
Distance Classification 222 meter Beginner
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.23 Lando SCHENK  EVD1341|1|134.346
2.22 Florentine BLÜMEL  EVD2211|2|234.469
3.5 Arian KRIVENJEVA  EVD3131|1|334.747
4.2 Allesia MIELKE  EVD481|2|435.428
5.3 Carlotta GROßMANN  EVD552|3|535.706
6.68 Jonas KOBUCH  EVD633|3|638.059
  Final, Group 2
7.8 Elisabeth BRANDENBURG  EVD122|5|136.512
8.4 Sarah MORCHE  EVD212|4|236.224
9.12 Hannah KROMPAß  EVD33|5|339.545
10.24 Alexander BARTH  EVD42|4|438.723
11.9 Lelia ENDRIKAT  EVD53|6|539.854
12.6 Lilli MITTAG  EVD63|6|637.379
  Final, Group 3
13.1 Maximilian MAGER  EVD14|1|138.206
14.10 Tilmann CZARNECKI  EVD24|2|238.546
15.21 Klara ZOSCHKE  EVD35|2|340.508
16.18 Jasmin SCHNEIDER  EVD44|3|442.310
17.11 Lotte BERNDT  EVD54|3|540.665
18.13 Tom HERZMANN  EVD65|1|638.986
  Final, Group 4
19.17 Tadeus MAGER  EVD16|6|142.374
20.7 Louis ULLRICH  EVD27|4|242.452
21.16 Laurens KÄMPF  EVD35|4|342.128
22.20 Katharina SEIFERT  EVD46|5|443.058
23.19 Steven GROSU  EVD56|6|546.856
24.15 Florentin POLLMANN  EVD66|7|647.538
25.14 Finley MYSLIWZCIK  EVD75|5|745.873


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
Maplez
Evoskates
pb-event
SpeedSkatingShop
Hunter