Events
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS - Dordrecht, Netherlands - 5-7 March 2021
 
Heats 1000 m Ladies
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 20 skaters)
 Race 14     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:34.931Q
2.54 Nikola MAZUR  POL1:35.140Q
3.102 Petra VANKOVA  CZE1:36.872ADV
135 Tineke DEN DULK  BELP
25 Kristen SANTOS  USAP
 Race 15     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Natalia MALISZEWSKA  POL1:33.093Q
2.61 Selma POUTSMA  NED1:33.235Q
3.49 Katrin MANOILOVA  BUL1:34.846q
4.138 Petra JASIC  SRB1:47.774
51 Corinne STODDARD  USAP
 Race 16     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Hanne DESMET  BEL1:40.513Q
2.30 Cynthia MASCITTO  ITA1:40.845Q
3.88 Gina JACOBS  GER1:41.391 
4.93 Lucia FILIPOVA  SVK1:41.945
 Race 17     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Sofia PROSVIRNOVA  RSU1:34.663Q
2.19 JASZAPATI Petra  HUN1:34.827Q
3.109 Madina ZHANBUSINOVA  KAZ1:37.269q
4.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR1:37.863
5.130 Anna JANSONE  LAT1:38.881
 Race 18     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RSU1:36.010Q
2.139 Alica PORUBSKA  SVK1:37.369Q
3.5 Martina VALCEPINA  ITA1:37.480ADV
4.56 Michaela HRUZOVA  CZE1:37.493
75 Volha TALAYEVA  BLRP
 Race 19     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Courtney SARAULT  CAN1:32.802Q
2.42 Xandra VELZEBOER  NED1:33.082Q
3.33 Evgeniya ZAKHAROVA  RSU1:33.152q
4.137 Yana KHAN  KAZ1:34.467
5.91 Valentina ASCIC  CRO1:34.628
 Race 20     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:29.673Q
2.17 Arianna FONTANA  ITA1:30.197Q
3.45 Aurélie MONVOISIN  FRA1:30.639q
4.136 Florence BRUNELLE  CAN1:32.131
5.47 KONYA Zsofia  HUN1:34.255
 
Ranking Finals 1000 m Ladies
 Race 1     (1 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 KONYA Zsofia  HUN1:41.183
2.91 Valentina ASCIC  CRO1:41.291
3.93 Lucia FILIPOVA  SVK1:41.672
4.130 Anna JANSONE  LAT1:42.037
5.138 Petra JASIC  SRB1:46.915
 Race 2     (2 of )    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Florence BRUNELLE  CAN1:37.775
2.88 Gina JACOBS  GER1:38.779
3.56 Michaela HRUZOVA  CZE1:38.957
4.137 Yana KHAN  KAZ1:39.761
5.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR1:40.271
 
Quarterfinals 1000 m Ladies
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 10 skaters)
 Race 97     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RSU1:30.999Q
2.19 JASZAPATI Petra  HUN1:31.139Q
3.30 Cynthia MASCITTO  ITA1:31.146 
4.13 Natalia MALISZEWSKA  POL1:31.332
5.109 Madina ZHANBUSINOVA  KAZ1:33.252
 Race 98     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Martina VALCEPINA  ITA1:32.645Q
2.54 Nikola MAZUR  POL1:33.028Q
3.139 Alica PORUBSKA  SVK1:42.304ADV
24 Tifany HUOT MARCHAND  FRAP
10 Sofia PROSVIRNOVA  RSUP
 Race 99     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Courtney SARAULT  CAN1:28.496Q
2.21 Hanne DESMET  BEL1:28.561Q
3.61 Selma POUTSMA  NED1:28.974q
4.45 Aurélie MONVOISIN  FRA1:29.043
5.102 Petra VANKOVA  CZE1:29.824
 Race 100     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:28.021Q
2.17 Arianna FONTANA  ITA1:29.359Q
3.42 Xandra VELZEBOER  NED1:29.543
4.33 Evgeniya ZAKHAROVA  RSU1:30.125
5.49 Katrin MANOILOVA  BUL1:31.099
 
Semifinals 1000 m Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals, total 5 skaters)
 Race 105     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Arianna FONTANA  ITA1:32.793QA
2.12 Courtney SARAULT  CAN1:32.847QA
3.19 JASZAPATI Petra  HUN1:32.942QB
4.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RSU1:33.134QB
5.139 Alica PORUBSKA  SVK1:33.714qB
 Race 106     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:27.852QA
2.21 Hanne DESMET  BEL1:28.064QA
3.61 Selma POUTSMA  NED1:28.073qA
4.5 Martina VALCEPINA  ITA1:30.197QB
5.54 Nikola MAZUR  POL1:31.792qB
 
Finals 1000 m Ladies
 Race 109, Final B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RSU1:33.5823
2.19 JASZAPATI Petra  HUN1:33.6352
3.54 Nikola MAZUR  POL1:33.8861
4.5 Martina VALCEPINA  ITA1:34.011
5.139 Alica PORUBSKA  SVK1:34.731
 Race 110, Final A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1:26.85434
2.21 Hanne DESMET  BEL1:26.99321
3.12 Courtney SARAULT  CAN1:27.47013
4.61 Selma POUTSMA  NED1:27.4958
5.17 Arianna FONTANA  ITA1:27.6885
 
Distance Classification 1000 m Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.1 Suzanne SCHULTING  NED1341|1|1|11:26.854
2.21 Hanne DESMET  BEL2211|2|2|21:26.993
3.12 Courtney SARAULT  CAN3131|1|2|31:27.470
4.61 Selma POUTSMA  NED482|3|3|41:27.495
5.17 Arianna FONTANA  ITA552|2|1|51:27.688
  Finals, Final B
6.28 Ekaterina EFREMENKOVA  RSU131|4|11:30.999
7.19 JASZAPATI Petra  HUN222|2|3|21:31.139
8.54 Nikola MAZUR  POL312|2|5|31:31.792
9.5 Martina VALCEPINA  ITA43|1|4|41:30.197
10.139 Alica PORUBSKA  SVK52|3|5|51:33.714
  Quarterfinals
11.42 Xandra VELZEBOER  NED32|31:29.543
12.30 Cynthia MASCITTO  ITA32|31:31.146
13.13 Natalia MALISZEWSKA  POL41|41:31.332
14.45 Aurélie MONVOISIN  FRA43|41:29.043
16.102 Petra VANKOVA  CZE53|51:29.824
17.49 Katrin MANOILOVA  BUL53|51:31.099
18.109 Madina ZHANBUSINOVA  KAZ53|51:33.252
20.24 Tifany HUOT MARCHAND  FRAP1|P1:34.931
  Ranking Finals
21.136 Florence BRUNELLE  CAN14|11:32.131
22.88 Gina JACOBS  GER23|21:38.779
23.56 Michaela HRUZOVA  CZE34|31:37.493
24.137 Yana KHAN  KAZ44|41:34.467
25.71 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR54|51:37.863
26.47 KONYA Zsofia  HUN15|11:34.255
27.91 Valentina ASCIC  CRO25|21:34.628
28.93 Lucia FILIPOVA  SVK34|31:41.672
29.130 Anna JANSONE  LAT45|41:38.881
30.138 Petra JASIC  SRB54|51:46.915


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Web-TV
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro